Nebojíte se Reapera? Možná by se USA měly bát

Autor: Julian Macfarlane, 17. 03. 20233

Měl by se svět obávat americké vojenské techniky?

V minulém článku jsem se zabýval tím, proč USA nemohou doufat ve vítězství ve válce proti Rusku nebo Číně.

Zaměřil jsem se především na Čínu. Mnohé z toho, co jsem napsal, však platí i pro Rusko, zejména „existenciální“ styl myšlení, který se zaměřuje na praktickou realitu, na rozdíl od bubliny virtuální reality, v níž žijí Američané.

Rusko, které nám dalo Dostojevského a Puškina; Amerika nám dává Disney Channel a Zoufalé manželky.

Rusové nedávno sundali u Krymu bezpilotní letoun Reaper. Tento elektronický pták, o kterém se hodně píše, je jedním z těch plně předražených a přeceňovaných příkladů  technologických zbytečností, které Spojené státy považují za symbol vojenské převahy – takový ten hodně adorovaný wunderwaffen, který přivádí americkou ekonomiku na mizinu.

Když dron spadl, nacházel se v zakázané oblasti pouhých 60 kilometrů od Krymu s vypnutým odpovídačem. Transpondér umožňuje pozemním radarům identifikovat narušitele jako přítele nebo nepřítele a vzhledem k nově nasazeným ruským pravidlům  a jejich prohlášení, že tato oblast je zakázaná, by Rusové byli oprávněni dron sestřelit.

USA sestřelily civilní letadla, jako byl íránský let 655, a přitom měly mnohem menši záminku.

Místo toho však Rusové vypustili dva letouny Su27, aby jej nejprve identifikovali. Dron sice spadl, ale nebyl sestřelen.

Západní mediální dav samozřejmě přispěchal s lynčováním Rusů.

CNBC: Ruské letadlo se nad Černým mořem srazilo s americkým dronem a sestřelilo ho.

Ruská stíhačka sestřelila americký dron nad Černým mořem.

Ruský letoun vylil palivo na americký dron a pak se s ním srazil nad Černým mořem.

Jak přesně Rusové dron sundali?

Ačkoli Američané s největší pravděpodobností mají videozáznam celého incidentu, nezveřejnili celý záběr, pouze několik sekund, kdy se jeden z letounů Su-27 přibližuje ve stoupání zezadu a vidíme, že odhazuje nepotřebné palivo, což je standardní praxe k odlehčení letounu před střetnutím.

USA video z dronu:

To video je segment a upoutávka – cíleně opakovaná stále dokola, zřejmě proto, aby vzbudila v davu vzrušení a touhu po krvi.

Nájezd?

Médiím se opravdu líbí představa zoufalých Rusů, jak narážejí svým Jakem do Heinkela.

Ačkoli Rusové za druhé světové války prováděli taranování vzduch-vzduch, stejně jako Japonci, spolu s Brity a dokonce i Američany, tato taktika často vedla ke ztrátě letadla i posádky.

Je nepravděpodobné, že by se Su27 pokoušel „uříznout“ ocasní rotor dronu, protože k tomu by musel použít svou příď, která je plná choulostivé elektroniky, nebo křídla, která obsahují palivo. Každý z těchto manévrů by mohl vést ke ztrátě velmi drahého letadla a jeho ještě dražšího pilota. Beranidlo můžete vyloučit.

Su27 se s dronem nesrazil ani náhodou.

farlane-01

Su27 byl navržen pro supermanévrovatelnost.

Vypouštění paliva?

Média mají slabost pro zlaté sprchy, jak jsme mophli vidět v případě Steeleova spisu o Trumpovi a Pentagonu.

Vypouštění paliva na vzdušného protivníka je vojenským ekvivalentem, takovou jakousi perverzní leteckou zábavou, často nebezpečnou.

V boji stíhaček proti stíhačkám se to jako taktika nepoužívá. Jak jsem řekl, že Su27’s podle všeho odhazuje palivo při přiblížení, ne proto, aby nějak poškodil dron. V každém případě bylo odhazování daleko za dronem a rychle se rozptýlilo- jak je jasně vidět z videa, Jeho účelem bylo zlepšit jejich manévrovací schopnosti v případě nízké rychlosti cíle a umožnit bezpečné zachycení.

Ačkoli tento dron může nést rakety a bomby pro bojové operace, jeho primární úlohou je ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance). Je proto navržen pro vytrvalost a pro vyčkávání na velkou vzdálenost. Je zřejmé, že pro tento výkonnostní profil existují kompromisy – nízká rychlost, dlouhá křídla jako u kluzáku, velká zásoba paliva. Reaper není zrovna letoun pro boj se psy – a není stavěný na nějaké velké manévry.

farlane-reapper-detaily

Pokud by Reaper nesl na palubě nějakou munici, Su27 by jej oprávněně sestřelily. Ale on žádnou neměl takže ho nesestřelili.

Kdyby to byl ruský dron s vypnutým odpovídačem, který by prováděl ISR v oblasti, kterou Američané označili za bojovou zónu mimo běžný letecký provoz a v blízkosti důležité vojenské základny, USAF by ho zničily bez jakéhokoli dlouhého přemýšlení.

V tomto případě bylo první prioritou Su27 dron odehnat. pokud se ho mohli zbavit tím, že ho donutili k manévrům, na které nebyl stavěný, tím lépe.

Proto se pravděpodobně s letounem střetli – dostali se do palebné pozice za ním nebo se k němu přiblížili čelně – a operátor dronu se snažil vyhnout a uniknout.

To provozovatelé dronů nepraktikují. Nejsou to piloti vycvičení pro boj vzduch-vzduch, jsou to hráči videoher.

Svatebčané v Afghánistánu se nebránili.

farlane-deti

Rusové tvrdí, že se dron pokusil o ostrý manévr a spadl z oblohy – to znamená, že se zastavil a roztočil.

Vzhledem k tomu, že nyní mají Američané nepochybně k dispozici mnohem více video záznamů než těch několik vteřin, které byly ukázány, nemají Rusové žádnou motivaci lhát. Ve skutečnosti to, že Američané nezveřejnili celé video, podporuje nejen ruskou pravdomluvnost, ale i tezi, že Pentagon hází vajíčka na mediální dav v režimu Alexe Jonese.

Ruští piloti jsou vycvičeni na velmi vysoké úrovni, aby dokázali využít všech možností svých letadel. A snadno by mohli nezkušeného operátora dronu přimět k přehnané reakci. Myslím, že Rusové věděli, co dělají.

Přinejmenším to byla velmi, velmi šťastná „nehoda“ – pro Rusy.

USA už nemohou diktovat pravidla. Je to také přímé varování pro Američany.

Putin jako expert na judo a bojové sambo velmi dobře rozumí strategickým pákám.

V těchto bojových uměních je výhodou využití váhy a hybnosti protivníka proti němu. Jinými slovy, s malou pomocí protivníka ho učiníte bezmocným.

Díky pos tupnému ničení Zelenského režimu, neúspěchu západních sankcí, postupné vojenské převaze ve výzbroji, plné veřejné podpoře doma, kterou umocňují útoky na ruské území s využitím amerických zdrojů a americkým ekonomickým neúspěchům má nyní Rusko navrch – nebo bychom snad měli říci pazouru, která říká: „Pozor: tento medvěd může kousnout.“

medvěd

Příliš drahé na to, aby se to použilo, příliš drahé na to, aby se to ztratilo.

Ve svém minulém článku jsem poukázal na to, že USA vyrábějí zbraně, které jsou doslova příliš drahé na to, aby se ztrácely.

Toto je dobrý příklad. U dronu Reaper uvidíte různé náklady.

Obvykle uváděnou částku 32 milionů dolarů mnozí považují za příliš vysokou, protože je nejméně dvakrát dražší než F16.

V dubnu 2021, když se australská vláda zajímala o nákup 12 letounů MQ-9 Reaper, americké ministerstvo obrany sdělilo částku 1,651 miliardy dolarů, za jeden MQ-9 Reaper spolu s příslušným vybavením a zásobami.

Au! 1,651 miliardy dolarů! Kolik svatebních oslav to vyhodí do vzduchu?

Příliš drahé na to, abychom o něj přišli.

Rusové ukázali, že prostředky ISR, jako je Reaper, jsou užitečné pouze proti zemím bez zdrojů. Ano, mohou dlouhé hodiny létat v poměrně velkých výškách, ale jsou pomalé a snadno zjistitelné radarem. Mohou rozstřílet děti – ale protivník na úrovni rovnocenného protivníka je může kdykoli sundat.

Vzhledem k tomu, že operátoři bezpilotních letounů houfně odcházejí, RAF údajně nabírá hráče videoher jako operátory Reaperů. Berte je, dokud jsou mladí.

rakety-deti

Válka pro USA je hra. Ale nelidská. Když se virtuální realita stane skutečnou, je to šok. Pro Rusy a Číňany je skutečná od samého počátku a proto dělají vše pro to, aby se jí vyhnuli.

Potápění v odpadcích v Černém moři

Jak už jsem řekl, dron Reaper je velmi drahá souprava se všemi nejnovějšími doplňky.

Takže pokud se Rusům podaří dron vyprosit, je to mnohamilionový dar od strýčka Sama. Samozřejmě je to na dně Černého moře. To bude vyžadovat hlubší potápění než vyhodit do vzduchu Nordstream.

Ano, je to trochu jako pátrání v kontejnerech po počítačových součástkách, které lidé vyhazují. Dobré věci jsou vždycky na dně zakryté rybími hlavami. Ale pokud máte motivaci, můžete nějaké dobroty získat. Jak si myslíte, že jsem sestavil tenhle počítač?

computer

Generál Mark Milley, šéf sboru náčelníků štábů, se vyjádřil, že pochybuje o tom, že by Rusové mohli něco získat. Je to 5000 stop dole, říká Milley, který byl zodpovědný za debakl stažení USA z Afghánistánu a není nejjasnější žárovkou ve sbírce matných žárovek, které tvoří sbor náčelníků štábů. Trump zašel tak daleko, že ho nazval idiotem. To je zapotřebí, abyste ho poznali.

Podle ruských zdrojů, které mohou, ale nemusí být správné, Rusové již detekovali dron ve dvou kusech v hloubce 850 až 900 metrů pomocí robosondy.

Pro Rusy je důležitá příďová část. Je to samostatná, jednodílná jednotka, v níž se nachází ta supermoderní elektronika, obvykle dobře utěsněná a izolovaná, aby odolala povětrnostním vlivům, stresu, změnám atmosférického tlaku a ehm, ptákům, žralokům a samozřejmě zlatému dešti.

Jak ji vlastně získat z hluboké vody? Existují způsoby.

ars-600

Je zapotřebí poznamenat, že ponorka ARS-600 je určena k vyhledávání, zkoumání a vyzdvihování různých podvodních objektů z mořského dna, k udržování životních aktivit posádek v havarovaných ponorkách a také ke spojení jiných záchranných zařízení s havarovanými ponorkami. Ponorka ARS-600 má dvoutrupou konstrukci a lze ji ovládat z kteréhokoli z trupů. K navigaci a komunikaci slouží sonarové systémy.

I když Rusové nedostanou z Černého moře vše, co chtějí, jsou stále napřed – stejně jako na Ukrajině a v širší válce proti USA a NATO.

*****

Julian Macfarlane je americký mediální a strategický analytik, jenž žije v Tokiu. Publikuje na Substacku pod názvem „Zprávy forézní“.

Zdroj článku a obrázků: Zprávy forézní
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ

2 KOMENTÁŘE

  1. Článek podle mého gusta.
    Zcela k věci. Není úplný (on by to musel psát někdo z amerického letectva), ale zatím nejpodobnější jaký jsem našel.

  2. Díky za koment. No já našel další tři, ale je těžko si vybrat, protože jednak jak USA, tak Rusko, všichni lžou a druhák, i těch lží je pramálo. Tento, co jsem sem vložil, se zdál tak nějak nejpravděpobnější.

Comments are closed.