Ne, válku na Ukrajině nezačal Putin

Autor: Mike Whitney, 02. 12. 2022

Vstup Ukrajiny do NATO je pro ruskou elitu (nejen pro Putina) nejjasnější ze všech červených čar. Za více než dva a půl roku rozhovorů s klíčovými ruskými hráči, od knechtů v temných zákoutích Kremlu až po nejostřejší Putinovy liberální kritiky, jsem zatím nenašel nikoho, kdo by Ukrajinu v NATO vnímal jinak než jako přímou výzvu ruským zájmům.“ William Burns, velvyslanec USA v Moskvě, dopis ministryni zahraničí Condoleezze Riceové, 2008.

Na „multipolárním světě“ není nic nevyhnutelného. Jeho vznik zcela závisí na válce, která právě začíná a jejíž výsledek je zatím neznámý.

Podle průzkumu, který provedlo Pew Research Center: Přibližně polovina Američanů… tvrdí, že se buď mimořádně (24 %), nebo velmi (26 %) obává možnosti, že podpora USA a NATO Ukrajině povede k válce USA s Ruskem. (Obavy Američanů z války na Ukrajině: Wider Conflict, Possible U.S.-Russia Clash, Pew Research Center)

To je menší procento, než by šlo očekávat vzhledem k riziku neočekávané eskalace, která by mohla vyvolat jadernou válku. Přesto nám to údaje říkají a údaje nelžou.

Je zde však velmi zajímavá část. Přestože se polovina země obává přímého střetu s Ruskem, stále v drtivé většině podporuje ostatní opatření, která Biden přijal, aby Rusko potrestal za jeho údajnou „agresi“. Zde je více informací z průzkumu:

V obou stranách má širokou podporu akce USA v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Značná většina republikánů (73 %) i demokratů (80 %) říká, že souhlasí s tím, aby USA uvalily na Rusko přísné hospodářské sankce. Podobný podíl respondentů říká, že schvaluje vyslání vojenského vybavení a zbraní na Ukrajinu.

Přibližně sedm z deseti demokratů a šest z deseti republikánů také říká, že schvaluje umístění velkého počtu amerických vojáků v zemích NATO poblíž Ukrajiny.“ („Obavy Američanů z války na Ukrajině: Wider Conflict, Possible U.S.-Russia Clash“, Pew Research Center).

research_center_upKliknuím na obrázek obdržíte originál.

Co to znamená? Proč Američané ve většině podporují tíživé sankce, další rozmístění vojsk a nekonečné poskytování smrtících zbraní, když zároveň přiznávají, že jsou „extrémně“ nebo „velmi“ znepokojeni možností „války USA s Ruskem“? Copak si neuvědomují, že tyto hybridní útoky na Rusko jsou formou války, která nakonec povede k přímému vojenskému střetu mezi Washingtonem a Moskvou?

A proč vůbec Američané tato drakonická opatření podporují? Copak nevědí, že Putin varoval, že rozšíření NATO na Ukrajinu donutí Rusko vojensky odpovědět? Copak nevědí, že mnozí z našich nejchytřejších zahraničněpolitických expertů varovali před rozšiřováním NATO na Ukrajinu? Copak nevědí, že Rusko opakovaně varovalo, že rozšíření NATO může vést k válce? Nevědí, že demokraticky zvolený ukrajinský prezident byl v roce 2014 svržen při puči podporovaném CIA a nahrazen poskokem Washingtonu?

Copak nevědí, že CIA od roku 2015 cvičila krajně pravicové ukrajinské polovojenské jednotky a extremisty (neonacisty), aby vedli povstání proti ruským silám, které měly být vylákány přes hranice ve snaze vytvořit bažinu „afghánského typu“?

Copak nevědí, že Washington plánuje využít Ukrajinu jako beranidlo proti Rusku, aby mohl rozšířit své vojenské základny po střední Asii (s cílem obklíčit Čínu), a to již nejméně 8 let? Copak nevědí, že ukrajinská armáda ostřelovala civilní osoby v oblasti obývané etnickými Rusy po dobu 8 let, než byl Putin nucen poslat tam své vojáky?

Ukraine Support_upKliknutím na obrázek obdržíte originál

Copak nevědí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že válka začala před osmi lety, kdy byla svržena legitimní vláda? (V rozhovoru s Fareedem Zakariou na CNN řekl: „Učinil jsem poznámku, že válka na Ukrajině trvá již 8 let. Není to jen nějaká speciální vojenská operace.“) Copak nevědí, že -pokud by Zelenskij zachoval status quo a Ukrajina by zůstala „neutrální“ zemí- válka by nikdy nezačala? Copak nevědí, že náš vlastní ředitel CIA označil členství Ukrajiny v NATO za „nejčervenější z červených linií“ pro Rusko? Copak nevědí, že rozšiřování NATO na východ je a vždy bylo pro ruskou národní bezpečnost materiální hrozbou? Nezaslouží si ruské matky a děti stejnou bezpečnost a ochranu, jaká je poskytována americkým matkám a dětem, nebo bychom měli trvat na tom, aby žily s bojovými jednotkami, tanky a jadernými raketami Washingtonu namířenými na ně přes hranice? Nemají právo žít své životy, aniž by jim NATO mířilo na hlavu nebo jim Washington přiložil dýku ke krku? Tohle je z článku na antiwar.com:

NATO již dlouho ví, že ruští představitelé od konce studené války – nejen Putin – vnímají rozšiřování NATO na východ, a zejména jeho expanzi na Ukrajinu, jako hrozbu. V reakci na prohlášení NATO na summitu v Bukurešti v roce 2008 dali ruští představitelé jasně najevo, že tento příslib považují za existenční hrozbu. Putin varoval, že členství Gruzie a Ukrajiny v NATO je „přímou hrozbou“ pro ruskou bezpečnost…..

Jak by Rusko nemohlo vidět NATO jako hrozbu? Jak jinak by Rusko mohlo vnímat alianci, která se přesunula k jeho hranicím, pohltila jeho sousedy, ale výhradně ho vyloučila, než jako nepřátelskou? Robert Gates poznamenal, že to bylo „lehkomyslné ignorování toho, co Rusové považují za své vlastní životně důležité národní zájmy“….

Na tiskové konferenci v únoru 2022 Putin řekl: „Dnes vidíme, že je NATO: v Polsku, Rumunsku a pobaltských státech. Nyní jsou v Rumunsku rozmístěna odpalovací zařízení proti balistickým raketám a v Polsku se zřizují. Pravděpodobně tam budou brzy, pokud ještě nejsou postaveny. Jedná se o odpalovací zařízení MK-41, která mohou odpalovat rakety Tomahawk. Jinými slovy, už to nejsou jen protirakety a tyto útočné zbraně mohou pokrýt tisíce kilometrů našeho území. Nepředstavuje to pro nás hrozbu?“

Před několika týdny si Putin také stěžoval, že „prvky globálního obranného systému USA jsou rozmístěny v blízkosti Ruska„. Znovu hovořil o odpalovacích zařízeních MK-41 v Rumunsku a brzy i v Polsku. Tehdy dodal, že „pokud bude tato infrastruktura pokračovat a pokud budou na Ukrajině rozmístěny raketové systémy USA a NATO, bude doba jejich letu do Moskvy pouhých 7-10 minut, v případě hypersonických systémů dokonce pět minut. To je pro nás, pro naši bezpečnost, obrovská výzva.“ („Stoltenberg’s Provocative Pledge on Ukraine’s NATO Membership, Ted Snider, antiwar.com)

UkraineCrisisMW_upKliknutím na obrázek obdržíte originál

Jak je možné, že Američané tyto věci nevědí? Jak je možné, že si naprostá většina z nich myslí, že „válku začal Putin“ nebo že válka začala 24. února, kdy ruské tanky překročily hranice Ukrajiny? Jak je možné, že většina obyvatel demokratické země, která (snad) vyznává svobodu slova a svobodu tisku, je tak tragicky dezinformována, propagandisticky ovlivňována a indoktrinována?

BrainWashedUkraineMWVymyté mozky

Je to tak? Jsou Američané skutečně těmi nejslabomyslnějšími ovcemi s vymytými mozky na světě? Tohle je z časopisu The American Conservative:

Od začátku války na Ukrajině korporátní média, politici a všechny kontrolované nevládní organizace v Americe a západní Evropě svorně tvrdili, že ruská vojenská akce na východní Ukrajině je nevyprovokovaná a neoprávněná – je to akt agrese, který nelze nechat být.

Tato propagandistická blamáž měla jeden problém: byla naprosto nepravdivá. Deep State – vládní elity, zpravodajská komunita a vojenský establishment – strávil desetiletí vyhrožováním a provokováním Ruska tím, že tlačil NATO k jeho hranicím.

Nemusíte mít rádi Rusko, abyste to viděli, a můžete nenávidět Vladimira Putina, dokud nedojde na krev. Základní problém zůstává stejný: Rusové považují NATO na svých hranicích za akt agrese a ohrožení své národní bezpečnosti, a my to víme už celá desetiletí.

Záznamy jsou jasné a nezpochybnitelné.“ („Blame the Deep State for Carnage in Ukraine„, George D. O’Neill jr, The American Conservative)

Takže ne, válka na Ukrajině NEzačala 24. února. A ne, válku NEzačal „zlý“ Putin. Z důkazů vyplývá, že tento ukrajinský konflikt je další krvavou konfekcí, která byla vykouzlena již dávno v elitních think tancích a neokonzervativních úkrytech, kde byla ekonomická integrace Ruska s Evropou (a případný vznik zóny volného obchodu od Lisabonu po Vladivostok) považována za „skutečné a aktuální nebezpečí“ pro nenasytnou touhu Washingtonu po globální moci. Stejné elity se rozhodly pro Ukrajinu jako odrazový můstek pro svou válku s Ruskem navzdory skutečnosti, že Ukrajinu by nakonec čekal rozpad v rámci Moskvou vynuceného konečného uspořádání, a navzdory tomu, že by se celá Evropa ponořila do dalšího temného věku nedostatku energie a potravin, rozsáhlé deindustrializace a bídy třetího světa. Podívejte se na tento citát velikána zahraniční politiky George Kennana, který je autorem americké strategie „zadržování“, jež byla používána během studené války. Toto řekl v roce 1998 deníku New York Times:

Myslím, že Rusové budou postupně reagovat dost negativně a ovlivní to jejich politiku. Myslím, že je to tragická chyba. Nebyl k tomu vůbec žádný důvod. Nikdo nikoho jiného neohrožoval. Z této expanze by se otcové zakladatelé této země obraceli v hrobě. Přihlásili jsme se k ochraně celé řady zemí, přestože na to nemáme ani prostředky, ani úmysl to nějak vážně dělat. Rozšíření NATO bylo jen lehkovážnou akcí Senátu, který se o zahraniční záležitosti skutečně nezajímá.“ („Blame the Deep State for Carnage in Ukraine„, George D O’Neill jr, The American Conservative)

Přemýšleli jste, proč se, respektovaní zahraničněpolitičtí analytici jako George Kennan, bývalý ministr obrany William Perry, bývalý ministr zahraničí Henry Kissinger a bývalý velvyslanec v Sovětském svazu Jack F. Matlock Jr. staví proti členství Ukrajiny v NATO? Položili jste si někdy otázku, proč zahraničněpolitický mandarín jako John Mearsheimer dá svou pověst všanc, aby informoval lidi, že pokud bude tato politika pokračovat, Ukrajina bude vyhlazena a USA pravděpodobně skončí v jaderné válce s Ruskem? Zde je Mearsheimer:

Západ vede Ukrajinu po vyšlapané cestičce a konečným výsledkem je, že Ukrajina ztroskotá… To, co děláme, je, že povzbuzujeme Ukrajince, aby si s Rusy hráli na tvrďáky. Povzbuzujeme Ukrajince, aby si mysleli, že se nakonec stanou součástí Západu, protože my nakonec Rusy porazíme….. A Ukrajinci s tím samozřejmě souhlasí a Ukrajinci téměř vůbec nejsou ochotni přistoupit na kompromis s Rusy a místo toho chtějí provádět tvrdou politiku. No, jak už jsem vám řekl, pokud to udělají, konečným výsledkem bude, že jejich země bude rozvrácena. A to, co děláme, v podstatě takový výsledek podporuje.“ John Mearsheimer, „The West is leading Ukraine down the primrose path„, (Západ vede Ukrajinu po vyšlapané cestičce).

 

USA nemají na Ukrajině žádné zásadní národní bezpečnostní zájmy a nezáleží jim na tom, zda její města a obyvatelé upadnou v zapomnění. Washingtonu záleží na tom, aby zasadil Rusku úder a svedl ho do konfliktu, který ho přiměje k tomu, aby se „vojensky nebo ekonomicky přetáhlo“ (Rand), a tím ho učiní neschopným promítnout svou moc za své hranice. To je a vždy bylo cílem, „oslabit Rusko„. Nic z toho nemá nic společného s Ukrajinou nebo ukrajinským lidem. Jde jen o moc; čistou, nefalšovanou geopolitickou moc.

Sečteno a podtrženo: Zahraničněpolitické elity a jejich globalističtí spojenci se rozhodli, že jediným způsobem, jak zastavit zrychlující se hospodářský úpadek Ameriky a zachovat roli země jako přední světové supervelmoci, je použití vojenské síly. Je zřejmé, že toto rozhodnutí již bylo učiněno. To, čeho jsme svědky na Ukrajině (a možná brzy i na Tchaj-wanu), je dalším důkazem, že se američtí jestřábí mocipáni nehodlají vzdát svého výsostného postavení ve světě bez boje. Hodlají použít všechny zbraně ve svém arzenálu, aby si udrželi svou moc jako svěrák. To nám říká, že přechod od „systému založeného na pravidlech“ nebude rychlý ani nekrvavý. A – navzdory optimistickým předpovědím o opaku – na „multipolárním světě“ není nic nevyhnutelného. Jeho vznik zcela závisí na válce, která právě probíhá a jejíž výsledek je zatím neznámý.

****

Mike Whitney je renomovaný geopolitický a sociální analytik působící ve státě Washington. Svou kariéru nezávislého občanského novináře zahájil v roce 2002 s odhodláním věnovat se poctivé žurnalistice, sociální spravedlnosti a světovému míru. Je výzkumným spolupracovníkem Centra pro výzkum globalizace (CRG).

Originál článku a obrázků: The Unz Review
Překlad, úprava obrázků a české titulky: Admin Nekorektní TOP-CZ