Monstr akce a její dosavadní výsledek II.

Dne 23.června jsme publikovali článek pod názvem „Monstr akce a její výsledek„. Dnes zde máme pokračování.

Již v tomto článku jsme poukázali na to, že obvinění tří bývalých poslanců je na vodě a pokud na ně pánové Šlachta a Ištvan nemají nic jiného, lze očekávat, že celá tato část „monstr akce“ půjde do ztracena.

No neuplynuly ani tři celé týdny ode dne publikace článku a máme zde první informace. Jak si můžeme přečíst na webu Aktuálně.cz – Nejvyšší soud je totiž podle mluvčího Petra Knötiga v úterý vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Třetí obviněný exposlanec Ivan Fuksa si stížnost nepodal, verdikt, který je konečný a nelze se proti němu odvolat, se přesto vztahuje i na něj. Podle Tluchořova advokáta Marka Nespaly Nejvyšší soud rozhodl, že politické jednání nemůže založit trestní odpovědnost. O propuštění trojice z vazby následně rozhodl soud v Ostravě. Nyní se čeká až žalobci vypracují a doručí příkazy k propuštění.

Vrchní státní zástupce Ištvan rozhodnutí soudu komentoval slovy, že z rozhodnutí Nejvyššího soudu nevyplývá, že by nebylo možné trestní stíhání vést a tímto aktem trestní stíhání rozhodně zastaveno není, ale podle mě je to jen pláč dítěte nad tím, že mu někdo sebral jeho oblíbenou hračku. Přeci nemůže být takový amatér, aby si myslel, že někdo z těch tří bývalých poslanců a případně Nečas, nebo Kalousek, někdy uvedou, že v tomto „obchodě“, byla na půdě PS dojednána jen první část a zbytek byl mimo pracovny PS, tedy to co nespadá pod poslaneckou imunitu.

No a jak to bude s obviněnými generály a jedním plukovníkem? Zajímavý článek o tom napsal na webu První zprávy, JUDr. Sokol, takto obhájce obviněného Ondřeje Páleníka, kde mimo jiné uvedl – Od začátku ovšem tvrdím, že kdyby se skutečně stalo co je policií tvrzeno, tak můj klient nespáchal trestný čin. Maximálně se dopustil kázeňského přestupku podle vojenských řádů. To jsem uvedl i ve své stížnosti,“ řekl Sokol v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Právník současně poukázal na skutečnost, že v obvinění není přesně popsáno jak měl vypadat skutek, kterého se jeho klient měl dopustit. „Bylo uvedeno, že můj klient měl zajistit sledování. Pod tímto termínem si je ale možné představit ledacos. Například prostorové odposlechy, sledování dané osoby osádkami několika automobilů nebo naopak jednoho chlapa, který nějaké lidi sledoval. Ze strany vyšetřovatelů to však definováno nebylo.

Osobně si myslím, že Tomáš Sokol má naprostou pravdu a zástupcům žaloby se jen velmi těžko bude prokazovat v daném případě trestní činnost obviněného, což se adekvátně vztahuje i na další obviněné v této části kauzy.

Takže suma sumárum nám zbude jedna obviněná milenka předsedy vlády. Jenomže podle mého názoru i zde je žaloba na velmi tenkém ledu. Chci vidět toho soudce, který odsoudí někoho, kdo v popisu práce neměl pravomoc úkolovat Vojenské zpravodajce, jak dotyčného odsoudí za zneužití pravomoci veřejné osoby. No nechme se překvapit.

Takzvaní kmotři, kvůli kterým celý operativní spis byl založen a nasazeny desítky policejních odborníků na odposlechy, sledovačky atd., atd., si vesele dovolenkují (i když Janoušek zrovna dnes byl u soudu kvůli „pokusu o vraždu“) a nikdo od pánů Šlachty a Ištvana se o ně nějak zvlášť nezajímá, alespoň to není vidět.

Ať se na celou kauzu dívám z kterékoliv strany, pořád mi vychází jen to, že celá tato „monstr akce“, byla spuštěna jen z jediného důvodu – likvidovat Nečasovou vládu. Ne, že by mi to, že tato vláda konečně skončila, nějak extra vadilo. Naopak, podle mě neměla vůbec vzniknout. Vadí mi ale ten způsob jak to bylo realizováno, doslova mrhání lidskými zdroji a o finančních nákladech ani nemluvě.

Nový pan ministr vnitra Pecina, by se měl zamyslet nad jeho požadavky na zvýšení počtů policie, nechat si dopodrobna analyzovat celou tuto akci a vyvodit z toho patřičné důsledky.