Společnost RAND Corporation se domnívá, že boje musí skončit co nejdříve.
Autor: Felix Livshitz, 26. 01. 2023
RAND Corporation, vysoce vlivný elitní think tank pro národní bezpečnost, který je financován přímo Pentagonem, zveřejnil přelomovou zprávu, v které uvádí, že prodlužování zástupné války aktivně poškozuje USA a jejich spojence, a varuje Washington, že by se měl vyhnout „vleklému konfliktu“ na Ukrajině.
Jaké jsou zájmy USA na Ukrajině
Zpráva má jednoznačný název: „Vyhnout se dlouhé válce„. Její obsah, jasně naznačuje, že se nejedná o nic jiného než o „předcházení dlouhé válce„: „Politika USA a trajektorie rusko-ukrajinského konfliktu„.
Začíná konstatováním, že boje představují „nejvýznamnější mezistátní konflikt za poslední desetiletí a jeho vývoj bude mít pro Washington závažné důsledky„, k nimž patří i aktivní poškozování „zájmů“ USA. Zpráva dává jasně najevo, že ačkoli bojují Ukrajinci a jejich města byla „srovnána se zemí“ a „ekonomika zdecimována„, tyto „zájmy“ „nejsou synonymem“ pro zájmy Kyjeva.
Urychlené ukončení finanční, humanitární a zejména vojenské podpory ze strany USA by vedlo k úplnému zhroucení Ukrajiny a RAND uvádí několik důvodů, proč by to bylo rozumné, v neposlední řadě proto, že ukrajinské vítězství je považováno za „zcela nepravděpodobné“ vzhledem k „odhodlání“ Ruska a jeho vojenské mobilizaci, která „napravila nedostatek lidských zdrojů, jenž umožnil úspěch Ukrajiny v protiofenzívě u Charkova“.
Z hlediska „zájmů“ USA RAND upozorňuje, že ačkoli Kreml použitím jaderných zbraní nehrozil, existuje „několik otázek, které činí z ruského použití jaderných zbraní jak pravděpodobnou eventualitu, s níž musí Washington počítat, tak nesmírně důležitý faktor při určování budoucí trajektorie konfliktu“.
Vladimir Putin na setkání se Sergejem Šojgu a Valerijem Gerasimovem nařizuje uvést síly jaderného odstrašení do zvláštního režimu bojové služby. © Kreml
A jaká jsou rizika pro USA
Think tank se domnívá, že Bidenova administrativa „má dostatek důvodů k tomu, aby se prevence použití ruských jaderných zbraní stala prvořadou prioritou„. Zejména by se měla snažit vyhnout „přímé jaderné výměně“ s Moskvou, „přímému konfliktu s Ruskem“ nebo širší „válce NATO-Rusko„.
V druhém bodě se RAND obává, že požadavek amerického generála Marka Milleyho, aby konflikt zůstal „uvnitř geografických hranic Ukrajiny„, nelze respektovat, protože „rozsah nepřímého zapojení spojenců NATO do války je dechberoucí„, včetně „zbraní a další pomoci v hodnotě desítek miliard dolarů“ a „taktické zpravodajské, sledovací a průzkumné podpory“ spolu s „miliardami dolarů měsíčně v přímé rozpočtové podpoře Kyjeva“.
Podle prognózy RAND by takový požadavek mohl Moskvu přimět:
- k potrestání členů NATO s cílem ukončit spojeneckou podporu Ukrajiny,
- k preventivnímu úderu na NATO, pokud Rusko usoudí, že zásah NATO na Ukrajině je bezprostředně ohrožení Ruska,
- k přerušení transferu zbraní na Ukrajinu;
- k odvetě vůči NATO za domnělou podporu vnitřních nepokojů v Rusku“,
- pokud Kreml dojde k závěru, že je „vážně ohrožena národní bezpečnost země“.
Tyto následky „nejsou v žádném případě nevyhnutelné„, ale přesto představují „zvýšené“ riziko, zejména ve světle incidentů, jako byl úder ukrajinské rakety protivzdušné obrany na polské území v listopadu 2022. Situace se ještě zhoršila, když ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj nepravdivě tvrdil, že šlo o úmyslný ruský úder. Tato událost se sice „nevymkla kontrole, ale ukázala, že boj se může neúmyslně přenést na území sousedních spojenců USA“.
Další podobný incident by mohl znamenat, že „americká armáda bude okamžitě zapojena do horké války se zemí, která má největší jaderný arzenál na světě„. Tomu, stejně jako konvenčnímu konfliktu mezi NATO a Ruskem, by se měl Washington za každou cenu vyhnout, tvrdí RAND.
Jasným důsledkem je, že USA by takový konflikt mohly prohrát, přičemž jedním z klíčových důvodů je, jak píše RAND, že „intenzita vojenské pomoci“ poskytované Ukrajině jejími západními podporovateli se již blíží „neudržitelné“ úrovni, přičemž americké a evropské zásoby zbraní „se vyčerpávají„. To v důsledku znamená delší válku rovnající se většímu počtu ukrajinských území znovu sjednocených s Ruskem.
Ruský voják hovoří přes vysílačku v blízkosti raketového systému BM-21 Grad s vícenásobným odpalováním v průběhu ruské vojenské operace na Ukrajině, na neznámém místě. © Sputnik / Konstantin Mihalčevskij
Pokud jde o územní ztráty, RAND se neohání argumenty, že by se Ukrajina měla pokusit získat zpět vše, co od roku 2014 ztratila, protože „větší územní kontrola není přímo spojena s větší ekonomickou prosperitou“ nebo „větší bezpečností“. To, že Kyjev od září znovu získal území, znamená, že „Rusko na zemi jako celek uvalilo mnohem větší ekonomické náklady“.
RAND rovněž považuje za „sporné“ argumenty, že „větší ukrajinská územní kontrola“ by měla být zajištěna „pro posílení mezinárodních norem a pro podporu budoucího hospodářského růstu Ukrajiny„, protože i v případě, že by se Kyjevská armáda „nepravděpodobně“ posunula „za linii kontroly z doby před únorem 2022 a podařilo by se jí získat zpět oblasti, které Rusko okupuje od roku 2014“, riziko eskalace ze strany Moskvy, včetně „použití jaderných zbraní nebo útoku na NATO“, by „vzrostlo“.
Kreml by pravděpodobně považoval potenciální ztrátu Krymu za mnohem významnější hrozbu jak pro národní bezpečnost, tak pro stabilitu režimu, varuje zpráva.
Všechny tyto faktory činí „zabránění dlouhé válce nejvyšší prioritou po minimalizaci rizik eskalace„, takže RAND doporučuje USA „podniknout kroky, které učiní ukončení konfliktu ve střednědobém horizontu pravděpodobnějším„, včetně „vydání ujištění ohledně neutrality země„, což Moskva požadovala před začátkem konfliktu, ale narazila na hluché uši, a také „zmírnění sankcí pro Rusko„.
Zpráva však varuje před „dramatickou změnou politiky USA ze dne na den“, protože by to bylo „politicky nemožné – jak na domácí scéně, tak u spojenců“, a místo toho doporučuje vypracovat „nástroje“, které by vedly k „vyjednanému ukončení války“, a „předem je socializovat s Ukrajinou a spojenci USA“, aby se zmírnil dopad. Tento proces by však měl být zahájen rychle, neboť „alternativou je dlouhá válka, která představuje velké problémy pro USA, Ukrajinu i zbytek světa“.
***
Tento návrh ignoruje skutečnost, že západní lídři soustavně dokazují, že jim nelze věřit, že budou respektovat a dodržovat smlouvy, které podepsali a zprostředkovali s Ruskem, jakými byly minské dohody, o nichž bývalá německá kancléřka Angela Merkelová přiznala, že nikdy nebyly zamýšleny k realizaci, ale spíše k získání času pro Kyjev.
Může se tedy stát, že Moskva nebude mít o řešení RAND vůbec zájem a místo toho se rozhodne ukončit válku podle svých vlastních podmínek.
*****
Poznámka Admina: Celý dokument RAN má 37 stránek. Originál ve formátu PDF lze stáhnout ZDE, strojový překlad Googlem ZDE.
Originál článku: Rossia Today
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ