Autor: Jaromír Sedlák
Time zveřejnil informaci o majetku amerických prezidentů od vzniku USA podle přepočtu na současnou hodnotu amerického dolaru. Do čela se dostal Donald Trump, jehož celkové jmění by mělo činit 3,7 miliardy USD, on sám ovšem uvádí mnohem vyšší sumu. Těžiště jeho majetku je v realitách.
Na druhém místě je dědičný fond Johna Kennedyho, celkové jmění rodiny činí 1,1 mld. USD. Toto bohatství je spojováno s předky zavražděného Johna, kteří se obohatili už po 1. světové válce, mj. pašováním alkoholu. Na třetím místě je George Washington, po kterém je pojmenováno i hlavní město USA. Jeho jmění mělo činit 580 milionů USD. S 234 miliony je na dalším místě další otec zakladatel Thomas Jefferson. Následuje Theodor Roosevelt se 138 miliony, který se na počátku 20. století pokoušel oslabovat pozice takzvaných loupeživých baronů. Andrew Jackson vlastnil majetek v hodnotě 131 mil. USD, James Madison 112 mil. USD, Lyndon Johnson si nahrabal pouze 108 mil. USD, Herbert Hoover, za jehož vlády začala Velká deprese 30. let 20. století, měl jmění 82 mil. USD. Na 10. místě je se 75 mil. USD Bill Clinton, který si nyní líže rány po prohraných manželčiných volbách.
Aktivity holdingu vskutku globální
Newsweek: Spousta zahraničních aktivit holdingu Trump Organization zůstává tajemstvím. Jisté je, že Trumpův podnik si půjčuje u čínských bank, prezident má podíly ve firmách v daňových rájích a obchoduje i s ruským podnikatelem blízkým Vladimíru Putinovi, což posiluje pozici Kremlu. Pokud jde o samotné USA, nejvíce nemovitostí nese Trumpovo jméno v New Yorku, včetně Trump Tower. Hotel s kasinem má v Les Vegas, hotely vlastní i ve Washingtonu, Chicagu, Miami a Honolulu. Holding se podílí na stavbě hotelu ve Vancouveru, hotel má v Torontu. Trump Organization má podíl v investičním fondu v Dominikánské republice. V Panamě vlastní hotel v Panama City. Staví hotel v Riu de Janeiru a vlastni mrakodrap v Uruguayi. V Británii má hotely a golfová hřiště ve skotském Aberdeenu a v Turnberry. V Irsku totéž v Doonbegu.
Trump Towers stojí v Istanbulu. Turecký prezident nařídil, aby bylo odstraněno Trumpovo jméno na zmíněném mrakodrapu poté, co Trump zaútočil na muslimy. Hotel má též v Azerbájdžánu. Trump chtěl stavět hotel i na Ukrajině, nyní vyčkává, byl kamarád s bývalým proruským prezidentem Viktorem Janukovičem. Další mrakodrap uvažoval postavit v Rusku. Přivedl sem soutěž o světovou královnu krásy Miss Universe, kterou vlastní. Ve Spojených arabských emirátech Trump Organization vlastní golfové hřiště v Dubai. Mrakodrapy postavil i v Indii a na Filipínách. V Jižní Koreji má Trump silné vazby ne firmu Daewoo, jež mu pomáhá stavět mrakodrapy v New Yorku.
Jihokorejští politici se obávají, že Trump je požádá, podobně jako je tomu v NATO, aby se sami více starali o svoji bezpečnost a případně si obstarali jaderné zbraně proti KLDR. Totéž neznačil Tokiu. Oblečení pod značkou Donalda Trumpa a jeho dcery Ivanky pochází z továren v Číně a v Bangladéši… Půjčuje si v čínských bankách. Le Figaro: »Tyto vazby se mohou křížit s americkou zahraniční politikou.«
Bohatství přitom není jediným »nej«, jímž se nový prezident od svých předchůdců liší. Je nejstarším zvoleným šéfem Bílého domu. Je první, který vůbec dříve nepůsobil přímo v politice ani v armádě či v CIA, nemá titul doktora práv. Jako první nastupující prezident zamíří koncem listopadu k soudu, který bude řešit šest let starý spor se studenty někdejší Trumpovy univerzity.
Jak to bude se střetem zájmů
Řada právníků mluví o masivním střetu zájmů, mají velké slovo v demokratické straně. Trump může profitovat z daňových úlev nebo dotací federální vlády. Trump má dluhy i v německých bankách. Americké federální právo politikům ukládá majetek během výkonu mandátu prodat, nebo ho uložit do takzvaných slepých trustů, kde se o něj stará nezávislý správce. Prezidenti jsou z této povinnosti vyňati. Většina novodobých hlav USA, jako byl Ronald Raegan a Bill Clinton, se nařízení podvolila dobrovolně a své akcie nebo dluhopisy do těchto trustů převedla.
The Washington Post: »Trumpův právní zástupce Michael Cohen uvedl, že jeho klient udělá to samé a přenechá svůj majetek svým dětem. Miliardářovým hlavním majetkem jsou ovšem nemovitosti, s nimiž takto naložit nelze, Musel by je prodat a do trustu vložit hotové peníze. Trumpovy mrakodrapy a kasina navíc nesou jeho jméno. Pokud by se jich zbavil, zmizela by tím i cenná trumpovská značka a s ní pravděpodobně miliony z dnešní hodnoty těchto realit.«
Wall Street Journal přinesl vyjádření předsedy Federální volební komise Trevora Pottera: »Syn nebo dcera amerického prezidenta tak budou v Moskvě nebo třeba v Uzbekistánu vyjednávat dohodu o nové nemovitosti, která ponese prezidentovo jméno. Bude přitom obecně známo, že prezident je ve skutečnosti i vlastníkem společnosti. Trump se může od své firmy formálně distancovat, to ho ale možného střetu zájmu nezbaví.«
Trump na svých ekonomických konexích nevidí nic špatného, naopak by podle něj v řadě případů mohly pomoci zahraniční politice USA. Například v Rusku, kam budoucí prezident v minulosti přivedl svou soutěž Miss Universe, a kde udržuje obchodní styky s Arasem Agalarovem, magnátem, který má blízko ke Kremlu. Těsnější vztahy mezi Amerikou a Ruskem by podle Trumpa mohly odradit Kreml od prohlubování spolupráce Čínou. Prohlásil: »Co by na tom bylo špatného, pokud bychom mohli mít s Ruskem přátelské vztahy?«
Radí, jak myslet jako miliardář
Samotná značka Trump vstupem podnikatele do politiky spíše utrpěla. Od doby, kdy v červnu 2015 oznámil svoji kandidaturu, návštěvnost jeho hotelů, kasin a golfových klubů podle geolokační služby Foursquare podstatně klesla. V září se snížila návštěvnost Trumpových objektů meziročně o 19 procent. Zajímavé je i srovnání návštěvnosti z pohledu států, které tradičně volí Demokratickou stranu, a takzvaně houpajících se států (swing states), kde jsou preference poměrně vyrovnané. V prvně jmenovaných státech propadla návštěvnost více než o 20 %, zatímco v případě swing states, jako je třeba Florida, činil pokles pouze čtyři procenta. Toto jsou odhady, které mohou být i dost nepřesné.
Podnikání Trumpa zahrnuje nejrůznější aktivity. Jeho konglomerát propůjčuje jméno hotelům v USA, Panamě a v Irsku. Nejnovějším přírůstkem je hotel ve Washingtonu, který Trump slavnostně otevřel v říjnu a jenž se nachází jen pět bloků od Bílého domu. V minulosti koupil vinice v americkém Charlotteswillu a přilehlé sídlo o rozloze větší než dva tisíce metrů čtverečních. Miliardář, který neholduje žádnému druhu alkoholu, dal následně největší vinice ve Virginii svému synovi Ericovi. Má svou vlastní kolekci obleků, bytových doplňků nebo značku parfémů Empire a Success. Do konglomerátu patří i Trumpovy knihy, ve kterých radí, jak myslet jako miliardář.
Trump podniká také v zábavném průmyslu. V roce 2004 měla premiéru jeho soutěžní reality show The Apprentice, kde skupina lidí soupeří o práci v jeho podniku. Podívaná si vysloužila několik nominací Emmy a z Trumpa, který akci sám moderoval, udělala celebritu a významně tak pomohla jeho značce.
»…z popela jako bájný pták Fénix«
Ne všechno na co Trump sáhne, se však daří. Zřejmě největším neúspěchem je krach jeho hazardního byznysu v Atlantic City z přelomu 80. a 90. let. Po megalomanském kasinu Taj Mahal zůstaly mnohomilionové dluhy, které ho málem stáhly ke dnu. Nakonec se z hazardního podnikání v Atlantic City vyvázal a Taj Mahal přenechal svému příteli Carlu Icahnovi. Dříve největší kasino na světě bylo nadále ztrátové a Icahn se je rozhodl zavřít.
Nápadů, které se neujaly, je ale podstatně více. The New York Times analyzoval 60 nápadů budoucího prezidenta a došel k závěru, že třetina byla zrušena ještě před uvedením na trh. Další třetina se uskutečnila, ale tyto projekty později narazily na problémy v podobě žalob, vládního vyšetřování, nebo rozepří s investičními partnery. Očekávání tak naplnilo zhruba jen dvacet z analyzovaných projektů.
V roce 2006 představoval Trump svůj nový zájezdový portál Go Trump.com slovy: »Není zde nikdo lepší, nikdo se nám dokonce ani nepřibližuje.« Podnik, který měl umožňovat rezervaci zájezdů, nakonec ani neodstartoval. Podobně dopadly jeho námluvy se začínající golfovou sérií US Pro GolfTour, které se mě stát partnerem. Ze spojení nakonec vycouval a soutěž byla zrušena. Přes všechny neúspěchy se Trump vždy nakonec dokázal přenést. Po jednom krachu prohlásil: »Povstal jsem z popela jako bájný pták Fénix.« Mytologický příměr se hodil i k prezidentské kampani, do které vstupoval jako snílek. Nakonec to bude podnikatel, který povede Ameriku a NATO.
Zdroj: Halo Noviny