Libye očima českého vrtaře

Zdroj – Přišlo emailem

Je to originál informace, kterou mi zaslal člověk, který žil a pracoval 10 let v Libyi.

V naší televizi jsou ty „pravdy“,….proč je napadena Libye podávané dosti odlišně od skutečnosti. EU se potýká s ohromnými finančními problémy, a jedna evropská země po druhé upadává do bankrotu. Zóna eura je opravdu zdecimovaná a má veliké problémy. USA všechny své zdroje utratily před 12 léty a vnitřní i zahraniční dluhy představují  36 bilionů dolarů.

EU a USA dluží Libyi za dodávky ropy skoro 200 miliard dolarů  a nemají valnou chuť dluhy splácet. V roce 2012 končí koncese velkých naftových společností, které mají právo na těžbu libyjské ropy a ten „drzoun“ Kaddafí požaduje zplacení dluhů, a hrozí, že pokud nebudou dluhy uhrazeny, tak uzavře mezistátní smlouvy s jinými zeměmi a společnostmi.

Sakrapes, co s tím? Jednoduše a jako vždy a všude vyvoláme rozmíšky, udělámě z Kaddáfího tyrana lidu a vstoupíme do jeho země. Přineseme „svobodu“… vyženeme Kaddáfího….zlikvidujeme dokumenty o dluzích a obsadíme libyjská ropná pole. Je to jednoduché a osvědčené. Svět už nějakými bláboly nakrmit není problém. Z tohto důvodu je Libye napadena.

Vím, že žádný libyjský občan nemá skutečné důvody, aby se bouřil proti režimu Muamara Kaddafiho. Jestliže se podívám na životní úroveň libyjského národa od svého vstupu jako vrtaře vodních zdrojů do jeho země, po její opuštění, tak mohu s čistým svědomím prohlásit, že Kaddáfí vytáhl Libyjce jako pouštní pastevce ze staletých nor. Zvelebil města, zavlažil poušť, vybudoval průmysl a komunikace a uvedl v život výhody, které jim zabezpečuje jeho stát.  Tedy mají se velmi dobře, žijí si jako malí bozi. Libye má 6,5 mil. obyvatel a má 14 mil. registrovaných automobilů.

Když chce někdo studovat v kterémkoliv státě na světě a požádá o podporu ve studiu, který stát mu zajistí byt, auto, stravu, bezplatné studium a měsíční stipendium 2.300 dolarů?  V Libyi ano. V Libyi se neplatí voda, elektřina, plyn, daně a úvěry jsou bezúročné. Když do pěti let nemůžeš uvěr splatit, tak ho Kaddáfího stát odepíše, nebo ho splácí za něj. Každý plnoletý občan Libye když dosáhne 18 let dostane klíče od bytu. Když si chcete koupit auto, složíte 20,3% z ceny a zbytek dotuje stát. V Libyi koupíte za 10 dolarů 85 litrů benzínu nebo nafty. V Libyi jsou potraviny velmi levné, 10 kg chleba stojí 0,15 dolaru. Libyjci nepracují fyzicky, vše dělají cizinci a za nemalý peníz. Žil jsem tam 10 let v různých městech a nikdy jsem neviděl, ani jednoho žebráka. Libyjci nejsou líní, ale nejdou pracovat do tzv. „bílého světa“, neboť to nemají zapotřebí. V Libyi není nikdo ožebračován, není mu odejmut byt nebo auto protože nesplatil úvěr, není to tak, jako v tzv.demokratických zemích, které se vrhly na Libyi, protože jim v útisku malých je trnem v oku.

Otevřeně, je mi líto libyjského národa, neboť je snaha ho přetvořit na nájemní pracovní sílu, aby při bohatosti své země její bohatství dobrovolně – nedobrovolně odevzdával do cizích rukou a pro tyto ruce pracoval, především pro US za 100 dolarů měsíčně a ztratil všechny dosavadní výhody, které mu zajišťoval Kaddáfí. Jo jo, kdybys lide libyjský vlastnil pouze písek a né ropu, tak máš klid.

Přál bych všem lidem Česka, žít v libyjské tyranii, kde neznají utahování opasků, tunely, krádeže a vize chudoby ve stáří…

váš vrtař…Fanda

5 KOMENTÁŘE

  1. Vážený pane vrtaři,
    možná, že jste pracoval v Libii. To ale jak píšete, že libijci se měli a pečení holubi jim lítali do huby je scestné.
    O tom, že Kaddáfi byl mafián není o črm diskutovat.
    Ti lidé ve vězeních asi byli cizinci?
    Prostě kdo byl z jeho kmene se měl dobře, pár vyvolených taky a se zbatkem se vládce nepáral.
    Je otázka, jak to bude dál.

    S pozdravem

    Dedek

  2. USA a chce demokracii 🙂 se musím smát,že se angažuje v Sýrii a nebo v Somálsku. Běžte s jejich demokracii víte kam.Vrtař ví o čem je řeč.Není nafta,co by tam dělali!!

  3. Co bude dál?
    Demokratické státy dodají firmy na výstavbu válkou zničené infrastruktury, nové domy, školy… zkrátka budování „nové, lepší“ demokratické Lybie. Ovšem za Lybijské peníze a za laskavého dozoru US Army, protože kmenovým válkám se Lybijci asi nevyhnou.
    A tomu, že amíci rozváží svobodu po světě tomu věří jen malé dítě, protože kdyby tak tomu bylo mají spousty příležitostí od Číny až po Jižní Ameriku.

  4. Pro „dedek“ – díky za komentář.

    1. Autorem článku nejsem já, článek mi přišel emailem od člověka, který tam pracoval.
    2. Pečeni holubi nelítají nikde nikomu do huby, ani v Libyi, ale faktem je, že z naprosto zaostalého státu dokázal za 42 let vlády
    vytvořit nejmodernější stát v Africe. Je jasné, že bez ropy by to asi nešlo, ale ropu mají i jinde a např. 8000 km dlouhou „řeku“ v poušti
    nikde jinde nikdo nepostavil.
    3. Myslím, že nikdo nepopírá, že byl Kaddáfi samozvaný „vůdce“, který se dostal k moci vojenským pučem a jeho vládnutí nemělo s našim pojetím
    demokracie nic společného. Ale přirovnávat ho k „mafiánovi“, to si myslím, nemá váhu. Je nutno vidět, že Libye je „kmenovým“ státem. Sjednotit tyto
    kmeny a zejména jejich vůdce, asi to nešlo vždy jen po dobrém.
    4. Představte si modelovou situaci. V USA ve Washingtonu se shromáždí skupina 200-300 Američanů, pár jich zpod kabátu vytáhne samopaly a vystřelí pár dávek
    do vzduchu. Již vidím, jak Mr. Obama vyjde na balkon a pronese řeč ve smyslu – ale vážení, nestřílejte nám tady. Přijďte blíže a prodiskutujeme vaše problémy.

    Chcete-li se podívat na zjímavou diskusi k tomuto tématu klikněte na http://www.zvedavec.org/nazory-4687.htm?status=new

  5. Něco na tom článku je.Irák také neměl žádné atomové zbraně.V libyji se než začali válčit tzv. povstalci také nic nedělo.Ta demokracie Ameriky bude asi „narubo“ .Myslím si také,že jim jde jen o ropu.!! A o tom komentáři o životní úrovni v Libyi.To je pravda ,otec tam taky dělal a mluvil podobně.

Comments are closed.