Autor: Rick Sterling
V dubnu 1965 americký prezident Lyndon Baines Johnson (LBJ) vysvětlil, proč zvyšuje angažovanost USA ve Vietnamu. S orwellovským nádechem nazval LBJ svůj projev „Mír bez dobývání„, když oznamoval zahájení amerických leteckých útoků na Vietnam. Vysvětlil, že „musíme bojovat, pokud chceme žít ve světě, kde každá země může utvářet svůj vlastní osud, a jen v takovém světě bude naše vlastní svoboda bezpečná… dali jsme národní závazek pomoci Jižnímu Vietnamu uhájit jeho nezávislost a já hodlám tento slib dodržet. Zneuctění tohoto slibu, ponechání malého a statečného národa napospas jeho nepřátelům a teroru, který musí následovat, by bylo neodpustitelnou křivdou.“
Johnson dále vysvětlil: „Jsme tam také proto, abychom posílili světový pořádek. Ponechat Vietnam jeho osudu by otřáslo důvěrou všech těchto lidí v hodnotu amerického závazku a v hodnotu amerických slov.“
Americká armáda se nepoučila z neúspěchu a masového vraždění v korejské válce v předchozím desetiletí, zahájila rozsáhlé bombardování Vietnamu a vyslala do něj statisíce vojáků.
V té době, na jaře 1965, zahynulo v konfliktu asi 400 amerických vojáků. Válka ještě nebyla příliš populární. Američané, kteří proti nové válce ve Vietnamu protestovali, byli v menšině. Do slavného odsouzení války Martinem Lutherem Kingem zbývaly ještě dva roky.
O několik let později, poté, co byly do armády povolány statisíce vojáků a desítky tisíc jich zemřely, se válka stala všeobecně nepopulární. Nakonec ve válce zahynulo přes 58 000 Američanů a tři miliony vietnamských civilistů a vojáků. Náklady na lidské životy a zmařené zdroje byly obrovské. „Velká společnost„, kterou chtěl LBJ vybudovat, byla zastavena odkloněním lidských životů, energie a zdrojů do války ve Vietnamu.
Podobnost je i v dnešní době, kdy USA a NATO sypou na Ukrajinu zbraně za desítky miliard dolarů, aby čelily ruské vojenské intervenci. USA a západní spojenci poskytují další podporu v oblasti zpravodajských služeb a vojenského poradenství. Ačkoli zde zatím nejsou oficiální americké jednotky (jako tomu bylo v prvních letech ve Vietnamu), probíhají zde speciální operace a mnoho další vojenské podpory.
Prezident Biden a vedoucí představitelé administrativy hovoří podobně jako LBJ v počáteční fázi vietnamské války. Ve svém vystoupení v Kongresu, kde žádal o další finanční prostředky pro Ukrajinu, Biden řekl: „Potřebujeme tento zákon, abychom podpořili Ukrajinu v jejím boji za svobodu. Náklady na tento boj nejsou levné, ale pokud to dovolíme, ustupování agresi bude ještě dražší.“ Biden dal jasně najevo, že cílem USA není jen „svoboda“ Ukrajiny, a pokračoval: „Investice do svobody a bezpečnosti Ukrajiny je malou cenou za potrestání ruské agrese, za snížení rizika budoucích konfliktů.“
Jak ve Vietnamu, tak na Ukrajině USA dosadily nebo podporovaly proamerické vlády, aby čelily „nepřátelským“ zemím. V 50. letech 20. století USA zabránily celonárodnímu referendu ve Vietnamu, které by zemi sjednotilo bez války. V roce 2014 se USA podílely na podpoře převratu na Ukrajině, který svrhl demokraticky zvolenou vládu a vedl k odtržení Krymu a občanské válce na východě Ukrajiny. Ačkoli si většina lidí na Západě myslí, že konflikt na Ukrajině začal letos v únoru, ve skutečnosti začal v únoru 2014. Dokumentární film „Ukrajina v plamenech“ z roku 2016, zakázaný na serveru YouTube, popisuje tento převrat.
Západní média líčila USA a Jižní Vietnam jako vítěze války v jihovýchodní Asii, dokud ofenzíva Tet v roce 1968 neodhalila lži a skutečnost. Podobně západní média líčí Ukrajince vítězící ve válce uprostřed drtivé podpory ukrajinské veřejnosti. Ve skutečnosti Rusko a separatistické Doněcká lidová republika (DLR) a Luganská lidová republika (LLR) postupně převzaly kontrolu nad jihovýchodní Ukrajinou. Ukrajinský prezident Zelenskyj mezitím dohlíží na věznění, mučení a zabíjení oponentů. Největší opoziční strana byla zakázána. Mnoho Ukrajinců se staví proti jeho politice a pokračování války. Objevují se zvěsti o pokusech o atentát na prezidenta, stejně jako tomu bylo v Jižním Vietnamu.
Ukrajinci se stali kanonenfutrem pro geopolitické cíle USA, stejně jako se jimi stali Jižní Vietnamci.
Nyní je jasné, že eskalace, kterou LBJ provedl v roce 1965, byla obrovskou a nákladnou chybou. Zbytečná válka způsobila Vietnamu, Kambodži a Laosu nesmírné škody. Měla také obrovské negativní důsledky ve Spojených státech.
Budou USA a jejich spojenci pokračovat v eskalaci konfliktu na Ukrajině a „zdvojnásobí“ intervenci na druhém konci světa s cílem poškodit Rusko? Copak jsme se z Vietnamu a následných katastrof zahraniční politiky USA a Západu za posledních 40 let nepoučili?
Originál článku a obrázků: Oriental Review
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ
Úvodní obrázek: Flicker
USA a západní kapitalisti mají na svědomí stovky milionů lidí !