Královské peníze: Karel III. a rozměr bohatství, plus video

Autor: Binoy Kampmark, 16. 09. 2022

Jakmile začne chladnout fixní obdiv k zesnulé královně Alžbětě II., účetní veřejného blaha a morálky si s úžasem uvědomí náklady a bohatství spojené s královskou institucí. Její nástupce, Karel III., pokračuje v tomto duchu, v drásavé notě bohatství a okázalosti, přestože ceny rostou a vysoké účty pro občany (spíše říci poddané?), se začínají zajídat.

Argument, že monarchie snad vydělává peníze britskému státu a dalším členům Commonwealthu, se začíná zdát povrchní, čím více se člověk dívá na účty a postavení této instituce. Přesto však jedinci, jako je Charles Scarlett-Smith, ředitel kanadské společnosti Brand Finance, mohli vidět královnu v podobě prospěšných dolarů a centů. „Když přemýšlíme o značce královny Alžběty II. jsme skutečně synonymem pro královskou rodinu a monarchii.“

V červnu 2022 činily účty pro panovnický grant, který pokrývá finanční prostředky pro oficiálního panovníka a oficiální výdaje domácnosti, 86,3 milionu liber pro rok 2021-22. Oficiální výdaje byly vyšší než získaný panovnický grant a doplňkové příjmy – čistá částka výdajů činila 102,4 milionu liber, což oproti předchozímu roku zaznamenalo nárůst o 17 %. Velká část nárůstu byla způsobena zálohováním Buckinghamského paláce.

Strážce tajné pokladny sir Michael Stevens sdělil následující poznámku: „Rok, který zpráva zahrnuje, odráží v mnoha ohledech určitý návrat k normálu pro královskou domácnost a to v souvislosti s fyzickými závazky, cestováním a návštěvami hlav států.“

Co lze od nového panovníka očekávat?  Pokud jde o peněžní prostředky a majetek, je obraz až zarážejícím způsobem archaický a rozsáhlý.  Ještě před svým nástupem na trůn rozvinul Charles Cornwallské vévodství, výtvor Eduarda III. ze 14. století, do podoby rozsáhlého podniku, který má s pomocí týmu manažerů hodnotu 1,4 miliardy dolarů.  Tato částka předčila soukromé portfolio královny v hodnotě 949 milionů dolarů.  Tato čísla jsou v porovnání s majetkem celé královské rodiny (Forbes odhaduje částku na 28 miliard USD) trpasličí, což o skutečném rozsahu osobního bohatství nic nevypovídá.

Na první pohled by se mohlo zdát, že vévodův ekonomický úspěch naznačuje Karlovy schopnosti, šetrnost a podnikavost. Nebereme však v úvahu izolované výhody a podpory, které královská rodina, a zejména Cornwallské vévodství, získala.

Dotyčné vévodství, stejně jako většina královské rodiny, je zvláštní historické zvíře.  Pouze 13 % ze 135 000 akrů vévodství se nachází v samotném Cornwallu. Další odhady se pohybují v rozmezí 141 000 akrů, k nimž dospěl Kevin Cahill ve svém díle Who Owns Britain and Ireland, (Komu patří Británie a Irsko) v National Geographic z roku 2001 a odhadu, který uvádí National Geographic: 135 526 akrů.

Zbytek je rozptýlen ve 23 hrabstvích Anglie a Walesu, přičemž největší koncentrace je na jihozápadě.  V samotném hrabství leží řada sídlišť, mnoho luxusních rekreačních objektů, památek a ústí řek, která jsou určena pro obchodní, rekreační a rybářské účely.

K dalším vlastníkům patří kriketové hřiště The Oval, jehož jediným nájemcem je od roku 1874 Surrey County Cricket Club a řada obytných a komerčních nemovitostí v Londýně i mimo něj.

Na internetových stránkách Cornwallského vévodství se uvádí, že „U těchto zbývajících nemovitostí, vévodství uplatňuje politiku zadržování“.  Jinými slovy, v případě uvolnění nemovitosti ji spíše renovuje a znovu pronajímá, než aby ji prodávalo.  Současné komerční portfolio 18 nemovitostí má hodnotu 124 milionů liber.

Vévodství je svým charakterem středověkým útvarem. Není společností a proto je osvobozeno od daně z příjmů právnických osob. Není ani veřejným subjektem, přestože se zodpovídá parlamentu a ministerstvu financí. Podléhá sice žádostem podle nařízení o informacích o životním prostředí, ale je imunní vůči fungování zákonů o svobodném přístupu k informacím.  S takovou neprůhledností finančních opatření vypadá proklamovaný talent nového krále vydělávat peníze poněkud nepatřičně.

S královniným odchodem se opět dostává do hry tradice rozdávání a darů.  Nebude existovat dědická daň, od které nejsou běžní občané osvobozeni.  Ještě desítky let nebudeme vědět, čím disponovala její závěť, ale Charlesovi připadnou soukromé statky, jako je Balmoral ve Skotsku a Sandringham, kde se nachází královský hřebčín, koňská farma. Dále pak rozsáhlá soukromá sbírka šperků, uměleckých děl, cenná sbírka známek a řada osobních investic, které dosahují hodnoty 500 milionů dolarů.

Nový panovník měl také problémy s penězi jiného charakteru. Norman Baker, který byl v letech 2013-2014 ministrem vnitra pro kriminalitu a prevenci, loni prozradil, že napsal šéfovi londýnské metropolitní policie a podal na Charlese stížnost ve věci udělení vyznamenání dárci. Saúdský podnikatel Mahfúz Marej Mubarak bin Mahfúz údajně věnoval Charlesovým skotským charitativním organizacím více než 1,5 milionu liber.

Graham Smith, generální ředitel aktivistické skupiny Republic, podal na Charlese také stížnost ve stejném duchu. Charles a jeho spolupracovník a bývalý komorník Michael Fawcett měli porušit zákon o vyznamenáních (prevence zneužití) z roku 1925.  Ve zvláštním světě vztahů v královské rodině  když bylo třeba se Fawcett stal nepostradatelným jako hlavní vymačkávač zubní pasty na královský zubní kartáček. „Obejdu se téměř bez každého, kromě Michaela,“ prohlásil jednou Charles.

Ve zveřejněném e-mailu od Fawcetta bin Mafúzovu pobočníkovi, který napsal v roce 2017 jako výkonný ředitel Dumfries House Trust, tento sliboval:

Vzhledem k pokračující a nejnovější velkorysosti Jeho Excelence… Vám s radostí důvěrně potvrzuji, že jsme ochotni a rádi přispějeme na žádost o občanství. Rovněž bude vyvinuto úsilí, aby byla podána žádost o zvýšení vyznamenání Jeho Excelence z čestného titulu CBE na titul KBE v souladu s Výborem pro vyznamenání Jejího Veličenstva.

Charles ze své strany popírá, že by o tomto plánu věděl, což ale Baker považuje za nemožné. „Představa, že Fawcett prováděl nekalou operaci, aniž by o tom Charlesovi řekl, je prostě neuvěřitelná.“ Takže problémy kolem královských peněz a jejich nevyzpytatelných záhad jen tak hned pravděpodobně nezmizí.

 Mimo článek, ale v souvislosti:

Podívejte se na video níže. Britská královská rodina vlastní takřka celý svět a její tajné bohatství je nepředstavitelné. Existuje spousta statistik a čísel, které dokládají, jak bohatá je královská rodina, v jejímž čele stála až do minulého týdne královna Alžběta II.

(Pro video ve vyššším rozlišení klik ZDE)
 

Originál článku a obrázku: Oriental Review
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ
České titulky: Otevři svou mysl

podpora2

1 komentář

  1. Zatočiť s nimi ako s Romanovcami, a znárodniť všetko týmto Čiernym barónom a reptoloidom!

Comments are closed.