Kolik dělají naše daně v reálu?

Níže uvedený text není žádná legrace, které se po internetu běžně šíří. Je to smutná skutečnost, kterou si pracující běžně neuvědomují. A přitom jde o jejich peníze. Svou pasivitou a zavřenýma očima přišel každý občan od sametového převratu již o více jak 4 milióny korun na osobu. Ty skončily na osobních účtech bývalých i současných stranických a režimních špiček. Zatímco dříve se platily desátky, nyní vám necelé tři až čtyři desátky otrokáři nechají, o zbytek vás každý měsíc bez uzardění oberou. A bude hůř.

V roce 1989 připadl majetek ČSSR na každého Čecha cca 4 000 000 Kč . Dnes má každý člověk dluh 150 000 Kč . Peníze – majetek v té hodnotě si přesunuli mnozí političtí funkcionáři na své soukromé účty. Proto nelze v Parlamentu schválit zákon o majetkovém přiznání, ani nelze zrušit anonymní držitele akcií.

Informace o daňovém zatížení pracujících – přečti pozorně celé !!!

Níže uvedený text není žádná legrace, které se po internetu běžně šíří. Je to smutná skutečnost, kterou si pracující běžně neuvědomují. A přitom jde o jejich peníze.

100 000,- = VÁŠ HRUBÝ PŘÍJEM (na kolik si Vás firma cení)

19 270,- = soc.pojištěni „zaměstnavatele“ 26% hrubé mzdy

6 630,- = zdrav.pojištěni „zaměstnavatele“ 9% hrubé mzdy

103,- = povinné úrazové pojištěni 0.14% hrubé mzdy

Tyto položky za Vás musí státu odevzdat firma, o tom žádné informace nemáte.

—————————————————————————————————-

73 997,- = HRUBÁ MZDA (údaj na výplatní pásce)

5 920,- = soc.pojištěni „zaměstnance“ 8% z hrubé mzdy

3 320,- = zdrav.pojištěni „zaměstnance“ 4,5% z hrubé mzdy

—————————————————————————————————–

64 747,- = ZÁKLAD DANĚ

20 719,- = Daň z příjmu max. 32%

——————————————————————————————————

44 028,- = ČISTÁ MZDA (vyplaceno) sazba přímých daní 56%

10 039,- = DPH 5% nebo 19% + spotřební daně (uveden průměr DPH)
(DPH již byla zvýšena, dokument je zřejmě staršího data, pozn. redakce)
——————————————————————————————————

36 989,- = zůstatek – celková daňová kvóta zdanění práce je 64%

Za 100 000,- které za Vaši mzdu vydá Váš zaměstnavatel si můžete koupit zboží v celkové hodnotě 36 989,-.
V případě nižších příjmů a zdanění nejnižší sazbou daně z příjmu 15% je konečný zůstatek 45 111,-, tj. celková daňová kvóta 55%. Progrese tedy skutečně není velká – 9% – pouze s tou drobností že absolutní zatížení všech příjmů, vysokých i minimálních, je drtivé.

Do práce chodíte proto, abyste si mohli za vydělané peníze něco koupit.Když si tedy za zbylých 36 989,- Kč „něco“ koupíte (kromě potravin je dnes skoro všechno v sazbě 19% a tam bude patřit i bydlení), prodávající odvede státu daň z přidané hodnoty o kterou jsou prodávané zboží, nebo služby pochopitelně dražší. Ve skutečnosti tedy zůstane jenom 30 326,- Kč. Takže z každých Vámi vydělaných sto tisíc skoro sedmdesát tisíc dostane stát, protože pracujete, abyste si mohli něco koupit.

Není to žádný trik ani manipulace, je to prostý souhrn faktů, který stát zahaluje houštím tisíců stránek zákonů, vyhlášek a pokynů. Kromě těchto daní stát vybírá ještě mnoho dalších daní od lidí, podniků a podnikatelů – daně z nemovitosti, daně z prodeje nemovitostí, darovací daně, daně dědické, daně z příjmů, daně silniční, atd., atd.

Kde ty peníze jsou, když zdravotnictví je v krizi, školství zanedbané, po silnicích se skoro nedá jezdit, atd. atd.? Platíme tolik za své sociální jistoty, nebo spíš za „jistoty“ vládních úředníků a za jistoty těch, kterým se nechce pracovat? Jestliže podstatně vzrostl počet vládních úředníků, jestliže nezaměstnanost stoupla na dvojnásobek, pak pochopitelně jsou také vyšší výdaje. Větší zdanění práce samozřejmě prodražuje pracovní sílu a vedle zdražování výrobků a služeb vede také k propouštění, protože firmy a podnikatelé buď krachují nebo nejsou schopní uživit tolik zaměstnanců, kolik by potřebovali. Mnohem víc peněz se však propadne a zašantročí v neprůhledných, pochybných a často předražených státních zakázkách a v korupci spojené s jejich realizací.

Proč je to lidem jedno? Proč se neptají, jak je možné, že v Chorvatsku postaví 100 km dálnice za jediný rok a za poloviční cenu než u nás, proč se neptají, kam se ztrácí stovky miliard ze státního rozpočtu, proč se neptají, kdo jednou bude platit ty ohromné dluhy a úroky z těchto dluhů tak špatně hospodařícího státu, jak dlouho nám porostou daně?

A to ještě zapomínáme na spotřební daň, která je na alkoholu, benzínu, cigaretách atd., ta je ve většině případů 30% a více. Nutné doplatky na léky, školní potřeby, zdravotní péči (zuby,klouby………).

Poplatky za odpad, vodné stočné, energie, kde podíly má zase náš hodný stát, který nám občanům prodává energie mnohem dráž, než ji prodává do zahraničí. Poplatky za komíny, za vodu, která naprší na náš majetek, rozhlas, televize a další.

Tak málo lidí ví, o kolik je stát ve skutečnosti obere…

Zdroj – neznámý, přišlo emailem