Karel Kryl – Pasážová revolta
Nosíme z módy kopretiny, čímž okrádáme stáda
a vůl – kdys jméno obětiny, je titul kamaráda.
Na obou nohách vietnamku a jako komfort hlavu.
Na klopě placku jak psí známku, znak příslušnosti k davu.
I naše generace má svoje prominenty.
Program je rezignace a facky argumenty.
Potlesk je k umlčení a pískot na pochvalu
a místo přesvědčení jen pití piva z žalu.
Pod zadkem stránku Dikobrazu, vzýváme Zlaté tele.
Sedáme v koutcích u obrazů, čekáme Spasitele.
Civíme lačně na měďáky my – Gottwaldovi vnuci
A nadáváme na měšťáky, tvoříce – Revoluci.
I naše generace má svoje kajícníky
a fízly z honorace a skromné úředníky
a tvory bez svědomí a plazy bez páteře
a život v bezvědomí a lásku k nedůvěře.
Už nejsme nejsme to co kdysi. Už známe ohnout záda.
Umíme dělat kompromisy a zradit kamaráda.
A vděčni dnešní Realitě líbáme cizí ruce
A jednou zajdem na úbytě z té smutné revoluce.
I v naší generaci už máme pamětníky
a vlastní emigraci a vlastní mučedníky.
A s hubou rozmlácenou dnes zůstali jsme němí.
Ne – nejsme na kolenou, ryjeme drškou v zemi!
Tak jsem docela bez napětí očekával, jak se naplní můj soukromý odhad stran počtu lidí, jež přijdou demonstrovat na Václavák pod hlavičkou „ProAlt“. Osobně jsem to odhadoval na maximálně 2.000 lidí a nemýlil jsem se. Podle policejních zdrojů tam mělo být něco kolem tisícovky, odhady novinářů mluví o dvou – dva a půl tisících účastníků.
Na možnou otázku, proč byl můj odhad tak nízký, možná odpoví text moji odpovědi, kterou jsem zaslal někdy v záři 2010 mému příteli Františkovi, který si vede blog, jenž jsem mu pomohl postavit a má ho na mém webhostingu.
Kvůli úspoře místa, nebudu zde uvádět celý text (včetně jmen a povolání několika vybraných členů Pro Alt), ale jen úvodní část. Pokud má někdo zájem přečíst si celý text, najde ho na www.topcz.net/proalt.html .
Ahoj Františku,
K tomu „Proalt.cz“. Přečetl jsem si vše a mají to hezky uděláno. Osobně se však k této iniciativě připojovat nebudu. Řekni mi, co bych já jako technik a ekonom (i když dnes již v důchodu) dělal mezi skupinou lidí, které jsem si tam našel? Pod podpisem je seznam pár těch co jsem tam viděl. Sociologové, umělci, historici, pedagogové, studenti filosofie apod., básníci, jeden intelektuál vedle druhého. Kristepane, co tihle lidi chtějí vymyslet? Vždyť je to horší složení, než byla Charta 77. Co by tam dělal jeden blbej český důchodce? Nebo si myslíš, že lidé jako básníci, sociální antropologové, historici umění, umělci typu Jiřího Davida s jeho slavným „Srdcem“ nad Pražským hradem, atd., mají nějaký zájem o to jak zde žijí a budou žít normální lidi jako jsi Ty, já a tisíce ostatních? Já si to nemyslím. Možná to není ten nejlepší názor, možná jim křivdím (nebo aspoň některým z nich), ale „umělci“ v tomto státě mě zklamali již v roce 1990 a zatím jsem za uplynulých 21 let neviděl v jejich chování a jednání žádnou změnu.
Ten text byl napsán v roce 2010. Že jsem se až tak moc nemýlil, ukázala dnešní realita a názory lidí, kteří na tu manifestaci přišli. Přečtěte si výňatek z článku zveřejněného na „Parlamentních listech“ 17.11.2011. Je to názor občanky, která neváhala přijet na demonstraci z Havířova, ze vzdálenosti cca 400 km:
Zdroj: – Parlamentní listy – http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/214386.aspx
Lituji toho, že jsem sem jela.
„Jsem jen obyčejný občan, který přijel 400 kilometrů, aby vyjádřil svůj názor, abych řekla, že nesouhlasím s tím, jak tato vláda vede naši republiku,“ paní Slívová, která reagovala na výzvu, že se v Praze bude konat demonstrace za odstoupení vlády. „A přišla jsem sem, a můj osobní názor je, že toto byla zase jedna obrovská komedie na lidi. Nic jiného, bylo to divadelní představení,“ dostává se do varu občanka z Havířova. „Jsem velmi zklamaná a lituji toho, že jsem sem jela.“ Nejvíc ji naštvalo, že organizátoři akce nedali lidem žádnou možnost se na Václavském náměstí veřejně vyjádřit. Řečníci pozvaní ProAltem podle ní jen „hezky přečetli články, které si připravili“. Lidé ale podle ní chtěli slyšet něco jiného. „Ti lidé chtějí slyšet podporu, chtějí slyšet živá slova,“ vyjadřuje pro ParlamentníListy.cz svou nelibost nad způsobem projevu řečníků. „Ani jeden nemluvil ze srdce, ani jeden z nich! Všichni vystupovali jen s článkem, který měli napsaný na papírku,“ dodává a je vidět, že to v ní vře. Okolí souhlasně přikyvuje a přitakává.
ProAlt jsou prý jen další Véčka a jim podobní Podle Zdenky osmdesát procent lidí z těch, kteří přišli na Václavské náměstí, nepřišli kvůli ProAltu. „Osmdesát procent lidí sem přišlo proto, aby vyjádřili svou nespokojenost,“ říká. „A ProAlt je zmanipuloval, je to další strana či sdružení, které manipuluje lidmi! Jsou to další VeVéčka a jim podobní,“ zlobí se. „Lidi, koukejte přece kolem sebe, nevolte bezhlavě! Nelíbí se mi to, protože je to jen další komedie,“ vyzývá Slívová a otáčí se na hlouček okolo. <— konec citátu —>
Je třeba dalších slov?
Bohužel osobně nevidím u nás žádné východisko, jak se z tohoto, marastu dostat. Nějaké demonstrace v síle 2 – 5 tisíc lidí, z toho si naši politici a další, dělají jenom legraci. Islandská cesta? Ano, to je vzor jak na to. Ale najít někoho, nebo skupinu, která by dokázala něco podobného v našich podmínkách zorganizovat, ví snad někdo o někom? Já bohužel ne.
Dostat na Václavák sto tisíc lidí, není jednoduchá záležitost. Druhého Petra Millera, (který přitáhl v roce 1989 20.000 dělníků z ČKD) nemáme a hlavně nemáme to ČKD (nebo jinou fabriku), kde by se těch 20.000 lidí našlo. Kde chcete najít v Praze 100 tisíc lidí, kteří budou ochotni vyjít do ulic? Když se podíváme na sociální skladbu pražských občanů, co tam najdeme? Značnou skupinu důchodců, ale ti jsou z 80% prolezlí nemocemi, takže na nějaké manifestování zdravotně nemají. Pak je to značná skupina státních zaměstnanců a administrativy velkých soukromých firem, kteří jsou rádi, že mají svůj flek a nechtějí o něj přijít z důvodu účasti na nějaké manifestaci. Několik tisíc drobných živnostníků, kteří by i nějakou tu změnu přivítali, ale většinou jim stávající stav vyhovuje, no a poslední skupina bohatých, kteří rozhodně nemají zájem o jakékoliv změny, které by je omezily a vyhovovaly 90% ostatních.
Přivést z venku do Prahy sto, nebo více tisíc lidí, není levná legrace. Jeden autobus je pro 50 lidi. Tak si každý lehce spočítá, kolik to znamená autobusů i za předpokladu, že by se nějak podařila udělat nějaká dohoda s ČD na vypravení například zvláštních vlaků. To vše znamená náklady v řadech milionů. Která dobrá duše to zaplatí a zorganizuje? ProAlt? Nebo snad naše rozhádané „Odbory“, jejíž šéfové se nedokáží domluvit ani na tom, jaký je zrovna den – jestli úterý, nebo pátek? Miliardář Babiš? Což o to, ten by na to měl a při jeho organizačních schopnostech by to i uměl dát dohromady. Navíc je to naturalizovaný Slovák (stejně jako já) a o Slovácích je známo, že raději vezmou do ruky valašku, než jako Češi půllitr piva. Bohužel však je zde takové to malé „ale“. Najít důvod, proč by měl člověk, vlastnící majetek v řadu miliard, mít starost o to, jak si zde žije 90% občanů? Nebo mu jde jenom o tu „korupci“ a zbytek vem čert? No, mezi námi přáteli, kdyby se mu nějakým zázrakem podařilo zlikvidovat jen 50% ze stávající korupce v Česku, i to by znamenalo (podle odhadů odborníků) přínos v řadu 100 miliard ročně a tato částka by vyřešila hodně problémů v tzv. mandatorních výdajích státu. Nechme se tedy překvapit co nám naservíruje sdružení Ano 2011.
Zatím můžeme jenom konstatovat:
Ne Karle, český národ se asi ještě nemá tak špatně! Jsme sice již takřka „na kolenou“, ale ještě „neryjeme drškou v zemi.“ Ale až vejdou v platnost všechny „reformy“ připravené touto zkorumpovanou vládou, pak přijde ten správný čas, kdy začneme „rýt drškou v zemi“, ale doufám, že nebudeme „na kolenou“ a místo 2000 oVčanů se u koně sejde 200.000 oBčanů. Možná však již nebudou mít „holé ruce“, ale bohužel nejspíše budou mít „hole v ruce“. Pak se snad Karle, v tom hrobě přestaneš obracet.