Jan Čulík a dr. Rogozov

Autor: Vladimír Stwora

Před několika dny proběhla médií zpráva o českém lékaři Vladislavu Rogozovi, kterého nemocnice Royal Hallamshire Hospital v britském Sheffieldu postavila mimo službu za to, že zveřejnil případ muslimské kolegyně, která se chystala operovat v hidžábu. Chirurgyně se podle lékaře Vladislava Rogozova odmítla zařídit podle hygienických předpisů a z operačního sálu odešla. Kolegové tak za ni museli urychleně hledat náhradu. Zprávu přinesly např. Novinky.cz, na Desítce to můžete najít v článku „Očima lékaře I“ a také se o tom krátce zmínil Jan Čulík na Britských listech. Ten také hrdě uvedl odkaz na The Star, kde je o případu referováno.

Upřímně řečeno, překvapilo mě, že ten odkaz uvedl. Protože z článku v britském tisku vyplývají další podrobnosti, kterými se už ve své krátké zprávičce Jan Čulík nezabýval. A jsou to podrobnosti podstatné. Vyplývá z nich, že za problémy dr. Rogozova může Jan Čulík osobně. Byl to totiž on, kdo ho nabonzoval. Cituji:

The trust has confirmed it is investigating a complaint against Dr Rogozov that has been made by Dr Jan Culik, a senior lecturer in Czech studies at the University of Glasgow.

In his letter of complaint sent in January, Dr Culik said he believed Dr Rogozov, who has worked in Sheffield for ten years, has been making ‘biased, Islamophobic public statements’.

He said the comments ‘seem to be inappropriate from a professional point of view’ and has also highlighted a number of blog posts that appear to have been written by Dr Rogozov in which other comments relating to Muslims are made.

Česky:

Vedení nemocnice potvrdilo, že proti doktoru Rogozovi byla vznesena stížnost dr. Janem Čulíkem, služebně starším učitelem bohemistiky na univerzitě v Glasgow.

Ve své písemné stížností poslané v lednu napsal dr. Čulík, že věří, že dr. Rogozov, který pracoval Sheffieldské nemocnici deset let, pronesl zaujatá, islamofobní, veřejná prohlášení.

Řekl, že Rogozova prohlášení se „z pohledu profesionála zdají být nevhodná“ a navíc doplnil několik (přeložených) zvýrazněných textů z blogu, který, jak se zdá, napsal dr. Rogozov, a které obsahují další komentáře ohledně muslimů.

Z článku dále vyplývá, že Jan Čulík si dal práci aby přeložil rozhovor s dr. Rogozovem, který vyšel 23. ledna 2016 na Parlamentních listech a poslal tento překlad vedení Sheffieldské nemocnice.

Co mohla jiného nemocnice po takovém udání dělat, než dr. Rogozova suspendovat a začít ho vyšetřovat? Kdyby to neudělala, sama by se dostala do problémů, protože Jan Čulík by jistě neváhal případ eskalovat.

Za války se takovým aktům říkalo bonzáctví nebo také udavačství a těm, kteří donášeli Němcům na Čechy se říkalo docela prostě bonzáci. Někdy také končili s kulkou v hlavě.

Zdroj: Zvědavec

P.S. Poznámka Administrátora: Osobně jsem byl dlouholetým čtenářem a tak trochu i autoreem Britských listů. Jenomže někdy tak před dvěma-třemi roky se obsah BL podstatně změnil. Najednou to již nebyly noviny, které přinášely vyvážené objektivní informace, ale noviny se silně proamerickým, prounijním a protiruským zaměřením. Nebyl jsem sám, kdo byl tímto obratem překvapen. Hledal jsem nějaké důvody, no a jak to tak chodí, kdo hledá najde. Koho tato problematiky zajímá, klikněte na další odkazy a zjistíte mimo jiné například i to, jak naše vláda z našich daní platí stipendia studentů Bohemistiky (hlavní činnost pana Dr. Čulíka), na universitě v Glasgow. Což o to, proti tomu by snad nikdo neprotestoval. Malý problémek je však v tom, že oficiálním „donátorem“ je madam Madeleine Albrightová, (aniž by sama přispěla byť jediným dolarem), takže nadace, která platí tyto zahraniční studenty nese její jméno, ale penízky posílá vláda České Republiky. Podívejte se sami:

Financování studií Madeleine Albrightové a jedna vyjasněná záhada

Nepřímá odpověd Jana Čulíka na včerejší článek Kosy o Britských listech a nadaci Madeleine Albrightové na Universitě Glasgow

Přímá odpověď Kosy Janu Čulíkovi