Autor: Admin
Tak jsem stále přemýšlel, co nového napsat, aby zde „nesmrděl“ dva měsíce starý článek. SEO? Kristepane, toho je všude plno, nikoho to moc nezajímá a stejně to moc nefunguje, protože si Google dělá co chce a mění tak často systém, že to ani ti nejlepší experti nedokáží analyzovat, natož přijmout vhodná opatření.
Pak jsem si řekl, co takhle něco kolem stávající krize a jak z toho ven? Jenomže co já bych o tom mohl psát, když ještě začátkem ledna nás naši nejlepší ekonomové ze všech našich ekonomů, všude přesvědčovali, že u NÁS se žádná krize konat nebude, protože my máme zdravý finanční sektor, zdravý průmysl (kde je ten průmysl?), takže NIC. No jo, ale nyní zase ti sami nejlepší ekonomové vymýšlejí a dávají rady jak z té neexistující krize ven. Takže žádné povídání o krizi, která neexistuje a existuje a nikdo neví jak na ni. Ono by se vědělo, kdyby se chtělo, ale tak nějak se moc nechce.
Ale každá krize i nekrize je především v té až první řadě o PENĚZÍCH. Ano milí přátelé, peníze jsou tím co hýbe světem ať se nám to líbí nebo ne. Tak mě při té příležitosti napadlo, podívat se jak a kde přišli naši předci na názvy našich měn. No u koruny, nebylo o čem přemýšlet. Je jasné, že podnětem pro každou „korunu“ (českou, slovenskou, švédskou atd.), byl symbol královská koruna.
Trochu složitější to bylo s americkým dolarem. Ale ani zde nemusíme při našem pátrání chodit a jezdit někam daleko. Abychom zjistili odkud pochází název „slavného“ dolaru, stačí se zastavit u nás v Česku. Všichni to vědí (až na Američany, kteří si to nechtějí připustit), že v dávných dobách existovala v Evropě velmi silná měnová jednotka – „jáchymovský tolar“. No a odkud pocházel tento peníz nebývalé hodnoty? Nevíte, podívejte se do Wikipedie – Jáchymovský tolar – stará stříbrná měna – zkomolením jeho původního názvu vznikl název dolar. Takže je to naprosto jasné, za název jejich měny mohou Američané děkovat Čechům.
To vše je krásné a známé a myslím, že jsem vám zatím neřekl nic nového co byste neznali. Tak se zastavme u nejnovější a nejsilnější měny v Evropě, – EURA. Zamyslel se někdy někdo z vás, z čeho a jak vlastně vznikl tento název EURO? Já vím, teď 90% z vás řekne – samozřejmě z toho, že tato měna reprezentuje EVROPU a proto EURO. No jako Čech (byť naturalizovaný), bych se mohl zeptat proč EURO a ne EVRO? Samozřejmě odpověď je nasnadě, protože anglicky a ve světě se EVROPA nepíše s „V“, ale EUROPE a čte se jako „JÚROP“.
Stop, stop, stop, zastavme se zde. Jakpak se to čte? „JÚROP“, aha, tedy jedno EURO by se mělo správně v angličtině číst jako 1 JÚRO. Nepřipomíná vám to něco? JÚRO! O odstavec výše jsme zjistili, že DOLAR je vlastně odvozenina od českého TOLARu. Tak zapřemýšlejme spolu, z čeho by se dalo odvodit slovo JURO? No v Česku asi nic podobného nenajdeme a na Moravě asi také ne, (to by se ta měna musela jmenovat něco jako 1 Venus – na počest Věstonické Venuše). Ale když zajedeme dále na východ, kde se vzal, tu se vzal najednou se nám vybaví hrdina všech slovenských hrdinů „Juraj Jánošík“. Ano přátelé, teď je to naprosto jasné. Nikdo ze Slováků neřekne Juraj Jánošík, ale „náš Jurko – JURO„. A jsme doma.
Vidíte milí přátelé a mně bylo stále divné, jak rychle se Slovensko dostalo přijetím Eura do Eurozóny. Žádný Fico, nebo Maastrichské dohody, ale jejich JURO zapracoval. Docela by mě zajímalo, kdo a jak velkou odměnu dostal za vymyšlení názvu EURO, když zde evidentně zapracovaly „tajné služby SR“.
Ne, ne a stokrát NE. S tím nemohu jako Čech (byť naturalizovaný Slovák) nikdy souhlasit, aby se mi v peněžence povalovaly nějaké pozůstatky zbojníka, byť „hrdinného zbojníka, který bohatým bral a chudým dával“ (nepřipomíná vám to pořád opakované ujišťování o tzv. „sociálním státu“)?
Ne, až některá z našich „milovaných vlád“ co se střídají jak housky na krámě
konečně přistoupí k jednotné evropské měně, chci mít ve své peněžence pořádné peníze i podle názvu, ne jen podle hodnoty (ta bude stejně relativní, jako je dnes, t.j. v porovnání se spotřebitelským košem půjde spíše dolu a ne nahoru). Neberte to jako výraz nacionalismu, ale jako poznámku podle zdravého selského rozumu. Proč bychom měli používat název odvozený od jednoho (byť hrdiny) zbojníka, když máme sami v historii (jak dávné, tak nedávné) mnoho (fuj, teď si někteří z vás myslí, že také zbojníků, ale to ne) jinak význačných jmen. Vezměte si takové jméno „Václav“. Bylo snad u nás málo Václavů, počínaje králi a konče prezidenty? Proč by se nová měna sjednocené Evropy nemohla jmenovat například „Jeden Venca“? Aby to nebylo dlouhé, šlo by použít zkratku 1 VC (pozor neplést si s WC). No nebylo by to nádherné? Již se docela těším, až 06.ledna 2013 (pokud budu ještě živ) dostanu důchod několik stovek Venců. Hezčí by bylo „Vašků“, ale to by se nehodilo, protože jazyky, jež neznají diakritiku by tento název -„1 Vašek“ různě komolily jako například „1 Vaschek“, nebo „1 Waseck“ apod. Zůstaneme raději u toho 1 Vency.
Ano milí přátelé, je na čase začít v tom něco podnikat. Čas běží a i když naši politici nijak s přijetím Eura nepospíchají (asi to někomu vyhovuje a my víme komu a proč), ani se nenadějeme a ten čas nastane. Nic ale není ztraceno. Je tady jedna velká příležitost jak prosadit naše zájmy a to tzv. Lisabonská smlouva. Jde jen o to, aby se toho chytil dobrý politik a vzkázal do Bruselu. Ano schválíme vám Lisabonskou smlouvu, ale za změnu názvu EURA na VENCA. A to by v tom byl čert, aby se taková dobrá myšlenka neprosadila. Ať zhyne JURO a navždy rozkvétá pravý český VENCA!
Již vidím, jak jsem si to „rozlil“ u bratrů Slováků a vidím ty problémy, jež mě čekají, když budu chtít navštívit mé sestřičky v moji bývalé domovině z níž mi naši politici udělali cizinu. Ale co by jeden neobětoval pro dobrou věc.