aneb jak funguje nová měnová jednotka 4K
Jak jsem již uvedl v předchozím povídání, bydlím v 12 patře věžáku (13 pater). Když si vezmete počet členů průměrné rodiny, tak je to domeček s osazenstvem malé vesnice. Jsem spokojen, dům jsme zprivatizovali, i když takovou tou „českou privatizaci“, že byty máme zaplacené, ale jsme pořád jen členy družstva, takže byt je de jure stále majetkem družstva. Nejhezčí na tom je, že pořád mám nějakou „nájemní smlouvu“, i když žádný nájem neplatím, protože družstvu platíme pouze „zálohu na poskytované služby, včetně fondu oprav“. Jak mohu být „nájemníkem“, když neplatím nájem to mně tak nějak není jasné, ale právníci říkají, že je to OK. Ale o tom nechci psát.
Jak jsem řekl, jsem s bydlením spokojen, dům jsme zrekonstruovali, včetně zateplení, a bydlení je zde fajn. Bohužel je zde jedna závažná vada. Když se naše sídlišťátko projektovalo, projektanti nějak zapomněli pro náš jediný barák, někde „vykousnout“ kousek zeleně a udělat tam parkoviště. Výsledkem dnes je, že při stupni motorizace v Praze 1:1 (a někde i 1:2) to znamená, že jen pro obyvatele našeho domu by byla potřebná plocha k zaparkování cca 100 vozidel. Jenomže ouha. Ulice kolem našeho domku je široká tak, že lze parkovat pouze podélně podél chodníku a jen na jedné straně. To představuje prostor tak pro cca 25 aut. Chudáci majitelé a řidiči, zejména ti, co používají auto denně a přijedou domů ve večerních hodinách, mají smůlu.
Tak jsme si asi před 30 léty řekli, že by bylo nutné někde postavit nějaké malé parkoviště. Vybralo se místečko za našim domem, protože to sousedilo s ulici, takže by nebyl problém s nějakou příjezdovou komunikaci. Ideální plocha tak pro 30 aut (v té době postačující), 10-15 m od stěny domu, v rovince, žádný problém. Ne, neměli jsme v úmyslu stavět nějaké trvalé parkoviště, ale jen „provizorák“. Vyrovnat plochu do roviny, navést škváru a osadit betonovými deskami (takové ty s děrami). Investice takřka nulová (plochu nám slíbil vyrovnat buldozerista z blízké stavby ČTK, škváru jste dostali zdarma z Nuselské plynárny, auto na odvoz se dalo půjčit od ČSAD no a práce v Akci Z zdarma). Protože jsem v té době dělal na nynějším Magistrátu, dostal jsem za úkol „vyběhat povolení“. Úkol jak pro vraha. 26 razítek – vodárny, teplárny, kanalizace, rádiokomunikace, vojenské, vnitrácké, telekomunikace, elektrorozvody atd. Vše jsem úspěšně absolvoval a skončil na tehdejším Hlavním hygienikovi, který měl námitky, jak exhalace ze zaparkovaných aut (při příjezdu a odjezdu) se negativně projeví na zdraví občanů v domě, protože zamýšlené parkoviště je jen 15 metrů od stěny domu. Skončil náš sen o parkovišti.
Kdepak neskončil. Přišla dnešní „jiná doba“. Jak jsem psal minule, na volném prostoru pro bazén dnes stojí další domeček s 12 patry. A investor nezahálel. Přesně v místě našeho bývalého projektu postavil, ne provizorní, ale trvalé parkoviště, se zámkovou dlažbou, namalovanými „chlívečka pro auta“, jedná báseň. Tak jsme si řekli, hergot, to jsou opravdu „hodní lidi“, když myslí na jiné a se stavbou se svezlo i toto parkoviště.
Jenomže bratru za měsíc po dokončení stavby přišli dělníci a uprostřed těch chlívečků začali vrtat. Pak do těch děr nalili beton a zabetonovali takové ty kovové sklopné „trojúhelníčky“ se zámečkem. A přišla ukázka „tržního hospodářství“. Chceš volné místečko na zaparkování svého plechového miláčka? „No problem“. Za pouhých 50.000 českých korunek si ho můžeš hned pronajmout. Když se podívám z okna a vidím tam 24 chlívečku x 50.000 korunek, vychází mě slušná sumička 1,200.000 tvrdé české měny.
Nějaké hygienické předpisy a obavy o možné poškození zdraví nás blbečků co máme okna nad tímto parkovištěm? Nedejte se vysmát. Přece dnešní supermoderní „Felicie, Fabie, Octavie, a další plecháče“ mají již tak dokonalé filtry, že vlastně produkují čistější exhaláty, než je okolní vzduch. Tak nevím, jestli bychom neměli začít přispívat investorovi, že nám vlastně vylepšil životní prostředí.
Abych nezapomněl na vysvětlení podnadpisu k tomu článku. Co to je nová měnová jednotka 4K. Ne to není něco jako čtyři tisíce, nebo čtyři kila, jak je běžně vysvětlená zkratka písmene „K“. To je prosím specificky úplně nová měnová jednotka, jenž se velmi často v Česku aplikuje, zejména při sjednávání těch nejvýnosnějších obchodů. Co to tedy znamená? Je to velmi jednoduché:
4K = KDY, KDE, KOMU, KOLIK
Zajisté mi většina z vás potvrdí, že při uplatnění této měnové jednotky, „nic není v tomto státě nemožné“. Nebo si snad někdo myslí, že je to jinak? Rád přivítám vaše názory.