Jak investiční fond Blackrock vyvolal globální energetickou krizi – video

„Dodržování Agendy udržitelnosti OSN 2030“. Kolosální neinvestice do globálního ropného a plynárenského sektoru v hodnotě bilionů dolarů.

Autor: F. William Engdahl, 16. 11. 2022

Většina lidí je zmatena celosvětovou energetickou krizí, kdy ceny ropy, plynu a uhlí současně prudce stoupají a dokonce si chtějí uzavření velkých průmyslových závodů, jako jsou chemičky, hliníkárny nebo ocelárny. Bidenova administrativa a EU trvají na tom, že vše je způsobeno Putinem a vojenskými akcemi Ruska na Ukrajině. Není to pravda. Energetická krize je dlouhodobě plánovanou strategií západních korporátních a politických kruhů k likvidaci průmyslových ekonomik ve jménu dystopické zelené agendy. Ta má své kořeny v období dlouho před únorem 2022, kdy Rusko zahájilo vojenskou akci na Ukrajině.

Společnost Blackrock prosazuje ESG

V lednu 2020, v předvečer ekonomicky a sociálně devastujících kovidských výluk, vydal generální ředitel největšího investičního fondu na světě Larry Fink ze společnosti Blackrock dopis o budoucnosti investičních toků všem kolegům z Wall Street a ředitelům firem. V dokumentu, skromně nazvaném „Zásadní přetvoření financí„, Fink, který spravuje největší investiční fond na světě s tehdejšími přibližně 7 biliony dolarů, oznámil radikální odklon od podnikových investic. Peníze by se „staly zelenými“. Ve svém pečlivě sledovaném dopise pro rok 2020 Fink prohlásil,

V blízké budoucnosti – a dříve, než většina předpokládá – dojde k výrazné realokaci kapitálu… Riziko klimatu je investičním rizikem.“ Dále uvedl: Každá vláda, společnost a akcionář se musí postavit změně klimatu.“ [1]

V samostatném dopise klientům investorské společnosti Blackrock Fink představil novou agendu pro investování kapitálu. Prohlásil, že společnost Blackrock opustí některé investice s vysokým obsahem uhlíku, jako je uhlí, které je největším zdrojem elektřiny pro USA a mnoho dalších zemí. Dodal, že  Blackrock bude prověřovat nové investice do ropy, plynu a uhlí, aby zjistila jejich soulad s „udržitelnostíAgendy OSN 2030.

Fink dal jasně najevo, že největší světový fond začne snižovat investice do ropy, plynu a uhlí. „Postupem času,“ napsal Fink, „se společnosti a vlády, které nebudou reagovat na potřeby zainteresovaných stran a nebudou řešit rizika udržitelnosti, setkají s rostoucí skepsí trhů a následně s vyššími náklady na kapitál.“ Dodal, že „klimatické změny se staly určujícím faktorem dlouhodobých vyhlídek společností… jsme na pokraji zásadního přetvoření financí„. [2]

Od tohoto okamžiku se takzvané ESG investování, penalizující společnosti emitující CO2, jako je ExxonMobil, stalo mezi hedgeovými fondy a bankami a investičními fondy na Wall Street, včetně State Street a Vanguard, módou. Tak obrovská je síla společnosti Blackrock. Finkovi se také podařilo získat čtyři nové členy představenstva společnosti ExxonMobil, kteří se zavázali ukončit podnikání společnosti v oblasti těžby ropy a plynu.

Finkův dopis z ledna 2020 byl přímo vyhlášením války velkých finančních společností konvenčnímu energetickému průmyslu. Společnost BlackRock byla zakládajícím členem Pracovní skupiny pro zveřejňování finančních informací souvisejících s klimatem (Task Force on Climate-related Financial Disclosures, TCFD) a je signatářem Zásad odpovědného investování (UN PRI- Principles for Responsible Investing), což je síť investorů podporovaná OSN, která prosazuje investování s nulovými emisemi uhlíku s využitím vysoce korupčních kritérií ESG – environmentálních, sociálních a správních faktorů do investičních rozhodnutí. Neexistuje žádná objektivní kontrola falešných údajů o ESG společnosti. Stejně tak společnost Blackrock podepsala prohlášení Vatikánu z roku 2019, v němž obhajuje režimy stanovování cen uhlíku. Společnost BlackRock se v roce 2020 rovněž připojila ke koalici Climate Action 100, která sdružuje téměř 400 investičních manažerů spravujících 40 bilionů USD.

Tímto osudným dopisem generálního ředitele z ledna 2020 Larry Fink odstartoval kolosální dezinvestice do globálního ropného a plynárenského sektoru v hodnotě bilionu dolarů. Pozoruhodné je, že ve stejném roce byl Fink ze společnosti BlackRock jmenován do správní rady dystopického Světového ekonomického fóra Klause Schwaba, korporátního a politického propojení bezuhlíkové agendy OSN 2030. V červnu 2019 Světové ekonomické fórum a OSN podepsaly rámec strategického partnerství s cílem urychlit realizaci Agendy 2030. WEF má platformu Strategic Intelligence, která zahrnuje 17 cílů udržitelného rozvoje Agendy 2030.

Ve svém dopise generálnímu řediteli z roku 2021 Fink zdvojnásobil útok na ropu, plyn a uhlí. „Vzhledem k tomu, jak zásadní význam bude mít přechod na energetiku pro růstové vyhlídky každé společnosti, žádáme společnosti, aby zveřejnily plán, jak bude jejich obchodní model slučitelný s ekonomikou s nulovým čistým ziskem,“ napsal Fink. Jiný představitel společnosti BlackRock na nedávné energetické konferenci řekl, že „kam půjde BlackRock, tam budou ostatní následovat„. [3]

Za pouhé dva roky, do roku 2022, odhadem opustí investice do průzkumu a těžby ropy a zemního plynu na celém světě 1 bilion dolarů. Těžba ropy je drahý byznys a odříznutí externích investic ze strany BlackRock a dalších investorů z Wall Street znamená pomalou smrt tohoto odvětví.

Biden – prezident společnosti BlackRock?

Na začátku své tehdejší neúspěšné prezidentské kandidatury se Biden koncem roku 2019 sešel za zavřenými dveřmi s Finkem, který kandidátovi údajně řekl: „Jsem tu, abych pomohl.“ Po osudném setkání s Finkem z BlackRock kandidát Biden prohlásil: „Zbavíme se fosilních paliv…“. V prosinci 2020, ještě před Bidenovou inaugurací v lednu 2021, jmenoval Briana Deese, vedoucího globálního oddělení udržitelného investování společnosti BlackRock, asistentem prezidenta a ředitelem Národní ekonomické rady. Toho Deese, který hrál pro Obamu klíčovou roli při přípravě Pařížské dohody o klimatu v roce 2015, v tichosti formoval Bidenovu válku s energií.

Ta byla pro ropný a plynárenský průmysl katastrofální. Deese se aktivně podílel na tom, že novému prezidentovi Bidenovi poskytl seznam opatření namířených proti ropě, který měl podepsat exekutivním nařízením počínaje prvním dnem v lednu 2021. Patřilo k tomu uzavření obřího ropovodu Keystone XL, který přivádí 830 000 barelů denně z Kanady až do texaských rafinerií a zastavení jakýchkoli nových pronájmů v Arktické národní rezervaci (ANWR). Biden se také znovu připojil k Pařížské klimatické dohodě, kterou Deese v roce 2015 vyjednal pro Obamu a Trump ji zrušil.

Téhož dne Biden uvedl do pohybu změnu takzvaných „sociálních nákladů uhlíku„, které ropnému a plynárenskému průmyslu ukládají sankční poplatek 51 dolarů za tunu CO2. Tento jediný krok, zavedený na základě čistě exekutivní pravomoci bez souhlasu Kongresu, má za následek zničující dopady na investice do těžby ropy a zemního plynu v USA, zemi, která byla ještě před dvěma lety největším producentem ropy na světě[4].

Zabíjení rafinérských kapacit

Ještě horší je, že Bidenova agresivní environmentální pravidla a mandáty společnosti BlackRock v oblasti investování ESG ničí kapacitu rafinerií v USA. Bez rafinerií nezáleží na tom, kolik barelů ropy si vezmete ze strategických ropných rezerv. Během prvních dvou let Bidenova prezidentství USA uzavřely zhruba 1 milion barelů denně rafinérských kapacit na benzín a naftu, některé z nich kvůli kovidnímu kolapsu poptávky, což je nejrychlejší pokles v historii USA. Odstávky jsou trvalé. V roce 2023 má být uzavřeno dalších 1,7 milionu barelů denně v důsledku dezinvestic společnosti BlackRock a Wall Street ESG a Bidenových nařízení. [5]

Video mimo článek, ale souvisí. 19 prokurátorů vyšetřuje bankovní ESG:

 

S odvoláním na velké neinvestice Wall Street do ropy a Bidenovu protiropnou politiku generální ředitel Chevronu v červnu 2022 prohlásil, že nevěří, že USA někdy postaví další novou rafinerii. [6]

K Larrymu Finkovi, členu představenstva Světového ekonomického fóra Klause Schwaba, se přidává i EU, jejíž předsedkyně Evropské komise, zkorumpovaná Ursula von der Leyenová, opustila v roce 2019 představenstvo WEF a stala se šéfkou Evropské komise. Jejím prvním významným činem v Bruselu bylo prosazení agendy EU „Zero Carbon Fit for 55„. Ta zavedla v EU velké uhlíkové daně a další omezení pro ropu, plyn a uhlí dávno před ruskými akcemi na Ukrajině v únoru 2022. Kombinovaný dopad Finkovy podvodné agendy ESG v Bidenově administrativě a šílenství EU Zero Carbon vytváří nejhorší energetickou a inflační krizi v historii.

****

F. William Engdahl je konzultant a lektor strategického rizika, vystudoval politologii na Princetonské univerzitě a je nejprodávanějším autorem v oblasti ropy a geopolitiky.

Originál článku: Global Research
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ
České titulky: BezPressu