Zanechání digitální stopy při každé platbě.
Autor: Dr. Joseph Mercola
Směřování k bezhotovostní společnosti probíhá již delší dobu, ale pandemie COVID-19 byla využita jako záminka k urychlení tohoto procesu.
V dokumentárním videu „Hotovost, nebo karta – zabije COVID-19 hotovost?“ pokládá nám producent Kersten Schüssler několik důležitých otázek, například co je v sázce, pokud se společnost skutečně stane bezhotovostní? Odpovědí je ztráta vašeho soukromí i svobody.
Digitální stopy neboli finanční datové stopy, které zanecháváte při každé platbě kartou nebo mobilní aplikací, jsou pečlivě sledovány a tvoří důležitou součást sledovacího kapitalismu.
Jakékolv informace, jako kolik vypijete alkoholu nebo kolik utratíte za dovolenou, mohou být sledovány a „prodány tomu, kdo nabídne nejvíc„.
V důsledku těchto údajů můžete vy a váš soused nakonec platit rozdílné ceny za věci, jako jsou letenky a ubytování v hotelu, nebo vám může být odmítnuto pojištění či odmítnuta pracovní nabídka.
Elektronické platby jsou pro banky a poskytovatele platebních služeb nesmírně lukrativní a obrovské příjmy má také odvětví zprostředkovatelů dat.
Hotovost byla dlouho králem, ale stále více lidí se hotovosti vzdává ve prospěch kreditních karet a dalších bezkontaktních digitálních plateb. Směřování k bezhotovostní společnosti probíhá již delší dobu, ale pandemie COVID-19 byla využita jako záminka k urychlení tohoto procesu.
Vzhledem k tomu, že infekční nemoci byly v popředí zájmu všech, bankovky a mince se najednou zdály obzvláště špinavé, přestože nebyly spojeny s přenosem nemocí, zatímco elektronické platby byly čisté, pohodlné a rychlé.
V dokumentu DW „Hotovost, nebo karta – zabije COVID-19 hotovost? “ však producent Kersten Schüssler klade několik důležitých otázek, například co je v sázce, pokud se společnost skutečně stane bezhotovostní? Odpovědí je vaše soukromí i svoboda.
Za bezhotovostní platby platíte vlastním soukromím.
Světové ekonomické fórum (WEF) již několik let hlasitě hovoří o svém programu odklonu od hotovosti a přechodu na digitální měnu, a to i v USA.(1) V posledním roce však tato fake pandemie vedla k drastickému zrychlení. V Německu, kde se lidé k placení kartou nebo aplikací stavěli pověstně odmítavě, se počet lidí platících kartou od začátku pandemie zvýšil o 26 %.
Hotovost se tam stále hojně používá a je dokonce jedinou možnou platbou, kterou přijímají na mnoha trzích a v pekárnách. Jinak je tomu však v Dánsku, Norsku a Švédsku, kde se hotovost stala prakticky minulostí. Bankomaty zde nenajdete příliš často, a pokud se vydáte do obchodu se smíšeným zbožím, pravděpodobně vám řeknou, že musíte platit kartou.
Ve Švédsku vám hotovost může být v pekárně k ničemu a zaměstnanci obchodu to považují za dobrou věc. Jeden mladý prodavač v pekárně, se kterým byl ve filmu veden rozhovor, řekl, že je mnohem bezpečnější nemít v obchodě žádnou hotovost, protože to snižuje počet možnosti loupeže.
Till Grune-Yanoff, profesor filozofie na Královském technologickém institutu ve Stockholmu, také uvádí, že mu platební aplikace umožňují přesně sledovat, co jeho dvě děti kupují. A to je klíčový princip bezhotovostního systému. Zatímco hotovost je anonymní, platba kartou nebo aplikací zanechává digitální stopu.
Ve Švédsku už většina bank nevydává hotovost, protože je to příliš velký problém, a placení pomocí aplikací v mobilních telefonech zažívá boom. Peníze můžete převést z jednoho mobilního telefonu na druhý stejně snadno a rychle jako poslat textovou zprávu.
„Peníze se zde staly pouhou digitální informací,“ řekl Schüssler. Toto pohodlí má však i svou stinnou stránku. „Znamená to také, že švédské elektronické platební systémy mohou sledovat finanční transakce většiny lidí. Velký bratr vás sleduje.“
Je to konec hotovosti?
Ve videu je položena otázka, zda je Švédsko předobrazem věcí příštích, „budoucnosti, v níž je hotovost minulostí – a každou platbu za vše, co kupujeme, lze sledovat a dohledat“. Marion Laboureová, harvardská lektorka a analytička Deutsche Bank, uvedla, že COVID-19 by mohl být katalyzátorem, který přinese digitální platby do hlavního proudu.(2) Řekla Schüsslerovi:
Ještě to není konec hotovosti. Ale co jsme si všimli od začátku letošního roku, a zejména od začátku Koronové krize, množství hotovosti v oběhu rozhodně vzrostlo, protože je považována za bezpečnou, pokud jde o držení její hodnoty.
Pokud však budeme hotovost považovat za platební prostředek, rozhodně se snížila. Hotovostí platí stále méně lidí. V prosinci platilo v Německu bezkontaktně 30 % lidí. A dnes je to téměř 50 %.
Labourová popsala ještě markantnější pokrok v jiných zemích, například v Jižní Koreji a Číně, které zavedly karanténu a zničily bankovky. V USA se „Fed rozhodl dát do karantény bankovky pocházející z Asie, aby se ujistil, že jsou bezpečné,“ uvedla. Na otázku, zda je to rozumná reakce na pandemii, Laboureová odpověděla: „Riziko je velmi nízké. Ale považovali to za nezbytné. „
Daňové úniky jako podnět ke zničení hotovosti.
Po celou dobu pandemie se naznačuje, že bezkontaktní, bezhotovostní platby kartou jsou preferovanou „bezpečnější“ volbou, která umožňuje udržet si odstup a eliminuje nutnost předávat „špinavou“ hotovost sem a tam. Hrozí vám však skutečně větší riziko nákazy COVID, pokud platíte hotovostí?
Johannes Beermann, člen výkonné rady Bundesbanky v Berlíně, si to nemyslí a také nevěří, že hotovost bude v dohledné době nahrazena aplikacemi nebo kartami. „Řekl bych, že to bylo dostatečně vyvráceno,“ dále řekl. „Když se podíváte na bankovky, jako jsou zdejší pětieurové nebo desetieurové bankovky – které jsou v obzvláště silném oběhu -, mají speciální povrchovou úpravu. Z výzkumu víme, že bankovky a mince nehrají při šíření infekcí žádnou roli. „
Obavy z korupce a praní špinavých peněz byly rovněž zmíněny, když banky v roce 2019 přestaly vydávat 500 eurové bankovky, zatímco Aliance Better Than Cash, iniciativa se 77 členy, včetně Bill & Melinda Gates Foundation, Visa a Mastercard,(3) které se „zasazují o digitalizaci plateb“, rovněž vyzvala ke zrušení hotovosti kvůli „šmelině, špinavým penězům, praní špinavých peněz a velkým částkám nepřiznaným daňovým úřadům nebo státu“.
„Samozřejmě musíme bojovat proti praní špinavých peněz, daňovým únikům a financování terorismu a myslím, že hotovost musí být monitorována, stejně jako ostatní platební metody,“ řekl Beermann. „Musíme to zajistit. Ale nemyslím si, že to [digitalizované platby] vymýtí šedou ekonomiku.„
Zanechávání digitální stopy při každé platbě
Digitální stopy neboli finanční datové stopy, které zanecháváte při každé platbě kartou nebo mobilní aplikací, jsou pečlivě sledovány. Sarah Spiekermannová, profesorka pro informační systémy a společnost na Vídeňské univerzitě ekonomie a obchodu, zkoumá, jak jsou tato data sledována a analyzována, a uvádí, že informace o kreditních kartách a údaje o elektronických platbách živí průmysl zprostředkovatelů dat:
Víme, že společnosti vydávající kreditní karty tyto údaje předávají dál. Mezitím mohou každého pozorovat v reálném čase prostřednictvím všech digitálních médií, která používají k vytváření rozsáhlých profilů. Stalo se téměř normální mít o každém člověku 30 000 až 40 000 údajů. A díky této historii s vysokým rozlišením vědí, co děláte, jaké trasy absolvujete, co kupujete, za co platíte, kam jezdíte na dovolenou, kolik platíte. Vědí to všechno.
Informace o tom, kolik vypijete alkoholu nebo kolik utratíte za dovolenou, mohou být sledovány a „prodány tomu, kdo nabídne nejvíc„. Jsme v bodě, kdy se kdysi začínající startupy proměnily v obrovská informační impéria, která mají kontrolu nad našimi informacemi a naším soukromím ve svých rukou.
Pandemie COVID-19 jasně ukázala, jak cenné jsou digitální technologie, které fungují jako záchranná síť umožňující pokračovat v mnoha činnostech, ale protože se vlády nezabývaly zásadními otázkami ochrany soukromí a digitálních práv, tato informační impéria nadále vlastní a ovládají internet a globální komunikační prostředky.
Tyto monopoly vedou k nekontrolované moci, která zase vede k tomu, že lidé jsou ještě více omezováni a žijí ve společnosti založené stále více na dohledu, a digitální platby jsou nezbytnou součástí tohoto plánu a dalšího dohledového kapitalismu. Spiekermannová vysvětlila:
Analyzovali jsme například, jak společnost Oracle Blue Kai popsala shromažďování 30 000 uživatelských atributů od 200 dodavatelů dat, což by jí umožnilo vytvořit profily 700 milionů lidí. To je pravděpodobně celý západní svět.
A když se podíváme, kdo tato data poskytuje: Visa, Mastercard nebo Acxiom, Google, Facebook, Twitter. To je sledovací kapitalismus. Do sledovacího kapitalismu jsou zapojeny stovky a tisíce společností s dohodami o výměně dat, které spolupracují v zákulisí.
V důsledku těchto údajů se může stát, že vy a váš soused budete platit rozdílné ceny za takové věci, jako jsou letenky a hotely, nebo že vám bude odmítnuto pojištění nebo že vás odmítnou přijmout do zaměstnání. Možná si myslíte, že tyto věci jsou jen smůla nebo osud, řekla, zatímco ve skutečnosti je to výsledek databází, které o nich vytvořily nějakou předpověď. A lidé v pozadí vydělávají peníze na vytváření těchto profilů lidí. Je to ostudné.
Neexistují žádné zákony, které by tento zbrusu nový typ sledovacího kapitalismu omezovaly, a jediný důvod, proč mohl v posledních 20 letech vzkvétat, je absence zákonů proti němu, především proto, že dříve nikdy neexistoval. Sledování se stalo největším výdělečným průmyslovým odvětvím na planetě a celá vaše existence je nyní zaměřena na zisk.
Platební technologie se rychle vyvíjejí
Pravděpodobně jste již použili jeden nebo více typů bezkontaktních digitálních plateb, ale to je pouze začátek budoucích platebních technologií. V Číně čínské a americké společnosti testují technologii „smile to pay„, která rozpoznává obličej a váže vaši schopnost platit za zboží a služby na váš obličej.
Tím to však nekončí. V konečném důsledku se plánuje využití skenování obličeje při vstupu do obchodu, které využívá umělou inteligenci k rozpoznání osoby a jejího kreditního ratingu. Umělá inteligence také rozpozná emoce, sociální příslušnost a to, zda jste ve stresu nebo nemocní.
Všechny tyto osobní informace jsou daní za to, že se spoléháme na tento digitalizovaný systém, a mohly by mít významné důsledky pro psychologii i bezpečnost. Spiekermanová, která chce, aby byla zachována hotovost, ve videu uvedla:
Pokud budu platit obličejem a začnu spojovat obličej s ekonomickými transakcemi, pak tento zvyk zanechá otisk i v mém reálném světě. Myslím, že opravdu nechceme, aby se takové asociace rozvíjely. Naše společnost a sociální interakce by se rafinovaně zkomercionalizovaly Elektřina může být rychle vyřazena, stejně jako IT systémy. Je to otázka naší bezpečnosti. Potřebujeme konkrétní zálohu. Stále potřebujeme hotovost z bezpečnostních důvodů.
Zatímco plně digitální mobilní banky již fungují, objevují se i alternativní možnosti. Berlínská společnost Barzahlen.de nabízí moderní digitálně-analogový hybridní platební systém, který k získání peněz nebo provedení platby využívá šifrované čárové kódy.
Čárový kód určuje, jaká částka se má vložit nebo vyplatit. Není třeba přenášet údaje o účtu nebo platební kartě a každá transakce dostane nový čárový kód, což umožňuje používat hotovost v digitálním kontextu, ale bez zanechávání datových stop.
Navíc, zatímco federální zákony USA nevyžadují, aby podniky přijímaly hotovost jako platbu, města a státy mohou přijmout místní zákony, které to umožňují. Nejméně 21 měst a států, včetně Massachusetts, Rhode Islandu a New Jersey, přijalo nebo zvažuje přijetí zákonů, které zakazují prodejcům odmítat platby v hotovosti.
Není jasné, jak přísně jsou tyto zákony vymáhány, ale například v New Yorku mohou podniky za odmítání hotovosti nebo účtování vyšších cen zákazníkům platícím v hotovosti čelit vysokým pokutám(4).
Bývalý prezident Interpolu je proti společnosti bez hotovosti.
Rozhovor pro video poskytl také bývalý prezident Interpolu Bjorn Eriksson. Ten je dobře obeznámen s kybernetickými útoky a praním špinavých peněz a tvrdí, že hotovost by měla být dostupná jako možnost pro lidi, včetně těch, kteří nejsou technicky zdatní, což je podle jeho odhadu jen ve Švédsku asi 1 milion lidí.
Pohlíží se na ně jako na nepřizpůsobilé. Prostě je nechte býtl. Taková společnost se mi nelíbí. Dalším velkým problémem, proč ponechat hotovost, je bezpečnost. „Co se stane, když Rusové, Putin nebo někdo jiný, vypne systém? Nemáme žádnou obranu. Jak se pak budete bránit, když budete mít jen tuhle kartu, která bude nefunkční? Hotovost je ideální volba.
Zásah do vaší svobody a soukromí je však podle něj to, co mladé lidi přiměje k tomu, aby se zasadili o zachování hotovosti:
Co zaujalo spoustu mladých lidí, je to, co vidí v Číně a některých dalších zemích, kde se bezhotovostní platby používají ke kontrole svých občanů. Protože pokud budete mít systém s kartou, budete mít technologii s kamerami, budete mít technologii s umělou inteligencí, budete opravdu kontrolováni. To se mladým lidem nelíbí.
Pandemie je podle něj využívána jako záminka k přechodu na bezhotovostní společnost, přestože „neexistuje žádný důkaz, že by hotovost nesla takovou hrozbu ze strany Korony“.
Tlak na odstranění hotovosti bude pokračovat, zejména proto, že elektronické platby jsou pro banky a poskytovatele platebních služeb nesmírně lukrativní a obrovské příjmy má i průmysl zprostředkování dat, uvedl Schüssler. Právě proto, že hotovost představuje určitou formu svobody, musí být předána dalším generacím, aby se zachovalo co nejvíce autonomie a soukromí.
Poznámky:
1 Světové ekonomické fórum, 17. ledna 2017
2 Flow 29. května 2020
3 Better Than Cash Alliance
4 The National Law Review 5. června 2020
*****
Dr. Joseph Mercola je osteopatickým lékařem, autorem bestsellerů a držitelem mnoha ocenění v oblasti přírodního zdraví a jeho hlavní vizí je změnit moderní zdravotní paradigma tím, že lidem poskytne cenný zdroj informací, který jim pomůže převzít kontrolu nad svým zdravím. Je abolventem University of Illinois at Chicago, Chicago College of Osteopathic Medicine – Midwestern University, Certifikát American College Osteopathic General Practitioners a je lékařem a chirurgem s licencí státu Illinois.
Originál zdroj článku a obrázku: Global Research
Překlad a české titulky ve videu: Nekorektní TOP-CZ