Jak film z roku 1993 „Demolition Man“ dokonale předpověděl (a zesměšnil) dnešní společnost.

Autor: Redakce Vigilant Citizen

Film Demolition Man se odehrává v roce 2032 v utlačovatelské společnosti řízené tyranským doktorem, který se dostal k moci po epidemii a sociálních nepokojích. Sledovat tento film dnes je děsivý zážitek, protože „vtipy“ z minulosti jsou realitou dneška. Zde se podívejte na neuvěřitelné předpovědi tohoto filmu natočeného před 30 lety.

Když si chci odpočinout a odreagovat se, rád se dívám na filmy z 20. století, zejména z 90. let. Jako člověk, který v tomto kouzelném desetiletí vyrůstal, je pro mě ponoření se do nostalgie 90. let jako balzám na duši. Vždyť všechno v 90. letech bylo lepší. Zábavné věci byly zábavné. Cool věci byly cool. A myslím si, že společnost byla prostě rozumnější a šťastnější.

Takže když jsem nedávno narazil na film Demolition Man z roku 1993, nemohl jsem odolat. Existuje snad něco více devadesátkovějšího než  Wesley Snipes v boji  se Sylvesterem Stallonem v džínové kombinéze?

Ale sledování tohoto filmu v roce 2022 se nakonec stalo bizarním, mysl ohýbajícím zážitkem.

Zaprvé, film se odehrává v roce 2032, což je za pouhých deset let. Jinými slovy, v současnosti jsme mnohem blíže „budoucnosti“ filmu než v roce, kdy byl skutečně natočen. Za druhé, „budoucnost“ zobrazená ve filmu téměř s prorockou přesností ukazuje na vše, co je v současné společnosti špatné. A zesměšňuje to – jako by se nám vysmívala z minulosti.

Ve filmu Demolition Man dohlíží tyranský lékař na přísně kontrolovanou „utopii„, kde je každý aspekt života monitorován a regulován. Postava Sylvestera Stalloneho, který byl od roku 1997 kryogenicky zmrazen, do této budoucnosti vtrhne a nenávidí každou její část. Takže sedím, snažím se prožít 90. léta sledováním filmu a uvědomuji si, že ten film je o týpkovi v roce 2032, který se chce vrátit do 90. let. Je to všechno dost ohromující.

I když si devadesáta léta rád idealizuji, spousta dnešních tendencí pochází právě z této dekády. V době uvedení filmu se v médiích rozmohla politická korektnost, technologie skokově vstoupily do informačního věku, AIDS byl znepokojivou epidemií a Los Angeles místem sociálních nepokojů. Demolition Man prostřednictvím komedie a satiry zobrazoval budoucnost, v níž tyranská postava využívá těchto prvků do absurdní míry, aby nastolila „odvážný nový svět„. A my ho právě prožíváme. A v některých ohledech je naše „budoucnost“ horší než ta, kterou vidíme ve filmu.

Demolition Man je jediným filmem, který režíroval Marco Brambilla, umělec známý především svými propracovanými uměleckými instalacemi. Jak jsem vysvětlil v článku o videoklipu Power od Kanyeho Westa (režírovaném Brambillou), jeho díla jsou plná symboliky. Toto je jedna z jeho posledních uměleckých instalací:

02Část díla Marca Brambilly Nebeská brána (2021). Přetlak symboliky.

Výše uvedené umělecké dílo je popisováno jako „dekonstrukce Hollywoodu“. Zhruba před třiceti lety Brambilla skutečně režíroval hollywoodský film. Ale poté, co byl Demolition Man odmítnut jako průměrný akční film, se stal vizionářským varovným příběhem proti dystopickým tendencím elity.

Zde je pohled na Demolition Mana a jeho ohromující předpovědi o dnešní době.

Prorocký film

Ve filmu Demolition Man je násilnický zločinec Simon Fénix (hraje ho Wesley Snipes) odsouzen ke kryogennímu zmrazení na 70 let. V roce 2032 je rozmražen kvůli slyšení o podmínečném propuštění, ale nakonec ze zařízení uteče.

Fénix se ocitá v „utopické„, nenásilné budoucnosti, kde jsou zbraně zakázány (lze je najít pouze v muzeích). V jednom okamžiku shrne situaci:

Píše se rok 2032. A s velkou lítostí musím konstatovat, že svět se stal posranou verzí Bradyho bandy, kterou řídí banda okradených slabochů.

03Všichni v budoucnosti nosí hábity.

Kromě přitakání globalismu film předpověděl „genderově rozmazanou“ módu, která se děje nyní.

04Móda“ v roce 2022.

Ve světě plném „okradených slabochů“ nikdo nezabrání tomu, aby Fénix všechno zničil. Policejní sbor se proto rozhodne rozmrazit Johna Spartana (hraje Sylvester Stallone), starého policejního frajera, který byl v roce 1997 také kryogenicky zmrazen kvůli obvinění z neúmyslného zabití.

Jenže když se Spartan začlení do policejního sboru, okamžitě se dostane do rozporu s utlačovatelskými způsoby této nové společnosti.

05

Všude jsou stroje, které poslouchají, co lidé říkají. Když někdo řekne něco špatného, stroj vydá bzučivý zvuk a řekne: „Za porušení zákona o slovní morálce jste pokutován jedním kreditem“. V této scéně Sparťan neustále uráží stroje, aby si s nimi mohl za pokuty vytřít zadek.

Jak lépe znázornit dnešní klima proti svobodě slova, kdy jakékoli porušení „morálního kodexu“ diktovaného elitou vede k okamžitému trestu, cenzuře a vyškrtnutí?

Spartan také zjistí, že každý má v kůži všitý mikročip. Včetně jeho samotného.

06

Čip je nutný k tomu, aby člověk mohl v San Angeles cokoli udělat, včetně vstupu do vlastního domu. Protože peníze jsou zastaralé, všechny transakce se provádějí pomocí čipu.

Při sledování tohoto filmu v roce 2022 nelze nenajít paralelu s očkovacími pasy, které jsou na mnoha místech vyžadovány pro účast ve společnosti. Samozřejmě existují snahy tyto pasy přeměnit na čipy.

13-cs-2

Když se Sparťan o čipu dozví, řekne: „Z tohohle fašistického svinstva je mi na zvracení„. Jo, v devadesátých letech lidé poznali fašistické svinstvo, když ho viděli. Jak Spartan objevuje tento „odvážný nový svět„, dozvídá se také o tom, jak to všechno vzniklo. A je to děsivě podobné tomu, co se děje ve skutečném životě.

Řád z chaosu

V roce 2032 je město San Angeles (vzniklé sloučením Santa Barbary, Los Angeles a San Diega) pod kontrolou Dr. Cocteaua, tyranské postavy, která využívá vědu a technologie k vytvoření „dokonalé“ společnosti. Ve městě doktora Cocteaua je vše, co vám škodí, nezákonné: Alkohol, kofein, kontaktní sporty, maso, sprostá slova, čokoláda, nevzdělávací hračky a cokoli ostrého. Potraty jsou také nelegální, ale těhotenství také… pokud nemáte licenci.

Zakázán je také fyzický kontakt mezi lidmi.

07Ve filmu se opakovaně objevuje vtip o bezkontaktním „podání ruky“.

S tím, že je to nedávný titulek ze skutečného života.

14-cs

Neříkám, že doktor Fauci je  doktor Cocteau z Demolition Mana, ale vidíte sami, že podobnost je ohromující.

08Vlevo: Dr. Cocteau. Vpravo: Dr. Fauci.

V této bezkontaktní společnosti je nejlepším způsobem, jak vést schůzky, … Zoom hovor. Jedna z mnoha přesných technologických předpovědí ve filmu Demolition Man.

09V jednu chvíli John Spartan zjistí plný rozsah politiky nedotknutelnosti.

Spartanova spolupracovnice Lenina Huxleyová (podle Aldouse Huxleyho, autora knihy Brave New World) ho požádá o sex. Když souhlasí, předá mu zařízení „vir-sex“.

10

Když člověk sleduje tuto scénu v roce 2022, automaticky ho napadne: To jsou zařízení pro virtuální realitu. V roce 1993 však žádná z těchto věcí ve skutečnosti neexistovala. V té době bylo vrcholem techniky Super Nintendo.

Spartan toto zařízení nesnáší a chce to s Huxleyovou udělat postaru. Huxleyová odmítá a vysvětluje mu, jak celá řada epidemií a „variant“ vedla k zákazu „přenosu tekutin„.

Rozbujelá výměna tělních tekutin byla jedním z hlavních důvodů úpadku společnosti. Po AIDS přišla na řadu NRS. Po NRS následovala UBT. Jednou z prvních věcí, které Dr. Coteau udělal, bylo zakázat a behaviorálně vyřadit veškerý přenos tekutin ze společensky přijatelného chování. Dokonce ani přenos ústy není povolen.

S tím, co bylo řečeno, zde je nedávný titulek kanadského „nejlepšího lékaře“:

11-csToto není satira.

Huxleyová také vysvětluje, jak je v roce 2032 regulováno rozmnožování.

Rozmnožování? Jdeme do laboratoře. Tekutiny jsou čištěny, vyšetřovány a přenášeny pouze zdravotnickým personálem. Je to jediný legální způsob.

S tím, co bylo řečeno, zde je velmi nedávný titulek.

12-csLidé teď skutečně diskutují o syntetických dělohách.

Demolition Man také satirizuje populární kulturu ničenou politickou korektností. Lidé v roce 2032 jsou totiž tak citliví a infantilní, že jedinou hudbou, kterou poslouchají, jsou minitunely, krátké reklamní znělky naprosto bez obsahu. V jedné scéně si Spartanovi spolupracovníci zpívají v autě znělku Armour Hot Dogs:

Tlusté děti, hubené děti, děti lezou po skalách. Ačkoli děti, slabošské děti, dokonce i děti s neštovicemi milují hot dogy.

Při sledování této scény jsem došel k ohromujícímu poznání: Kdyby se dnes v rádiu hrála znělka Armour Hot Dog, některé lidi by skutečně urazila. Žádali by její cenzuru. Jinými slovy, tento satirický příklad nejméně urážlivé písně by byl i dnes považován za urážlivý. Jsme za hranicí satiry.

Spartan sice nenávidí každý aspekt této nové společnosti, ale zjišťuje, že někteří lidé se proti ní bouří.

Odpor

13Pod San Angeles žije skupina špinavých rebelů, kteří se staví proti vládě doktora Cocteaua.

Neočipovaní rebelové ve filmu jsou naprostými vyděděnci společnosti. Připomínají dnešní neočkované lidi, kteří mají zákaz vstupu na veřejná místa, protože nemají pasy. Připomínají také ty, co jsou očerňováni, protože chtějí svobody, které existovaly ve 20. století.

V jedné chvíli vůdce povstalců říká Spartanovi:

Podle Cocteauova plánu jsem já nepřítel. Protože rád přemýšlím. Rád čtu. Mám rád svobodu slova a svobodu volby.

Mohlo by to být dnes aktuálnější? Cocteau tyto lidi samozřejmě nenávidí. Sám je nazývá:

Vyvrženci a dezertéři, kteří se rozhodli žít pod námi ve stokách a opuštěných tunelech. Neustále dráždí naši harmonii.

Nakonec zjistíme, že Cocteau naprogramoval Simona Fénixe, aby zabil rebely a zastavil jejich revoluci. Jinými slovy, doktor Cocteau použil Fénixe jako myšlenkami ovládaného obětního beránka, který se postará o jeho špinavou práci. To se děje i ve skutečném životě.

Když doktor Cocteau odhalí celý rozsah svého plánu, Simon Fénix se znechutí a řekne:

Podívejte, nemůžete všem lidem brát právo být kurvy.

Takže i „záporák“ z filmu si cení svobody.

Pak Jesse zatracený Ventura zastřelí doktora Cocteaua a zbaví svět jeho hrůznosti.

14

Nakonec John Spartan zničí Simona Fénixe, a jeho bandu grázlů. V novém světě, osvobozeném od vlády doktora Cocteaua, se pak lidé ptají Spartana, co mají dělat dál. Sylvester Stallone jako obvykle obdaří svět vzácnými moudry. Říká občanům s vymytými mozky, aby se „trochu ušpinili„. Vzápětí vzbouřencům řekne, aby „byli mnohem čistší„. Pak řekne:

Někde uprostřed, nevím, ale na to vy přijdete sami.

A má pravdu. Extrémní útlak vede k extrémnímu odporu. To se děje právě teď. Říkám, abychom všeho nechali, vrátili se k tomu, jak to bylo v devadesátých letech, a zkusili to znovu.

Film končí velkou výměnou tekutin. Zdravý rozum je zpět.

15

Závěrem.

Film Demolition Man je pravděpodobně nejpředvídatelnější sci-fi film, jaký jsem kdy viděl. Předpověděl také samořídící elektromobily, které vypadají přesně jako Tesly, Arnold Schwarzenegger se stane politikem, lidé budou konverzovat se stroji typu Alexa/Siri, rozšíří se biometrie a umělá inteligence, zmizí malé restaurace, které nahradí monopolní řetězce, a mnoho dalšího. To vše bylo v roce 1993 čistou science fiction. Ale mohlo by se to stát, kdyby se společnost vydala určitým směrem. A také se to stalo.

Budoucnost zobrazená ve filmu Demolition Man byla míněna jako satira. V podstatě šlo o varování: „Takhle to může dopadnout, když si nedáme pozor“. Dnes, tedy deset let od „budoucnosti“ filmu, můžeme snadno říci, že se satira stala skutečností. Vtipy z filmu se staly naší nepříjemnou realitou.

Pandemie COVID umožnila nevoleným „lékařůmovládat všechny aspekty našich životů a diktovat represivní politiku. QR kódy a mikročipy se vkrádají do našeho každodenního života. Názory a postoje, které neodpovídají současné ortodoxii, jsou okamžitě cenzurovány a trestány. Obecná mužnost a ženskost jsou odsuzovány a považovány za nežádoucí.

Ačkoli jsme vedeni k tomu, abychom si mysleli, že to všechno je normální, NE NENÍ. Demolition Man je jako vzdálený hlas z minulosti, který nám říká:

Z toho fašistického svinstva je mi na zvracení!

Originál článku: Vigilant Citizen
Překlad a úpravy obrázků: Admin Nekorektní TOP-CZ