Jak film „Demolition Man“ z roku 1993 dokonale předpověděl (a zesměšnil) dnešní společnost

Autor: Bdělý občan

Film Demolition Man se odehrává v roce 2032 v utlačovatelské společnosti řízené tyranským doktorem, který se dostal k moci po epidemii a sociálních nepokojích. Sledovat tento film dnes je děsivý zážitek, protože „vtipy“ z minulosti jsou realitou dneška. Zde se podívejte na neuvěřitelné předpovědi tohoto filmu natočeného před 30 lety.

Když si chci odpočinout a odreagovat se, rád se dívám na filmy z 20. století, zejména z 90. let. Pro mě jako člověka, který v této magické dekádě vyrůstal, je ponoření se do nostalgie 90. let jako balzám na duši. Vždyť všechno v 90. letech bylo lepší. Zábavné věci byly zábavné. Cool věci byly cool. A podle mého názoru byla společnost prostě rozumnější a šťastnější.

Takže když jsem nedávno narazil na film Demolition Man z roku 1993, nemohl jsem odolat. Existuje snad něco více devadesátkovějšího než Wesley Snipes bojující se Sylvesterem Stallonem v džínové kombinéze?

Ale sledování tohoto filmu v roce 2022 se nakonec stalo bizarním, mysl ohýbajícím zážitkem.

Za prvé, film se odehrává v roce 2032, což je za pouhých deset let. Jinými slovy, v současnosti jsme mnohem blíže „budoucnosti“ filmu než roku, kdy byl skutečně natočen. Za druhé, „budoucnost“ zobrazená ve filmu téměř s prorockou přesností ukazuje na vše, co je v současné společnosti špatně. A zesměšňuje to – jako by se nám vysmívala z minulosti.

Ve filmu Demolition Man dohlíží tyranský doktor na přísně kontrolovanou „utopii„, kde je každý aspekt života monitorován a přísně regulován. Postava Sylvestera Stalloneho, který byl od roku 1997 kryogenicky zmrazen, do této budoucnosti vtrhne a nenávidí každou její část. Takže sedím, snažím se prožít 90. léta sledováním filmu a uvědomuji si, že ten film je o chlápkovi v roce 2032, který se chce vrátit do 90. let. Je to všechno značně ohromující.

I když si 90. léta rád idealizuji, mnoho dnešních trendů pochází právě z této dekády. V době uvedení filmu se v médiích rozmáhala politická korektnost, technologie se dostávaly do informačního věku, AIDS představoval znepokojivou epidemii a Los Angeles bylo místem sociálních nepokojů. Demolition Man prostřednictvím komedie a satiry zobrazoval budoucnost, v níž tyranská postava využívá těchto prvků do absurdní míry, aby nastolila „odvážný nový svět„. A my ho právě prožíváme. A v některých ohledech je naše „budoucnosthorší než ta, kterou vidíme ve filmu.

Demolition Man je jediným filmem, který režíroval Marco Brambilla, umělec známý především svými propracovanými uměleckými instalacemi. Jak jsem vysvětlil ve svém článku o videoklipu Power od Kanyeho Westa (režírovaném Brambillou), jeho díla jsou plná symboliky. Toto je jedna z jeho posledních uměleckých instalací.

hg_top_detail

Výše uvedené dílo je popisováno jako „dekonstrukce Hollywoodu“. Zhruba před třiceti lety Brambilla skutečně režíroval hollywoodský film. A poté, co byl Demolition Man odmítnut jako průměrný akční film, se stal vizionářským varovným příběhem proti dystopickým tendencím elity.

Zde je pohled na Demolition Man a jeho ohromující předpovědi o dnešní době.

Prorocký film

Ve filmu Demolition Man je násilnický zločinec Simon Fénix (hraje ho Wesley Snipes) odsouzen ke kryogennímu zmrazení na 70 let. V roce 2032 je rozmražen kvůli slyšení o podmínečném propuštění, ale nakonec ze zařízení uteče.

Fénix se ocitne v „utopické“ budoucnosti, kde se nepoužívá násilí a kde jsou zbraně zakázány (lze je najít pouze v muzeích). V jednu chvíli situaci shrne:

Píše se rok 2032. A s lítostí musím konstatovat, že svět se stal posranou verzí své vlastní podoby, kterou řídí parta vykradenejch poseroutků.“.

demolition5Všichni v budoucnosti nosí hábity. Kromě přitakání globalismu film předpověděl „genderově rozmazanou“ módu, která se děje nyní.

robbed-e1644418397418„Móda“ v roce 2022.

Ve světě plném „vykradenejch poseroutků“ nikdo nezastaví Fénixe, aby všechno nezničil. Policejní sbor se proto rozhodne rozmrazit Johna Spartana (hraje ho Sylvester Stallone), starého policejního pardála, který byl v roce 1997 také kryogenicky zmrazen kvůli obvinění z neúmyslného zabití.

Když se John Spartan začlení do policejního sboru, okamžitě se dostane do rozporu s utlačovatelskými způsoby této nové společnosti.

demolition6Všude jsou stroje, které poslouchají, co lidé říkají. Když někdo řekne něco špatného, stroj vydá bzučivý zvuk a řekne: „Za porušení zákona o slovní morálce jste pokutován jedním kreditem“. V této scéně Sparťan neustále uráží stroje, aby si s nimi mohl za pokuty vytřít zadek.

Jak lépe znázornit dnešní klima proti svobodě slova, kdy jakékoli porušení „morálního kodexu“ diktovaného elitou vede k okamžitému trestu, cenzuře a zrušení?

Spartan také zjistí, že každý má v kůži všitý mikročip. Včetně jeho samotného.

demolition7Čip je nutný k tomu, aby člověk mohl v San Angeles dosáhnout čehokoli, včetně vstupu do vlastního domu. Protože peníze jsou zastaralé, všechny transakce se provádějí pomocí čipu.

Při sledování tohoto filmu v roce 2022 nelze nenavázat na paralely s očkovacími pasy, které jsou na mnoha místech vyžadovány pro zapojení do společnosti. Samozřejmě existují snahy tyto pasy přeměnit na čipy.

Mikročip implantovaný do kůže, by mohl být vaším pasem pro vakcínu Covid.
Nedávný titulek švédské společnosti vyvíjející očkovací pas s mikročipem.

 Když se Spartan dozví o čipu, řekne: „Z těch fašistických keců je mi na zvracení.“ Jo, v devadesátých letech lidi poznali fašistické svinstvo, když ho viděli. Když Spartan objevuje tento „odvážný nový svět„, dozvídá se také o tom, jak to všechno vzniklo. A je to děsivě podobné tomu, co se stalo ve skutečném životě.

Řád z chaosu

V roce 2032 je město San Angeles (vzniklo sloučením Santa Barbary, Los Angeles a San Diega) pod kontrolou doktora Cocteaua, tyranské postavy, která využívá vědu a technologie k vytvoření „dokonalé“ společnosti. Ve městě doktora Cocteaua je vše, co vám nevadí, nezákonné: Alkohol, kofein, kontaktní sporty, maso, sprostá slova, čokoláda, benzín, nevzdělávací hračky a cokoli ostrého. Potraty jsou také nelegální, ale těhotenství také… pokud nemáte licenci.

Zakázán je také fyzický kontakt mezi lidmi.

demolitionman_highfiveVe filmu se opakovaně objevuje vtip o bezkontaktním „podání ruky“.

Jak již bylo řečeno, je to nedávný titulek ze skutečného života. Neříkám, že doktor Fauci je doktor Cocteau z Demolition Man, ale řekněme, že podobnost je ohromující.

 demolition1-e1644249914308Vlevo: Dr. Cocteau. Vpravo: Dr. Fauci.

V této bezkontaktní společnosti je nejlepším způsobem, jak vést schůzky, … Zoom hovor.

demolition2Jedna z mnoha přesných technologických předpovědí ve filmu Demolition Man.

John Spartan v jednu chvíli zjistí, jaký je plný rozsah politiky nedotknutelnosti.

demolition9Spartanova spolupracovnice Lenina Huxleyová (pojmenovaná podle Aldouse Huxleyho, autora knihy Brave New World) ho požádá o sex. Když souhlasí, předá mu zařízení „vir-sex“.

Když člověk sleduje tuto scénu v roce 2022, automaticky ho napadne: To jsou VR zařízení. V roce 1993 však nic z toho neexistovalo. V té době bylo vrcholem stávající technologie Super Nintendo.

Spartan toto zařízení nesnáší a chce si to s Huxleyovou udělat postaru. Huxleyová odmítá a vysvětluje mu, jak řada epidemií a „variant“ vedla k zákazu „přenosu tekutin“.

Bujará výměna tělních tekutin byla jednou z hlavních příčin úpadku společnosti. Po AIDS přišla na řadu NRS. Po NRS následovala UBT. Jednou z prvních věcí, které Dr. Coteau udělal, bylo zakázat a behaviorálně vyřadit veškerý přenos tekutin ze společensky přijatelného chování. Dokonce ani přenos ústy není povolen.

S tím, co bylo řečeno, zde je nedávný titulek kanadského „nejlepšího lékaře„.

Přestaňte se líbat a při sexu noste roušku, abyste zabránili koronaviru.
Ne, to není satira!

Huxleyová také vysvětluje, jak je v roce 2032 regulováno rozmnožování.

Rozmnožování? Jdeme do laboratoře. Tekutiny jsou čištěny, kontrolovány a přenášeny pouze zdravotnickým personálem. Je to jediný legální způsob.“

S tím, co bylo řečeno, zde je velmi čerstvý titulek.

Techničtí bratři navrhují nahradit ženy „syntetickými dělohami“.

Odebrání odpovědnosti za těhotenství ženám by mohlo vést k menší nerovnosti v bohatství podle pohlaví, tvrdí jeden miliardář.

Lidé teď skutečně diskutují o syntetických dělohách.

Demolition Man také satirizuje populární kulturu ničenou politickou korektností. Lidé v roce 2032 jsou totiž tak citliví a infantilní, že jedinou hudbou, kterou poslouchají, jsou „minitunely“ – krátké reklamní znělky naprosto bez obsahu. V jedné scéně si Spartanovi spolupracovníci zpívají v autě znělku Armour Hot Dogs:

Tlusté děti, hubené děti, děti lezou po skalách. Ačkoli děti, slabošské děti, dokonce i děti s neštovicemi milují hot dogy.

Při sledování této scény jsem došel k ohromujícímu poznání: Kdyby se dnes v rádiu hrála znělka Armour Hot Dog, některé lidi by skutečně urazila. Žádali by její cenzuru. Jinými slovy, tento satirický příklad nejméně urážlivé písně by byl i dnes považován za urážlivý. Jsme za hranicí satiry.

Spartan sice nenávidí každý aspekt této nové společnosti, ale zjišťuje, že někteří lidé se proti ní bouří.

Odpor

demolition4Pod San Angeles žije skupina špinavých rebelů, kteří se staví proti vládě doktora Cocteaua.

Neočipovaní rebelové ve filmu jsou naprostými vyděděnci společnosti. Připomínají dnešní neočkované lidi, kteří mají zákaz vstupu na veřejná místa, protože nemají pasy. Připomínají také ty, kteří jsou očerňováni, protože chtějí svobody, které existovaly ve 20. století.

V jedné chvíli vůdce povstalců říká Spartanovi:

Podle Cocteauova plánu jsem já nepřítel. Protože rád přemýšlím. Rád čtu. Mám rád svobodu slova a svobodu volby.

Mohlo by to být dnes aktuálnější? Cocteau tyto lidi samozřejmě nenávidí. Nazývá je:

Vyvrhelové a dezertéři, kteří se rozhodli žít pod námi ve stokách a opuštěných tunelech. Neustále dráždí naši harmonii.

Nakonec zjistíme, že Cocteau naprogramoval Simona Fénixe, aby zabil rebely a zastavil jejich revoluci. Jinými slovy, doktor Cocteau použil Fénixe jako obětního beránka ovládaného myslí, aby se postaral o jeho špinavou práci. To se děje i ve skutečném životě.

Když doktor Cocteau odhalí celý rozsah svého plánu, Simon Fénix se znechutí a řekne:

Podívejte, nemůžete lidem brát právo na to, aby byli kurvy.

Takže i „záporák“ filmu si cení svobody.

demolition10Pak Jesse Ventura zastřelí doktora Cocteaua a zbaví svět jeho příšernosti.

Nakonec John Spartan zničí Simona Fénixe a jeho bandu zločinců. Pak se v novém světě, osvobozeném od vlády doktora Cocteaua, lidé ptají Spartana, co mají dělat dál. Sylvester Stallone jako obvykle obdaří svět vzácnými moudry. Říká občanům s vymytými mozky, aby se „trochu ušpinili„. Vzápětí vzbouřencům řekne, aby „byli mnohem čistší„. Pak řekne:

Někde uprostřed, já nevím, vy na to přijdete.

A má pravdu. Extrémní útlak vede k extrémnímu odporu. To se děje právě teď. Říkám, abychom všeho nechali, vrátili se k tomu, jak to bylo v devadesátých letech, a zkusili to znovu.

demolition11Film končí velkou, tučnou výměnou tekutin. Zdravý rozum je zpět.

 Závěrem

Film Demolition Man je pravděpodobně nejpředvídatelnější sci-fi film, jaký jsem kdy viděl. Předpověděl také samořiditelná elektrická auta, která vypadají přesně jako Tesly, Arnold Schwarzenegger se stane politikem, lidé budou konverzovat se stroji typu Alexa/Siri, rozšíří se biometrie a umělá inteligence, zaniknou malé restaurace a nahradí je monopolní řetězce a mnoho dalšího. To vše bylo v roce 1993 čistou science fiction. Ale mohlo by se to stát, kdyby se společnost vydala určitým směrem. A to se také stalo.

Budoucnost zobrazená ve filmu Demolition Man byla míněna jako satira. V podstatě šlo o varování: „Takhle to může dopadnout, když si nedáme pozor“. Dnes, tedy deset let od „budoucnosti“ filmu, můžeme snadno říci, že satira se stala skutečností. Vtipy z filmu se staly naší nepříjemnou realitou.

Pandemie COVID umožnila nevoleným „lékařům“ ovládat každý aspekt našich životů a diktovat utlačovatelskou politiku. QR kódy a mikročipy se vkrádají do našeho každodenního života. Názory a postoje, které neodpovídají současné ortodoxii, jsou okamžitě cenzurovány a trestány. Obecná mužnost a ženskost jsou odsuzovány a považovány za nežádoucí.

Ačkoli jsme zvyklí si myslet, že to všechno je normální, ne, není to normální! Demolition Man je jako vzdálený hlas z minulosti, který nám říká:

Z toho fašistického svinstva je mi na zvracení!

Poznámka Admina: Pokud jste někdo tento film neviděli, nebo máte zájem se na něj podívat znovu, lze ho stáhnout ZDE.

Originál článku a obrázků: The Vigiland Citizen
Překlad a úprava obrázků: Admin Nekorektní TOP-CZ

podpora2

2 KOMENTÁŘE

  1. Jo, existuje země, kde se nesmí říkat válka, ale speciální operace.

  2. Vy nevidíte rozdíl mezi „válkou“ a „spciální operací“? Kdyby Rusko zahájilo na Ukrajině válku se vším, co války přináší, tak by byla jejich armáda během dvou měsíců v Užhorodě. Co je to za válku, když kromě Donbasu, kde se bojuje, je na celém zbytku UA takřka neporušena infrastruktura, všude jde elektrický proud, dokonce Rusko UA dodává plyn, fungují mobilní sítě, atd. To je snad válka? Kdyby tam RF vedla válku, tak by Zelenský s jeho poskoky a poradci z NATO, těžko mohl vegetovat v Kyjevě, protože by již půlka Kyjeva neexistovala.

Comments are closed.