Evropská kampaň COVID-19 – řádění v utrácení peněz odhaleno!

Autoři: Adriana Homolová a Dada Lyndell

Vzhledem k tomu, že se země v celé Evropě začátkem tohoto roku uzavřely kvůli boji proti pandemii COVID-19, došlo k jedné zjevné nehodě – ztrátě transparentnosti. Ve spěchu k získání kritických dodávek, mnoho zemí pozastavilo svá obvyklá pravidla zadávání veřejných zakázek, což vedlo k miliardovým výdajům, které zůstávají před veřejností z velké části skryté.

Takže jsme se v Projektu hlášení organizovaného zločinu a korupce (OCCRP) rozhodli zjistit, co se s těmi penězi stalo.

Spolu s mediálními partnery ve 37 zemích jsme od února do října tohoto roku shromáždili informace z více než 37 800 nabídek a kontraktů souvisejících s COVID-19 v hodnotě přes 21 miliard eur, zahrnují klíčové zboží, jako jsou osobní ochranné prostředky (OOP), ventilátory, testy a léky.

To, co jsme našli, bylo často fascinující. Vlády kupovaly respirátorové masky za ceny, které se divoce lišily, od pouhých 20 centů za kus do 37 eur za kus. Pandemie také vyvolala rozmach hydroxychlorochinu a chlorochinu, což jsou kontroverzní léky propagované mnohými jako zázračná léčba COVID-19 a to navzdory omezeným důkazům. Data získaná reportéry ukázala, že počet velkých kontraktů na tyto léky se v letošním roce zvýšil 15krát. Dexamethason, steroid, který se setkal s větším klinickým úspěchem, zaznamenal 36 násobný nárůst.

Data můžete vyhledat sami na naší interaktivní stránce zde.

(Poznámka Admina: Jde o interaktivní mapu kde si můžete položením myši na zemi, nebo kousek srolovat a vložit požadovanou zemí do vyhledávacího řádku. Vybrat druh zboží a poté již jen se dívat. Je tam toho moře. Najdete konktétní zakázky, smlouvy na kvanta respirátorů, roušek, atd., atd., včetně cen za jaké byly nakoupeny a kým. Kdo měl vývar ze zakázky.  Dal jsem si tu práci vybral Czech Republic a postupně otevřel pouhých 14 stránek ze 49. Vyhledal jsem položku „Respirátory“ a spočítal že jen na těch 14 stránkách, byly nákupy respirátorů pro ČR v prodejní ceně celkem 5 miliard, 830 milionů a 318 tisíc Kč, bez DPH! Dále se mi to již nechtělo počítat.)

Data zdaleka nejsou úplná, ale poskytují bezprecedentní pohled na to, za co evropské vlády utrácely miliardy a kde co a jak mohlo zabloudit.

Výprodeje a černé díry

Data, která jsme získali, poskytují pouze obázek evropských výdajů COVID-19. Získali jsme data z portálu pro zadávání veřejných zakázek Evropské unie, Tenders Electronic Daily a národních a regionálních vlád.

Počet kontraktů, které jsme od každé země získali, odráží její úroveň transparentnosti, nikoli nutně kolik utratila.

Nejvíce smluv, zhruba 15 000, jsme získali z Portugalska. Navzdory své relativně malé velikosti byla jednou z mála evropských zemí, která zveřejnila všechny své smlouvy online, spolu s přehledem nákupů souvisejících s COVID-19. Druhým místem s 12 000 smlouvami bylo Rusko.

Ostatní země byly virtuální černé díry informací. Belgie, Nizozemsko a Dánsko přímo zamítly žádosti reportérů o údaje, obvykle tvrdily, že je nutné zachovat tajemství, aby nedošlo k narušení jednání o nákupu zboží. V reakci na žádost o svobodu informací poskytlo Norsko některé podrobnosti o smlouvách, například názvy společností, ale neposkytlo informace o ceně.

Velké smlouvy, malá konkurence

Kontrakty v hodnotě 20,8 miliard eur, které jsme shromáždili, zahrnovaly některé velmi velké obchody.

Téměř polovinu z celkového počtu (10 miliard eur) tvoří smlouvy ze Spojeného království, včetně řady nákupů OOP ministerstvem zdravotnictví a sociální péče za 4,9 miliardy eur.

Největší jednotlivá národní zakázka byla ve Španělsku, kde vláda koupila OOP v hodnotě 181 milionů eur v rámci bez nabídkového řízení.

Získali jsme nabídková řízení v hodnotě 3,4 miliardy eur od Evropské komise pro společné zadávání zakázek a dvě miliardy eur v nabídkových řízeních z Německa.

obr1-700Kliknutím na každý obrázek dostanete obrázek ve větším rozlišení

obr1.1-700obr1.2-700

Úchvatné nabídky masek

Z obchodů se zdravotnickým vybavením a OOP, které jsme shromáždili, jsme byli schopni určit ceny zaplacené za jednotku za obchody v hodnotě asi tří miliard eur.

Některé z nejzajímavějších informací byly o OOP respirátorech (druh masek, které jsou schopny odfiltrovat většinu virových částic), které jsou velmi žádané pro zdravotníky a základní pracovníky. Našli jsme obchody v hodnotě 1,8 miliardy eur pro evropský zlatý standard pro respirátory, FFP2 a další ekvivalentní modely (známé jako N95 ve Spojených státech a KN95 v Číně).

Ceny zaplacené za FFP2 a ekvivalentní masky se značně lišily. Polovina nakupovaných stojí méně než 3,27 eura a 75 procent stojí méně než 4,9 eura. Nejlevnější 25% masek stojí pod 2,2 eura.

Ale pak tu byly odlehlé hodnoty jako Ukrajina a Česko, kde jsme našli případy, kdy bylo za masku vyplaceno až 37 eur.

obr2-700Kliknutím na každý obrázek dostanete obrázek ve větším rozlišení

obr3-700

obr4-700

obr5-700

obr6-700Boom v léčbě

Pandemie způsobila, že země EU-27 dovážely v období od února do července o téměř 5,2 procenta více léků ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku – což představuje nárůst o zhruba jednu miliardu EUR.

Největšími vítězi byli značkoví výrobci léků, téměř polovina z největších kontraktů byla pro švýcarský farmaceutický gigant Roche. Tři čtvrtiny všech kontraktů získaly čtyři společnosti Big Pharma: Roche, Sanofi, Novartis a Allergan.

Velká část tohoto nárůstu byla u léků, které byly znovu použity, někdy kontroverzně, jako léčba přípravkem COVID-19. Vezměme si například hydroxychlorochin a chlorochin, léky proti malárii, které byly uváděny jako potenciální léčba COVID, ale v praxi se setkaly s omezeným úspěchem. Od února do října tohoto roku bylo u obou léčivých přípravků dokončeno 31 velkých kontraktů, ve srovnání s pouhými dvěma za celý rok 2019.

Popularita explodovala také dexamethason, kortikosteroid, který se obvykle používá k léčbě různých onemocnění, od alergií po artritidu. Údaje, které jsme získali, ukázaly, že počet velkých nabídkových řízení na lék vzrostl z pouhých šesti za celý rok 2019 na 215 pro letošní rok.

obr7

Poznámka autorů:

Data lze volně kopírovat, redistribuovat, transformovat a stavět na nich.

Údaje byly shromážděny v období od dubna do října 2020. Sběr provedlo několik stran z mnoha zdrojů. Snažili jsme se zajistit vysokou kvalitu, ale mohou nastat problémy, jako jsou duplicitní položky nebo chybějící informace. OCCRP neposkytuje žádné záruky ohledně správnosti a úplnosti údajů; Jsme však připraveni pomoci zainteresovaným novinářům a vědcům získat originální zdrojové dokumenty.

Novináři z HETQ (Arménie), profilu (Rakousko), Ostro (Slovinsko), Investigace (Česko), De Tijd (Belgie), Bivol (Bulharsko), DR (Dánsko), YLE (Finsko), NRK (Norsko), Fundacija Reporterow (Polsko), BR Data (Německo), Atlatszo (Maďarsko), IRPI (Itálie), Re: Baltica (Lotyšsko), Eesti Päevaleht (Estonsko), Atlatszo (Maďarsko), Reporter.lu (Lucembursko), Sledujte peníze (Nizozemsko) ), NRK (Norsko), Fundacija Reporterow (Polsko), Publico (Portugalsko), Times of Malta, KRIK (Srbsko), RISE Romania, Finance Uncovered (UK), The Times (UK), The Irish Times (Ireland), IRL Makedonie, stejně jako Sylke Gruhnwald (na volné noze, Švýcarsko), Ola Westerberg (na volné noze, Švédsko), Michele Catanzaro (na volné noze, Španělsko) a Staffan Dahllöf (na volné noze, Dánsko).

Zvláštní poděkování patří Transparency International a jejím místním kapitolám po celé Evropě a OpenOpps.

Upřesnění: Aktualizováno 26. října o další údaje o nabídkovém řízení, které byly chybně vynechány z původní verze.

Poznámka Admina TOP-CZ: Sdílejte tento článek, přeposílejte vašim přátelům, kopírujte na svých webech a blocích. Ať všichni lidé vidí názorně, kolik nás stojí tato „False pandemie“ a kdo na ní vydělává balíky peněz.

Zdroj textu a obrázků: OCCRP
Překlad a úpravy obrázků: Adminstrátor TOP-CZ