EU plánuje potají další skandální dohodu o „volném obchodu“, tentokrát s Jižní Amerikou. Vyhandluje německá auta za zkažené maso?

Autor: Jan Běhounek

EU plánuje další dohodu o volném obchodu, tentokrát s Jižní Amerikou. Podle smlouvy se zeměmi jihoamerického bloku s názvem Mercosur EU plánuje dodávat automobily bez cla do Jižní Ameriky a na oplátku povoluje dovoz levného masa do Evropy bez kontroly kvality. S nadsázkou se dá říct, že „německá auta vyměníme za zkažené maso“, jak poznamenal známý rakouský blogger Tassilo Wallentin.

Po smlouvě CETA bude zřejmě v dohledné době uzavřena další dohoda o volném obchodu. EU jedná již několik let s jihoamerickými státy skupiny Mercosur. Jde o Argentinu, Brazílii, Paraguay a Uruguay. Dohoda Mercosur je ale ještě „lepší“ (z pohledu občanů samozřejmě horší) než CETA. Podle Evropské komise činila obchodní bilance EU se státy Mercosur v roce 2016 víc než 80 miliard eur. Ekonomický význam dohody Mercosur je tedy výrazně vyšší než ekonomická důležitost dohody CETA mezi Kanadou a EU. Jednání velmi pokročila a měla by být politicky ukončena v průběhu letošního roku.

Objem dovozu je osmkrát vyšší a státy Mercosur jsou agrárními mocnostmi. Vyrábějí hlavně levné hovězí maso a drůbež v průmyslových výrobních závodech s použitím hormonů, antibiotik a růstových promotorů. V Jižní Americe se hojně využívají pesticidy, ostatně jako všude. CO je ale ještě horší, Jižní Amerika je doslova zaplavena geneticky modifikovanou kukuřicí a sójou, jíž se krmí jak lidé, tak skot. Spotřebitelské, environmentální a zdravotní normy jsou navíc v těchto zemích daleko nižší než normy EU. Což neznamená, že by normy EU byly bůhvíjak přísné.

Před pár měsíci se v Brazílii odehrál obrovský skandál se zkaženým masem, který zasáhl celý masný průmysl. Zaměstnanci státního úřadu pro kontrolu potravin byli systematicky podpláceni za to, že zkažené maso označí za vyhovující. Do masa se vesele přidávaly chemikálie, aby výrobci zamaskovali hnilobný zápach. Do masa pak přidávali karton nebo zkažené vepřové hlavy jako plnivo do zpracovaného drůbežího masa. Jestliže by bylo maso zkažené už tam, co s ním asi udělá cesta do Evropy?

Jednání EU se zeměmi Mercosur se pomalu blíží do finále. Ta probíhají, jak jinak, za zavřenými dveřmi bez parlamentní kontroly. Občané jsou informovái jen sporadicky. Logicky. Jednání se mohou účastnit pouze úředníci Evropské komise, lobbisté a zástupci firem, je to tedy křišťálově demokratické. Psali jsme zde, video níže.

Organizaci Greenpeace v Nizozemsku ale někdo poskytl vyjednávací protokoly. Dohoda Mercosur je skutečně skandální. EU chce prodávat automobily a autodíly bez cla do Jižní Ameriky, Brusel na oplátku povoluje dovoz levných a geneticky upravených potravin, které nemají prakticky žádnou kontrolu! Jde jako obvykle o zisk korporací na úkor spotřebitelů, životního prostředí a zvířat.

S dohodou nesouhlasí evropští zemědělci, kteří se bojí levné konkurence například hovězího, ale zatím se nezdá, že by to někoho z Evropské komise zajímalo.

Zdroj: Časopis Šifra