Erdogan varuje, že Turecko „nedovolí“ Izraeli anexi Západního břehu Jordánu

Originál zdroj: The New Arab
Global Research, 27. května 2020

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve svém projevu Eid al-Fit varoval, že jeho země nedovolí nové izraelské vládě pokračovat v plánovaném připojení území Západního břehu Jordánu.

Jsme svědky nového plánu okupace a anexie Izraelem, který ohrožuje suverenitu Palestinců a je v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedl Erdogan ve videu, které oslovilo muslimy v USA v neděli večer.

Nedovolíme, aby palestinské země byly nabízeny někomu jinému.

Tvrdil, že Turecko je „jediný hlas“, který brání Palestince.

„Světový řád podvedl Palestince a do této části světa nepřinesl mír, spravedlnost, bezpečnost a pořádek,“ dodal.

Erdogan dodal, že Jeruzalém a Chrámová hora – zřícenina starověkého židovského chrámu, na kterém je umístěna mešita al-Aksá – jsou „svatí třem náboženstvím“ a „červenou čarou pro všechny muslimy na světě“.

Turecký vůdce pokračoval v řešení utrpení syrského lidu, Haftarových „pučistických“ sil v Libyi a islamofobii proti muslimům na Západě.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zopakoval své plány začít s připojováním osad v údolí Jordánu v červenci, po vytvoření vlády jednoty země – což potrvá po dobu 18 měsíců.

Projekt anexe byl tvrdě odsouzen rostoucím počtem zemí, včetně sousedních států, jako je Jordánsko a evropských národů včetně Francie a Německa.

Na svém prvním zasedání vlády v pondělí, Netanjahu znovu potvrdil svůj závazek k červencovému datu uvedenému v koaliční dohodě, že učinil první krok k rozšíření suverenity do oblasti západního břehu Jordánu.

Tento krok bude proveden v koordinaci s USA, jak stanoví mírový plán prezidenta Trumpa pro Izrael a Palestinu, který dal Izraeli zelenou, aby nezákonně uvalil svrchovanost na přibližně 30 procent Západního břehu.

Mírový plán jako celek byl odmítnut Palestinci, kteří dlouho vyžadovali uznání Západního břehu Jordánu, jako území svého budoucího státu, s východním Jeruzalémem jako jeho hlavním městem.

Zdroj: Global Research
Úvodní obrázek od The New Arab
Překlad Administrátor TOP-CZ