Důchodci a nemocní plaťte!

0
189

vjezd190Někdy si myslím, že většina vedoucích hospodářských pracovníků (abych byl světový – managerů), má zažitý názor, že jednou z nejbohatších vrstev v tomto státě, jsou důchodci a nemocní lidé. Ne jenom, že ty tzv. regulační poplatky za návštěvu nemocnice, (které stejně nic neregulují), přes několikeré sliby politiků takřka napříč politickým spektrem, pořád zůstávají, vedení Fakultní nemocnice v Praze 10 Vinohrady se rozhodlo ještě trochu více pustit žilou všem, kdo se svým plechovým miláčkem navštíví jejich nemocnici.

Ještě do nedávna zajišťovala služby spojené s vjezdem, výjezdem a výběrem parkovného nějaká, pravděpodobně soukromá agentura. Jejich pracovníci byli oblečeni do černé uniformy a měli na sobě zelené reflexní vesty. Fungovalo to tak, že při vjezdu, pracovník ručně zapsal SPZ vozidla a řidič obdržel vjezdový doklad se záznamem data a hodiny. Při výjezdu zaplatil parkovné a automaticky obdržel stvrzenku. Parkovné činilo za prvních 30 minut zdarma a poté 30.- Kč za každou hodinu.

Dnes je situace trochu jiná. Jelikož mám dosti těžce nemocnou manželku, musím s ní čas od času na pravidelné kontroly do Vinohradské nemocnice. Tak jsem tam s ní zajel 20.11.2013 v 07.57 hodin. Již při vjezdu v tzv. dolní bráně (vjezd z Ruské ulice), jsem viděl, že došlo k nějaké změně v osazenstvu pracovníků u vrátnice. Namísto slušně oblečeného strážného, přišel k autu mladíček (cca 18-19 let), v civilním oblečení, doslova zachumlaný do bundy s kapucí na hlavě a omotanou šálou kolem krku a přes ústa. Upozorňuji, že 20.11 nebyl žádný mráz, ale běžné listopadové počasí. Přes tu šálu něco na mě zamumlal a strkal mi do ruky elektronickou kartu. Když jsem se ho zeptal co s tím a řekl mu, že mu přes tu šálu nerozumím ani slovo, milostivě tu šálu trochu odhrnul a řekl mi, že ta karta plní úlohu „vjezdové karty“. OK, vzal jsem kartu, odejel a zaparkoval.

Jak již to v nemocnicích bývá, regulační poplatek nic nevyreguloval, protože i když byla moje žena objednána na 08.00 hodinu, přišla na řadu v 09,30, což je běžná čekací doba. Mezitím jsme absolvovali další „vstřícné“ opatření vedení nemocnice vůči pacientům. Moje paní na kontroly chodí na oddělení Hematologie. Součástí toho byla do nedávna i laboratoř pro odběry krve ve stejné budově. Aby si pacienti moc nevyskakovali, vedení nemocnice rozhodlo o zřízení centrální laboratoře samozřejmě v úplně jiném bloku nemocnice. Takže dnes, každý pacient, který musí na odběr, se hezky projde přes půlku území nemocnice do bloku K (moc hezky se to hledá), tam si nechá udělat odběr krve a zase se hezky projde zpět. Není nad zdravý pohyb. Že většina pacientů jsou důchodci, nebo lidé, kterým dělá problém ujít i 50 metrů, koho by to zajímalo.

To jsem ale trochu odbočil. Po absolvování všeho jsme chtěli vyjet. Zastavil jsem před závorou, otevřel okénko a počkal na pracovníka ostrahy. Přišel podobně oblečený kluk, vzal si mou kartu, přejel ji ručním skenerem a řekl si o 120.- Kč. No trochu mi to vyrazilo dech. Podíval jsem se na hodinky a zjistil, že je něco málo po desáté, tedy jsem byl v objektu cca 2 hodiny a možná 10 minut. Ale nechtěl jsem se dohadovat, zaplatil jsem a čekal na stvrzenku. Žádná se nekonala. Na mou žádost o stvrzenku dotyčný odešel do vrátnice a přinesl mi dva „Zjednodušené daňové doklady“. Jelikož za mnou již stála fronta aut, nechtěl jsem zdržovat, tak jsem vyjel z objektu a zaparkoval na ulici. Poptal jsem se na nějakého vedoucího a byl jsem poslán do objektu vrátnice. Tam seděl další chlapík, v civilu, který o sobě prohlásil, že je zde vedoucím. Současně mi vysvětlil, že jejich firma Vinci Park a.s., převzala činnost kolem parkovného a vysvětlil ceník.

cenik-vyrez

Prvních 30 minut zdarma
Do jedné hodiny 40.- Kč
Poté každá započatá půlhodina 30.- Kč.

Prvních 30 minut zdarma a 40.- Kč do 1 hodiny, neřeší vůbec nic. To jsou jen propagační informace, které nás mají ujistit o seriozním vystupování dotyčné firmy, jaké má sociální cítění. Jelikož z praxe vím, že jakákoliv návštěva i objednaného pacienta u jakéhokoliv lékaře v nemocnici, nikdy není na kratší dobu jak 2 hodiny, připadá mi tento ceník doslova jak vydřidušství na nemocných lidech.

Porovnejte si tento ceník například s ceníkem stejné firmy při parkování na letišti Ruzyně:

20,- Kč (vč.DPH) za 30 min (první dvě hodiny parkování)
50,- Kč (vč. DPH) za hodinu (třetí a další hodiny parkování)

Tedy na letišti, kde pravděpodobně parkuje majetkově zcela jiná skupina občanů, si firma účtuje za první dvě hodiny 40.- Kč/hod, za další tři hodiny 50.- Kč/hod, kdežto v nemocnici se nestydí účtovat po jedné hodině až 60.- Kč/hodinu.

Dalším zajímavým ukazatelem je způsob platby za parkování. V praxi to funguje tak, že pracovník firmy si od řidiče vezme použitou elektronickou kartu, přejede ji ručním skenerem a na monitoru zjistí dobu příjezdu, dobu odjezdu a cenu. Vyinkasuje peníze, aniž by plátce obdržel jakýkoliv doklad. Doklad o platbě, tzv. „Zjednodušený daňový doklad“ (Viz obr.) plátce obdrží až na vyžádání. Otázkou tak je, jakým způsobem je vedená účetní evidence společnosti o takto přijatých hotovostních platbách. Samozřejmě je zde možnost, že naskenována záznamy jsou ukládány na paměťové kartě a poté přeneseny do účetní evidence v PC, ale na každý pád to přináší možnost manipulace s množstvím přijatých plateb a tím i snižováním daňového základu pro odvod daně z příjmu.

platba

Protože jsem zvědavý člověk, podíval jsem se blíže na společnost, která takto luxuje peněženky návštěvníků FNV.

Společnost VINCI Park CZ a.s. je pokračovatelem společnosti PARKING PRAHA a.s. , která byla založena v roce 2000. Společnost zajišťuje činnosti spojené s přípravou, koncepcí, realizací a provozem parkovišť a stání na veřejných komunikacích.

O tom, jak tato společnost funguje a jakým je přínosem pro Prahu, si může každý přečíst v článku publikovaném na serveru Parlamentní listy pod názvem Za parkovné se vydělávají miliony, ale ne magistrátu.

Pražské placené parkovné se vyplatí firmě Vinci Park CZ, která ho provozuje. Magistrátu už méně, nevrátí se mu ani náklady na jeho provoz. Za poslední dva roky utratili řidiči za parkovné přes půl miliardy korun. Zatímco magistrát z této částky dostal 75 milionů, firma Vinci Park CZ, která automaty provozuje, dostala 85 milionů.

Druhou nejvyšší sumou, která z parkovného odtekla jsou peníze pro správce zón. Za dva roky vyplatila Praha dvěma společnostem přes 118 milionů. Kromě Prahy 3, kde je správcem zón společnost ActivParking, jež podle smlouvy má získat za dva roky 32 milionů a téměř 273 tisíc, zbytek peněz dostala jediná soukromá společnost, Vinci Park CZ. Ta vysoutěžila zakázku ještě pod názvem Parking Praha, když jejím akcionářem byla společnost Navatyp, o které se spekuluje, že byla napojená na řadu pražských politiků.

No a teď je snad každému naprosto jasné, proč došlo ve FNV ke změně firmy v tomto lukrativním odvětví. Samozřejmě nemám nějakou statistiku o počtu vozidel, jež denně navštíví objekt FNV, ale jen při pohledu na rozlehlost celého pozemku FNV, počet pavilónů a parkovacích míst, to budou denně stovky, možná tisíce aut. Při průměrné době jedné návštěvy 2-3 hodiny, to jsou milionové příjmy. Otázkou je, kolik z toho dostane FNV a na kolik si přijde firma Vinci Park CZ.

Každopádně s přihlédnutím k tomu, že největší skupinou lidí, kteří vzhledem ke svému zdravotnímu stavu musí navštěvovat FNV, jsou důchodci a občané s průměrnými, nebo spíše podprůměrnými příjmy, považuji luxování jejich peněženek takto vysoko nasazenými cenami parkovného, za pěknou lumpárnu. A je zcela irelevantní, jestli za to může vedení FNV, nebo vedení firmy Vinci Park CZ.