Důchodci a nemocní plaťte – druhá část.

Přibližně před rokem jsem zde publikoval článek- Důchodci a nemocní plaťte. Dnes po roce jsem se zajel do FN Vinohrady podívat, co vše a jak se změnlo v odvětví parkování v areálu nemocnice. Změnilo se toho hodně. Dá se bez přehánění říct, že celý systém okrádání nemocných a návštěvníků nemocných, se plně aizoval. Odpadla jakákoliv starost o nějaké zaměstnance, tím pádem i o možnost dovolat se nějaké pomoci v případě poruchy zařízení atd.

Již při pohledu z ulice Šrobárova vidíte nádhernou plně aizovanou vjezdovou bránu.

vjezd1

Podobná, trochu v menším rozsahu je i při vjezdu z Ruské ulice.

cenik

První šok návštěvník zažije při pohledu na ceník parkovného. První půlhodina zdarma, první hodina (ale pozor, ne celá hodina, ale i jediná minuta po té první půlhodině) vás přijde na 40.- Kč. No a pak to již skáče. Další započatá půlhodina 30.- Kč

No a co nám tato firma za tyto nehorázné ceny nabízí? Vůbec NIC. Plocha vyhrazených parkovišť zdaleka nepokrývá potřebu, takže vám nikdo nezaručí, že vůbec najdete místo na zaparkování. No a když se vám již náhodou podaří někde zaparkovat, firma neručí vůbec za nic. Jestliže vám vaše auto někdo cizí, byť neúmyslně poškodí, nebo vám ho někdo úmyslně vykrade, firma a samozřejmě ani vedení nemocnice neručí za nic.

Jelikož z praxe vím, že jakákoliv návštěva lékaře, byť s objednávkou na přesnou hodinu, znamená dobu minimálně 2,5 hodiny, lehce si každý spočítá, kolik zaplatí této vyděračské společnosti za parkování, bez jakékoliv záruky. Neberu argumenty typu – tak tam neparkujte, odvezte nemocného na místo, vyjeďte ven a vraťte se za 2 hodiny. Za prvé, nikde v ulicích Ruská, nebo Šrobárová, nenajdete metr volného místa na zaparkování, za druhé, ne vždy lze dotyčného nemocného nechat samotného. Jen pro příklad, já tam vozím mou paní, která je po mozkové mrtvici a je imobilní. To znamená, přivezu ji v autě, vyndám skládací vozík, a odvezu do čekárny. No a teď bych měl vypadnout a hledat místo na zaparkování mimo areál, nebo jet někam pryč? To prostě nejde. Takže mě každá návštěva v FNV stojí za vjetí do areálu stojí plus-mínus 160.- Kč.

Ten systém je totiž v praxi nastavený tak, že ta první půlhodina zdarma je opravdu jen když tam nejste déle jak 30 minut. Jakmile tam budete 31 minut, již platíte za celou první hodinu 40.- Kč. Takže za dobu dvou hodin a 35 minut platíte 40+60+60 = 160.- Kč. To například na Václaváku (u stejné firmy, ale na parkovacích hodinách) za stejnou dobu zaplatíte stovku. Podobná sazba je na letišti. Přičemž klientela lidí parkujících na Václaváku, nebo letišti je určitě z jiné finanční skupiny, než jsou důchodci a nemocní v FNV.

Pravděpodobně z důvodu, aby návštěvníkům nemocnice vyšlo vstříc, nechalo vedení nemocnice udělat zcela nové dopravní značení v areálu nemocnice. Nevím který „dopravní expert“ vše vymyslel a nechal realizovat, ale kdybych měl tu moc, pravděpodobně bych mu okamžitě jakékoliv podobné projekty zakázal dělat a ne mu ještě za to platit, jistě nemalou částku. Jestliže kritizujeme, že Praha, jako taková, je „přeznačkována“, t.j. plná naprosto zbytečných DZ, tak nynější stav ve FNV je do nebe volající prasečárna. Já jsem se posledních 30 let před odchodem do důchodu živil prací v odvětví ekonomiky a provozu silniční a městské dopravy. Ale za celá ta léta jsem neviděl, aby v úseku cca 30 metrů bylo rozmístěno 11 dopravních značek.

dz_vjezd1.1

Když si uvědomíme, že v celém areálu je omezená rychlost na 30 km/hod, tak rozmístění DZ P4 (dej přednost v jízdě) na výjezdech ze všech i těch mini parkovišť a adekvátně k tomu na „hlavní“ rozmístěné DZ P2 – hlavní silnice, považuji za naprosté plýtvání penězi. Aby nám vedení nemocnice umožnilo bez problémů „vyndat nemocného z auta“ přímo u vchodu do patřičné kliniky, na všech, i na těch úplně postranních komunikacích jsou všude rozmístěny DZ B28 – zákaz zastavení, dokonce na nich chybí i podtabulka – výjimka pro sanitní vozidla. Navíc tam je celá řada nesmyslů, vymyšlené podtabulky, a přímo rozpory:

Nesmyslná B28 na vodorovné DZ V13 – která zakazuje vjezd na tuto plochu, tak k čemu tam je ještě zákaz zastavení?

nesmysl1

Rozpor v dopravním značení – vpravo DZ P2 – hlavní silnice, která však nikam nevede, protože hned za ní je DZ B2 – zákaz vjezdu do jednosměrné ulice

total_rozpor

Samozřejmě to nikdo nebude dodržovat, protože to je naprostá arogance spojená s buzerací. Přeci i tomu největšímu laikovi musí být zřejmé, že nikdo, kdo například veze starou babičku, bude hledat nejbližší volné parkoviště (což může být 300 m dále), tam babku vysadí a půjde s ni po svých zpět do příslušného objektu. Jednoduše zastaví před vchodem do baráku, babku vysadí, doprovodí do čekárny a pak půjde hledat možnost parkování. Takže teď již jenom čekám, kdy vedení nemocnice (nebo firma Vinci a.s.) udělá dohodu (za malou provizi) s příslušným vedením“Městapa“ a narukují tam městští strážnici. Je to lepší, než hledat „čárky“ za pokuty na ulicích. Zde budou mít zaplněný notes s „čárkami za aktivitu“ za jediný den. Že je to svinstvo vůči návštěvníkům (z jejíž daní je vše placeno, včetně vedení FNV), koho to zajímá?

Na závěr jsem si nechal věc, která by snad měla zajímat orgány jako je Fianční úřad, nebo Úřad pro ochranu osobních údajů, nebo snad i NKÚ.

Při výjezdu z areálu je nutné dodržet tento proces:

1) Zastavit poblíže „pokladny“ a do čtečky vložit „vjezdovou kartu“

pokladna

Jestliže si myslíte, že na vjezdové kartě najdete jakákoliv data (název firmy, datum, hodina příjezdu apod.), jste na omylu. Zde je foto „vjezdové karty“. Prázdný kousek plastu s magnetickou páskou uprostřed.

karta

2) Po vložení karty do čtečky se na horním displeji zobrazí požadované detaily a teď se podržte, včetně registrační značky vašeho vozidla. To by mělo zajímat ÚOOÚ, protože je zřejmé, že ve vjezdové bráně je někde zabudována skrytá kamera. No a jestliže tato zabrala SPZ auta, kde je psáno, že nezabrala i obličej řidiče? Takže tato zcela soukromá firma získává touto činnosti perfektní přehled o všech návštěvnících areálu FNV. Já nevím, jak komu, ale mně se nezamlouvá, aby moje fotka s fotkou mého auta, včetně SPZ byla v nějaké databází nějaké obskurní zlodějské společnosti. Navíc, v době, kdy já jsem dělal tento test (v 15.00 hodin), pražilo slunce přímo na displej, takže přečíst cokoliv byl trochu záízrak.

3) Po zjištění, kolik máte zaplatit, vložíte peníze do příslušného otvoru.

4) Na detailu pokladny vidíte napsáno – pro doklad stisknete tlačítko účtenka.

pokladna_detail

Malý problém je jen v tom, že žádné takové tlačítko tam prostě není. Hledali jsem to dva a nenašli nic. Zato tam je tlačítko „Help“, tedy „Pomoc“. OK stiskl jsem tlačítko „Pomoc“ s cílem získat informaci, jak obdržím daňový doklad. Po stisknutí se ozval 4-5 krát „volací tón“, který poté přešel do tónu – obsazeno. Zkusil jsem to 3x, vždy se stejným výsledkem. To by mělo zajímat FÚ pro Prahu 10, nebo Prahu 1, jak je vedeno účetníctví firmy. Když si uvědomíme, že tento areál denně navštíví stovky vozidel, v daném případě nezdaněný zisk může jít do desítek milionů.

Nejhorší na celém tomto případě je, že nejvíce poškození jsou ti, co se buď nemohou, nebo neumí bránit. Nemocní lidé a důchodci.

O tom, kdo je to firma Vinci a.s., jak se dostala k tak lukrativní zakázce, jako vybírání parkovného a poplatků za zóny v celé Praze, jak a kam putují peníze z této bohulibé činnosti, jsem psal v předchozím příspěvku. Kdo má zájem může to najít na ZDE

Jen by mě docela zajímalo, nakolik milionů tato legrácka přišla FN Královské Vinohrady, tedy zdravotní zařízení, kde všichni od ministra po poslední uklízečku již 20 let pláčou, jak na nic nejsou peníze.