Čtenářský poštovní pytel 11. 03. 2023 – otázka č. 2

Autor: Simplicius The Thinker

Otázka: Za předpokladu, že válka bude pokračovat ještě rok nebo dva, jak podle vás ovlivní válku volby v USA, které se budou konat v roce 2024?

Nejprve bych chtěl říci, že věřím, že válka bude pokračovat přinejmenším zhruba po tuto dobu. V minulé zprávě jsem psal, jak jsou zatím dva měsíce průměrnou dobou potřebnou k dobytí středně velkého města, a to nepočítám několikaměsíční přípravnou dobu, která obvykle mezi tím představuje formování bojiště a „přibližování“ vojsk ke zmíněnému městu. Pokud si to tedy jednoduše spočítáte, zjistíte, že je před vámi ještě dlouhá cesta.

Domnívám se, že zbytek roku 2023 se může točit jednoduše kolem dobytí aglomerace Slavjansk/Kramatorsk, a nejsem si ani jistý, zda se toho dá dosáhnout do konce roku 2023, natož pak dobytí zbytku regionů na východ od Dněpru. A ano, stále očekávám mnohem větší ruský vojenský vpád, o kterém jsme si před několika týdny mysleli, že k němu může dojít. Nicméně ani v tomto případě to neznamená, že věci půjdou rychle, protože Ukrajina mezitím zmobilizovala mnoho nových záložních brigád, které může povolat na obranu případné nové ruské ofenzivy. Ne že by se jim to podařilo, ale znamená to, že ofenziva nebude bleskovou válkou, která by se nezadržitelně prodírala zemí.

Co se týče voleb USA v roce 2024, víme, že Trump prohlásil, že v případě svého zvolení „zastaví válku do 24 hodin“, ale především, že metodou, kterou by byl ochoten použít k dosažení tohoto cíle, jsou územní ústupky. V překladu: je otevřen tomu, aby přinutil Ukrajinu vzdát se svého území, spíše než věci typu „hranice před rokem 2022“.

Na druhou stranu se DeSantis jeví jako obyčejný neokonský válečný jestřáb, takže v případě jeho zvolení nemůžeme očekávat velké změny v postoji USA proti současnosti.

Samozřejmě realisticky nevěřím, že by některý z nich měl šanci, jednoduše proto, že demokraté v tuto chvíli industrializovali své schopnosti ve volbách podvádět a je těžké si představit, že by ještě někdy prohráli volby, zejména proto, že outsider Trump hrozí, že bude kandidovat jako nezávislý, což rozdělí republikánské hlasy.

Zde slizoun Soros uvádí svou předpověď pro volby v roce 2024 a nelze než uznat její  pravděpodobnost:

Čistě vzato se navenek nic nezmění, protože s největší pravděpodobností dostaneme za prezidenta dalšího demokratického válečného štváče. Existují však určité náznaky, které s volbami jako takovými zjevně nesouvisejí, že se USA pomalu vzdávají Ukrajiny a plně se zaměřují na čínsko-tchajwanskou otázku. Někteří se dokonce domnívají, že Bidenovo nedávné připsání viny za útok na Nordstream ukrajincům, signalizuje počátek tohoto obratu.

Jednou z možností je, že vědí, že v době, kdy se volební cirkus v roce 2024 naplno rozběhne, mohla by být válka na Ukrajině vnímána jako hlavní neúspěch demokratů. Mohou extrapolovat situaci na rok dopředu a dobře vědí, že Ukrajina bude v té době balancovat na absolutní hraně, a pokud demokraté stále budou držet horký brambor, bude to pro ně vnímáno jako velká katastrofa a skandál – extrémně zranitelné měkké místo, které bude pro republikány nízko visícím ovocem a snadným terčem, na němž budou moci Bidena a jeho tým rozebrat.

Jedna z teorií tedy zní, že budou nuceni zamést Ukrajinu pod koberec ještě letos, aby si připravili půdu pro primárky (od února 2024) a zbytek volebního cirkusu.

biden-telefon_up

Jako příklad si na chvíli představte, že jsme v polovině roku 2024 a ruská vojska zcela obklíčila Kyjev, pochodují na Oděsu atd. O ukrajinských ztrátách je nyní všeobecně známo, že činí 500-700 tisíc, americké televizní obrazovky jsou plné záběrů hořících tanků Abrams, dalších mrtvých amerických žoldáků a situace je absolutní katastrofou horší než několik Bidenových stahování z Afghánistánu dohromady. Jak to asi bude vypadat pro demokraty?

Myslím, že je jasné, že chtějí, aby Ukrajina dala poslední velké „hurá“ takzvané jarní ofenzívě, po jejímž skončení, pokud selže, nejspíše zahájí iniciaci zmrazení konfliktu do „korejského scénáře“. V dřívějších zprávách jsem psal, že již více signálů ze Západu zaznělo, že „korejský scénář“ se ve skutečnosti chystá na konec tohoto roku.

text-stavridis

Je však třeba říci, že alternativní hlasy se domnívají, že je to naopak: NATO má možná v úmyslu ještě více zdvojnásobit své síly a povídá se o blížící se velké eskalaci NATO. Někteří se také domnívají, že USA/NATO v blízké době tak či onak vstoupí do konfliktu, zejména poté, co selže gradovaná „protiofenzíva“ Ukrajiny.

Nejpravděpodobnějším scénářem je samozřejmě, logicky vzato, že jakmile ukrajinská ofenzíva selže, Rusko dostane velmi silnou výzvu, aby konflikt „korejsky“ rozpoutalo. Pak přijdou silnější varování, a pokud Rusko odmítne přistoupit na kompromis a do letošního léta bude tlačit na pilu, pak nejzarputilejší a nejradikálnější hlasy uvnitř NATO budou zcela jistě bubnovat a řinčet šavlemi pro nějaký zásah. Otázkou je, zda budou přehlušeny racionálnějšími hlasy, které nejsou sebevražedné, nebo ne.

*****

Originál článku: Simplicius76 The Thinker
Překlad a české titulky ve videu: Admin Nekorektní TOP-CZ