ČSSD podepsala memorandum o cínoveckém lithiu s firmou, která nemá žádnou historii, její akcie drží schránkové společnosti a v čele její dceřinné firmy v ČR sedí člověk, který pracoval pro Bakalu. A obec Cínovec shodila své webové stránky, lidé prý moc “čuměli” na profilovky zastupitelstva v souvislosti s kšeftem za 3 biliony korun!
Autor: VK
V kauze Cínoveckého lithia vyplouvají na povrch neustále další a další souvislosti a de facto se pomalu schyluje k největšímu skandálu po roce 1989 v České republice. Už včera se objevily informace, které uveřejnil Ondřej Maděra na serveru AC24 [1], který v textu upozornil na to, že pod Cínovcem se nachází nejen lithium, ale i rubidium, což je taktéž velmi důležitý materiál pro 21. století a pro tzv. 4. průmyslovou revoluci. Nicméně nesdílím s panem Maděrou jeho účetní pohled na hodnotu rubidia, protože tento prvek nepatří na světovém trhu mezi natolik ceněné “rare minerals”, tedy vzácné (jedinečné) kovy. Rubidium je 16. nejčastějším prvkem na Zemi z celé Mendělejevovy tabulky, dokonce i olova, mědi nebo cínu je na Zemi méně, než kolik je zásob rubidia, a to třeba z mědi se dělají tak běžné věci jako instalatérské trubky, klempíři používají materiál na oplechování střech, na stavbách se používá měď pro elektrické rozvody, okapy, kabely atd. Nemyslím si proto, že by rubidium bylo hlavním cílem boje o těžbu rud na Cínovci, tam se opravdu hraje o lithium, o zlato 21. století.
Lithium může dopadnout stejně jako uhlí v OKD. A opět je u toho ČSSD a Lidový dům.
Největší automobilka na světě, německý koncern VW, oznámil v polovině září, že všechna jeho auta do roku 2030 budou nabízena jak se spalovacími, tak i s elektrickými agregáty [2]. Už v roce 2025 bude ale Volkswagen a jeho dceřinné automobilky (včetně Škody) nabízet celkem 80 vozů s čistě elektrickými pohony. A co je důležité, VW spolupracuje s Elonem Muskem, který se chystá postavit po celém světě desítky závodů nazývaných “Gigafactory”, které budou řízeny umělou inteligencí (AI) a budou ze sebe chrlit lithiové akumulátory (tzv. power blocks, nebo též power baterie) pro automobily s elektrickými agregáty [3]. Volkswagen chce vyrobit první elektromobily na platformě VW Golf a VW Passat, které budou cenově i dojezdově konkurovat právě Elonu Muskovi a jeho novému vozu Tesla Model 3, jehož cena bude pouhých $35,000, takže s takovou cenou se elektrická auta stanou plně konkurenceschopnými s běžnými auty se spalovacími motory [4].
Svět míří k elektrifikaci dopravy
Tyto kroky k elektrifikaci automobilismu jsou noční můrou pro Saúdskou Arábii, sionisty a americký petrodolar. Elektrická auta nejezdí na ropu. Důsledek rozmachu elektrických aut bude znamenat pád americké moci ve světe následovaný pádem amerického petrodolaru. Rodina Saúdů to ví, a proto došlo k překvapivé a nečekané návštěvě saúdskoarabského krále minulý týden v Moskvě [5]. Rodina Saúdů se bojí o život, protože jakmile padne petrodolar, Američané přestanou vojensky chránit vládnoucí klan Saúdů v Saúdské Arábie. A právě Saúdská Arábie by se mohla stát druhou Sýrií. Američané se pokusí nadále udržet ropu ve své výjimečné světové surovinové pozici, ale tato snaha bude limitní, i kdyby USA zůstaly u fosilních paliv, jak propaguje Donald Trump, který hlásá otevírání uhelných dolů a těžbu ropy na Aljašce. USA možná zůstanou v pozici fosilních paliv, ale svět se posune k elektromobilismu, AI, robotice, kybernetickým systémům, zkrátka do éry tzv. 4. průmyslové revoluce.
VW oznámilo, že do roku 2030 bude každé druhé auto z koncernu poháněno elektromotorem.
A celá tato 4. průmyslová revoluce bude stát na novém svatém grálu, na novém “zlatě”, které se stane nejcennější komoditou na světě, na lithiu. Dokonce si troufám tvrdit, že lithium bude cennější než zlato v jedné chvíli, protože lithium bude mít jednu zvláštní a nedocenitelnou vlastnost. Lithium bude platidlem, které bude kryté svoji vlastní hodnotou pro pohyb a hybnost civilizace. Bez lithia se nerozjedou auta. Lithium bude mít status látky, která pohání svět. A protože lithia je na Zemi opravdu malé množství, poroste cena lithia závratným tempem. Ve chvíli, kdy takový gigant jako VW oznamuje, že do roku 2030 bude každé jeho druhé vyrobené auto elektrické, potom to znamená, že když největší automobilka na světě jde do elektřiny, ostatní automobilky půjdou za ní. Není totiž vyhnutí. Pařížský klimatický protokol totiž nastavil takové přísné limity na emise pro jednotlivé státy, že nepůjde udělat nic jiného, než přejít z fosilního automobilismu na elektrický. Ten, kdo bude vlastnit lithium, stane se novým Rockefellerem 21. století.
Lithium se stane novým zlatem a platební jednotkou
Nikoho asi nepřekvapí, že právě objev lithia v severočeském Cínovci odstartoval takový mediální zájem o kauzu, kdy pouhých 17 dní před volbami do sněmovny podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) memorandum s australským “těžařem” European Metals Holdings (web mají zde) o tom, že obě strany si ujasňují, že EMH chce těžit lithium a česká vláda jim v tom nebude bránit [6]. Přímo v memorandu v jeho anglické verzi [7] je přitom jasně uvedeno, že obě strany se zavazují k podpoře a ochraně investic podle platné mezistátní smlouvy mezi ČR a Austrálií z roku 1993. A společnost EMH už do průzkumu na Cínovci investovala přes čtvrt miliardy korun, oficiálně 270 milionů korun. Odhadované zásoby a ceny lithia k současnému datu se odhadují na 3 až 4 biliony korun. Jenže, jak už jsem nahoře uvedl, cena lithia raketově poroste v následujících letech na celém světě do astronomických výšin. Dokonce se může stát, že petrodolar zanikne a někde jinde vznikne “lithiodolar”. Americké elity a neoconi se pokusí donutit světové producenty lithia, mezi nimi v budoucnu i ČR, aby lithium prodávaly jen a pouze za americký dolar. A proč si to myslím?
Pro zvětšení, klik na obrázek – Množství jednotlivých nerostů na Zemi.
Protože pozadí celé společnosti European Metals Holdings doslova křičí do světa, že něco není v pořádku a tuhle firmu rozhodně neovládají Australané. Pokud ne oni, tak kdo? Češi? Ale, no tak! Tato australská společnost nemá žádnou těžební historii. Nikdy nic netěžila a je zcela bez zkušeností. Byla založena 8. března (MDŽ) 2012 ještě jako Equamineral Holdings Limited, ale 27. března 2014 se přejmenovala na současný název European Metals Holdings jako veřejně zobchodovatelná společnost soukromého typu [8]. Firma může vydávat akcie, ale nejde o akciovou společnost. Anglosaské obchodní právo toto umožňuje. Pokud se podíváme na akcionáře firmy, tak největší skoro 27% balík akcií drží britská schránková společnost Computershare Company Nominees Ltd. [9] To je schránková firma, která nabízí tzv. nominee služby [10]. Pokud jste tento název nikdy neslyšeli, jde o službu, kdy firma dosadí do vaší firmy své lidi, zaměstnance, kteří ve veřejných registrech potom figurují jako ředitelé a statutáři firmy místo vás. Pokud nechcete, aby vaše jméno figurovalo v roli podílníka nebo statutáře v obchodním registru, dosadíte místo sebe do pozice “nominanta”. Tím skryjete jak vlastnictví firmy, tak i svůj obchodní podíl.
Australského těžaře, který má na Cínovci těžit lithium, vlastní a ovládají schránkové společnosti s nedohledatelnou vlastnickou strukturou
A právě tato britská firma má ve společnost European Metals Holdings největší akciový podíl. Co to znamená? Tento balík akcií drží Computershare Company Nominees Ltd ve prospěch svých klientů, které nelze dohledat. Otázka pro blbé: Vláda ČR jen tak mírnix týrnix podepisuje memoranda na mezistátní úrovni s firmou, kde jako akcionáři figurují schránkové firmy a místo koncových majitelů akcií pouze nominanti? Česko opravdu snese fšecko? Lidový dům v roli řádného hospodáře totálně zešílel? Když se podíváme do britského obchodního registru, tak ředitelé a zástupci Computershare Company Nominees Ltd se v registru mění prakticky několikrát za rok jako na běžícím pásu [11]. Tohle je jako normální? Jako fakt? A český volič je ze debila s velkou kulatou a dutou hlavou? Ale to není všechno. Protože druhý největší držitel akcií je také z Velké Británie a také mění své názvy a struktury jako spodní prádlo.
Tesla Model 3, první cenově dostupný elektromobil Elona Muska.
Téměř 21% akcií EHM drží Cadence Minerals Plc, britská společnost, která poskytuje blíže neurčené jiné služby podle britského obchodního registru [12]. Tato firma rovněž mění své názvy, dříve RARE EARTH MINERALS PLC, předtím ještě ZEST GROUP PLC a úplně na počátku BOREDALE PLC. Společnost Cadence Minerals Plc je firma, která se věnuje správě assetů třetích stran, jde o klasický trust. To je další termín, které české obchodní právo nezná. Trust je podnikání s prostředky třetích stran v pozici private equity, nikoliv svěřeneckých fondů. Nejblíže je tomuto tzv. tiché společenství, ale anglosaské právo považuje trust za společnost korporativního typu. Výhodou trustu je opět skrytí identity vlastníků investičního portfolia. V obchodním registru figurují dosazené figury, které reprezentují společnost navenek, ale společnost disponuje cizím kapitálem. Firma je povinna informovat obchodní komisi o původu peněz, tzv. allotment notification. V britském obchodním registru vidíte komunikaci firmy s obchodní komisí zde. Vlastnickou strukturu ale nesmí obchodní komise odhalit nikomu, s výjimkou rozhodnutí britského soudu. Ale to stále není všechno.
Česká vláda podepsala memorandum s někým, kdo nemá za sebou žádnou těžařskou historii, pouze neprůhlednou změť nominantů, trustových holdingů a častých změn názvů subjektů
Dalším držitelem zhruba 10% je soukromá společnost ARMCO BARRIERS PTY. LTD, která také několikrát změnila své jméno a o společnosti není více dostupných informací. Firma vyrábí silniční armatury, železobetonová svodidla, bariéry atd. Nikde není o nějaké hlubinné těžbě a zkušenostech s ní vůbec nic. Šéf EMH Keith Coughlan drží zhruba 6.5% a tečkou a fackou na závěr je další schránková společnost, tentokrát v podobě JP Morgan Nominees Australia Limited, což je australská pobočka americké banky FEDu JP Morgan pro tzv. trust affiliates. A to už se pomalu blížíme k pravým vlastníkům. Firma nabízí trustové služby nominantů pro soukromé investory, kteří chtějí skrýt svoji identitu. Místo nich figurují nominanti JP Morgan.
Shrnuto odshora dolů, společnost European Metals Holdings je natolik neprůhledný holding, resp. trust, se kterým by žádná vláda nikdy neměla vstoupit do jednání, protože koncoví vlastníci kapitálu, kterým disponuje EMH, není normálními prostředky dohledatelný. Takovéto firmě chce ČSSD přenechat těžbu národního pokladu v podobě lithia? Copak si vláda ČR neudělala na firmu European Metals Holdings žádný due diligence? Nikdo se nezajímal o to, kdo ovládá schránkové firmy, které mají ve svých čelech nominanty namísto koncových vlastníků? A je to vůbec legální? Může vláda ČR uzavírat smlouvy s někým, u koho není známé koncové vlastnictví? To je vláda ČR plná diletantů?
Šéfem české prospektorské společnosti Geomet, kterou od roku 2013 plně vlastní australská EMH, je Richard Pavlík. Na oficiálních stránkách australského těžaře je uvedena historie pana Pavlíka [13]. Nevím, jestli to někoho překvapí, ale spíš asi ne:
Richard Pavlík je generálním ředitelem společnosti Geomet s.r.o., která je dceřinou společností EMH, která ji 100% vlastní, je to vysoce zkušený český báňský manažer. Je držitelem titulu magisterský inženýr z Technické univerzity v Ostravě v České republice. Je bývalým vedoucím projektu a poradcem generálního ředitele společnosti OKD. OKD je (pozn. už není, je v bankrotu) v České republice významným výrobcem uhlí. Má téměř 30 let zkušeností z oboru v České republice.
Richard Pavlík má také zkušenosti jako projektový analytik v Normandy Capital v Sydney v rámci postgraduálního programu na Swinburne University. V rámci OKD a New World Resources působil jako hlavní inženýr a jako vedoucí geodézie a geologie. Pracoval také jako vedoucí dozorčí rady společnosti NWR Karbonia, polské dceřiné společnosti společnosti New World Resources (UK) Limited. Má důvěrnou znalost těžby v České republice.
Okolo privatizace těžbz lithia se opět točí Bakalovy lidé a opět politici z Lidového domu
Jinými slovy, Richard Pavlík je kůň Zdeňka Bakaly a jeho bývalé OKD a NWR. Má tohle ještě nějaký smysl dál komentovat? Kdo asi tak vlastní akcie v těch výše zmíněných schránkových společnostech a trustech? A jak je možné, že se nějací Australané dozvěděli o Cínovci? A proč žádná z firem v holdingu EMH za sebou nemá žádné skutečné těžební projekty? Vlastnická struktura EMH má charakter investičního trustu, ale rozhodně ne zkušenosti s těžbou čehokoliv. Jediné, co těží třeba JP Morgan, to jsou peníze. Takže znovu se musím zeptat. České vládě a ČSSD nestačil ten průser s privatizací OKD? Oni vážně chtějí předat těžbu někomu, kde figuruje Bakalův vrcholný manažer z NRW a OKD? To jsme opravdu jako občané v roli naprostých idiotů?
Proč v této kauze nekonají příslušné orgány? Má vůbec vláda ČR právní mandát k tomu, aby podepisovala mezinárodní memoranda a smlouvy s holdingovými trusty, u kterých nelze dohledat koncové kapitálové vlastníky? Jenže ani Bakala není ten, kdo řídí zdroje. Jeho napojení už v rámci NWR na americké zdroje a kapitál je moc dobře známé z minulosti. Takže lithium bude nakonec říkat “pane” americkým neoconům, sionistům z FEDu. Když padá petrodolar, musí se podchytit lithium. A když k tomu připočteme Karla Janečka, jeho firmu Cínovecká Deponie a jeho napojení na americké ministerstvo zahraničí a ambasádu v Praze, vedle které má sídlo a napojení na Madeleine Albright, která také o těžbu lithia prý usiluje [14], tak se nám ten kruh najednou uzavírá.
Jiří Havlíček z ČSSD (vpravo) a šéf EMH Keith Coughlan podepisují v Ústí nad Labem memorandum o porozumění k těžbě lithia na Cínovci.
Perličkou na závěr je vnitřní informace z radnice v severočeském Cínovci. Napsal nám do redakce člověk, který se identifikoval jako člen zastupitelstva a upozornil nás, že prý vedení obce nařídilo zablokovat webové stránky obce [15], protože lidé “moc čuměli” po vypuknutí skandálu s lithiem na profilové stránky zastupitelů obce a zasílali dotazy, jaké napojení mají radní na australské těžaře a kolik peněz každý ze zastupitelů dostal nasypáno. Naše redakce pro tato obvinění žádné důkazy nemá, takže se k tomu nebudeme vyjadřovat, ale pravdou je, že webové stránky Cínovce jsou opravdu najednou nedostupné. Sami si přeberte, co za tím asi je. Takže občané Cínovce už nemohou s obcí komunikovat přes web, musí na “výbor” osobně a podívat se na úřední desku, aby zjistili, co je nového. Webové stránky obce prostě administrátor zakázal a šmitec! Česko snese fakt a opravdu už úplně fšecko?
Šiřte prosím tento článek na sociálních sítích a dejte vědět svým politikům a kandidátům, že lithium na Cínovci se nesmí dostat do rukou holdingové firmy s nedohledatelným vlastnictvím. Klidně by se mohlo stát, že lithium by nakonec patřilo lidem, kteří přivedli k bankrotu OKD. Nelze přece dávat těžbu čehokoliv do rukou někomu, jehož veškerá těžební historie spočívá pouze v názvu firmy a jehož vlastnická struktura spočívá v rukách firem, které nabízí nominanty a bílé koně do čel představenstev společností.
Zdroj článku a foto: AE News