Čína zahájila vojenské cvičení v reakci na návštěvu Pelosiové na Tchaj-wanu

Redakce RT, 02. 08. 2022

Peking po návštěvě Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu slíbil, že „rozhodně zabrání“ vnějšímu vměšování ze strany USA.

Peking zahájil vojenské cvičení u Tchaj-wanu poté, co slíbil zahájit sérii „cílených vojenských operací“ v reakci na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na tomto autonomním ostrově, informovala čínská média.

„Východní zóna bojového velení PLA důsledně provádí sérii společných vojenských operací v okolí ostrova Tchaj-wan,“ uvedla televize CCTV několik hodin po příjezdu Pelosiové na ostrov.

Pelosi přistála v Tchaj-peji v úterý pozdě večer navzdory opakovaným varováním Pekingu před pokusy o návštěvu území, které považuje za nedílnou součást Číny.

Čínská lidová osvobozenecká armáda je v nejvyšší pohotovosti a zahájí řadu cílených vojenských operací, aby tomu čelila, rozhodně bránila národní suverenitu a územní celistvost a rozhodně mařila vnější vměšování a separatistické pokusy o ‚nezávislost Tchaj-wanu‘,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Wu Čchien, aniž by poskytl další podrobnosti.

V samostatném prohlášení čínské velitelství Východního bloku oznámilo společná vojenská cvičení u Tchaj-wanu, ostré střelby v Tchajwanském průlivu a zkušební odpaly raket v moři východně od Tchaj-wanu. Cvičení začalo ve středu brzy ráno, jak ukazují záběry, které rozšířila čínská televize CCTV.

Z vyjádření Wu Čchiena nebylo bezprostředně jasné, co přesně budou „cílené vojenské operace“ zahrnovat a zda jsou oddělené od série cvičení oznámených velitelstvím Východního vojenského prostoru.

Vyjádření armády se shoduje s prohlášením čínského ministerstva zahraničí, které návštěvu Pelosiové odsoudilo jako „vážné“ porušení „svrchovanosti a územní celistvosti Číny“. Příjezd státní úřednice na ostrov „podkopává mír a stabilitu v celé Tchajwanské úžině a vysílá vážně míněný signál separatistickým silám za ‚nezávislost Tchaj-wanu‘,“ upřesnilo ministerstvo.

Pelosiová přistála na Tchaj-wanu v úterý pozdě večer po několika dnech nejistoty ohledně její návštěvy a rozporuplných signálů ze strany nejvyšších amerických představitelů. Přičemž Tchaj-wan nebyl uveden mezi oficiálními cíli asijského turné předsedkyně parlamentu, které zahrnovalo Singapur, Malajsii, Jižní Koreu a Japonsko.

Návštěva již vyvolala prudké zvýšení vojenských aktivit v regionu, přičemž Peking o víkendu uspořádal cvičení s ostrou střelbou u pobřeží jihovýchodní provincie Fujian, která leží hned za Tchajwanskou úžinou. Svou vojenskou přítomnost v blízkosti ostrova zvýšily také Spojené státy, jejichž letadlová úderná skupina USS Ronald Reagan v současné době pluje do vod jihovýchodně od Tchaj-wanu.

Originál článku a úvodního obrázku: Russia Today
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ
Úvodní obrázek: China Photos

podpora2