Chemický útok sýrské armády, Tomahawky od Trumpa, jaká to podivná hra se zde hraje?

Trump

Autor: Admin

Upřimně řečeno, ani se mi moc nechtělo začít psát tento článek. Kam se podívám, všude je toho moře. Na mainstreamu vše v jednom duchu – „desítky mrtvých, tisíce těžce zraněných po děsivém chemickém útoku Asadem proti vlastním lidem“. Domácí přehled najdete v každém mainstreamu jak z kopíráku, zahraniční přehled najdete ZDE.

Nechybělo ani vystoupení Nikki Haley, americké velvyslankyně při OSN, jenž vydala emotivní projev, který zahrnoval obrazy dětí s požadavkem na rychlou protiakci.

(https://youtu.be/3b892INFmLg) . A aby USA nikoho nenechaly na pochybách, že jsou rozhodnuty tento Asadův „děsivý zločin„, nechat bez patřičné odpovědi, neopomněla paní velvyslankyně upozornit, že pokud OSN selže v Sýrii, přijmou USA svá vlastní opatření.

Poté následovala, „adekvátní odpověď USA“, útok na sýrskou leteckou základnu raketami Tomahawk.

Jenomže po přečtení všech možných článků, jak z mainstreamu, tak i z alternativy, mně to nedalo a pokusím se zde nějak shrnout všechny možné informace, pohledem tzv. „selského rozumu“.

Pojďme se podívat na stávající situaci:

1)  Sýřané se vzdali svých chemických zbraní před 3 roky, viz ZDE , takže jediné chemické zbraně tam mohly být v držení tzv. „mírumilovné opozice„.

2)  Syrští také do značné míry porazili Anglo-sionistickou-Wahabistickou agresi vůči jejich zemi a v současné době byli na nejlepší cestě k celkovému vítězství nad IS a k dohodě s rozumnou opozici, viz např. článek na webu Veterans Today.

3) V USA vznikla nová vláda a zdálo se, že odstavení Asada již není cílem USA. Viz např.:  Nikki Haley:  Svrhnout Asada již není prioritou, přičemž USA tak uznává, že syrský prezidenta již není překážkou k uzavření míru.

No a právě v tomto okamžiku, tedy pro Asada nejpříznivější době, přijde jakoby náhodou, útok sýrské armády s použitím chemických zbraní, ve městě naplněném dětmi a s mnoha lidmi s fotoaparáty. Jak si vůbec někdo může myslet, že skutečně jsou ve vedení Sýrie (a ruské armády v Sýrii) samí idioti?

Politicky, ani vojensky by sýrská vláda (a ruské ozbrojené sbory v Sýrii), takovým útokem nezískaly vůbec nic, naopak hodně ztratily. Asad byl poslední, kdo by měl zájem, aby po smířlivých slovech z Bílého domu vyvolal jakoukoliv záminku ke změně pro něj výhodného amerického postoje a navíc dostal spojenecké Rusko do složité mezinárodně politické situace. Staré struktury ve Washingtonu a v Bruselu měly zájem přesně opačný. Zde tedy musíme hledat iniciátory celé akce „Smrtící plyn pro Idlíb“, která nadobro rozmetala rodící se možnost pro mírové řešení syrského konfliktu.

A nikomu to nevadí, že ruští odborníci celou dobu varovali, jak tzv. umírněná opozice měla chemickou munici. Koho to zajímá? Kromě toho se jedná o tytéž zlé Rusy, kteří byli „odhalení“ podle zprávy CIA o „zahraniční agentech“, jak ovlivňují snad vše, co se děje v USA.

Na celém tom útoku plynem je několik zajímavých podivností.

1) Vláda USA a celý mainstream samozřejmě tvrdí, že šlo o cílený, sýrskou vládou provedený útok. Ale to jsme si již trochu osvětlili v předchozích řádcích.

2) Všechny relevantní zdroje potvrzují, že k prvnímu rozptýlení plynu došlo hned v časných ranních hodinách. Někdy kolem sedmé. V tu dobu ale žádná letadla, ani syrská ani ruská, nad oblastí nebyla. Tuto verzi nesouladu časů mezi útokem a náletem potvrdil ještě ve středečním pořadu ČT Události a komentáře  i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který navíc uvedl, že mu ji potvrdily i zdroje z okruhu Generálního tajemníka OSN.

3) Dokonce i tzv. „Bílé přilby“ jež působí jako odnož „umírněné opozice“, publikovaly na Facebooku komentář o použití chlóru sýrskou armádou, s fotkou zasažených dětí. Jenomže se nějak vloudila chybička, protože ten komentář byl vložen na xicht knihu již 03. dubna, tedy den před tzv. útokem. Stejná fotka pak byla použita a vložena na FB o den později, s již konkrétním uvedením, že jde o zasažené děti z Idlíbu.

bile-prilby1

4) Podivné chování příslušníků „Bílých přileb“ (White Helmets), při odstraňování následku útoku a zachraňování lidí. Proč podivné? Ti z vás, kdo jste byli na vojně, víte, že sarin patří mezi nejhorší chemické zbraně. Sarin je neurotoxin a lidé po zasažení ztrácí kontrolu nad svými svaly, nemohou chodit, zvrací. Je prudce toxický a leptá sliznici i kůži. Člověk zasažený sarinem i v nepatrném množství, do několika minut umírá. Je naprostým nesmyslem, aby lidé zasažení sarinem, se ještě pohybovali a houfně se hrnuli k ošetření někam do uzavřeného prostoru. Podobným nesmyslem je, aby záchranáři v zasaženém prostoru pomáhali lidem, aniž by sami byli vybavení protichemickou výstrojí (gumové rukavice, obleky, maska atd.). Podívejte se na fotky níže a přemýšlejte. Jen tak mimochodem, Bíle přilby jsou jedinou tzv. „nevládní společnosti“ oficiálně financovanou z rozpočtu tří klíčových členských krajin NATO – USA, Velké Británie a Holandska. Je symptomatické, že dalším donorem na jejich činnost je chronicky známy „filantrop“ George Soros.

bile-prilby5Záchranáři Bílých přileb v sarinem zamořené oblasti bez jakékoliv ochrany

bile-prilby3

Na webu AE News, je dokonce ukázka tweetu (viz. níže) opoziční syrské stanice Orient TV, která v předstihu den předtím informovala o tom, že chystá přímý přenos z leteckého útoku na provincii Hamá a na oblast Idlíbu, kde budou použity i chemické zbraně (CW – Chemical Weapons). Jak to sakra mohli vědět?

tweet

Takže lze udělat jediný závěr. Buď se v daném případě nejednalo o sarin, nebo celá akce „Bílých přileb“ vypadá na „false flag“ (falešnou vlajku) a byla jen špatně zkonstruována. Ukazuje se, že v západním mediálním prostoru neexistuje nic, co by nebylo možné zinscenovat.

Bílé přilby již vloni v září zinscenovaly chemický útok v Aleppu, tehdy to měl být útok chlórem. Mainstreamová média okamžitě začala šířit informaci ze syrského Aleppa, že prý vojska Bašára Asada shodila na rebely ve městě několik nádob s chlórem.

Nyní se scénář opakuje, a to pouhé 3 týdny po útoku izraelských stíhaček v Sýrii, na což Moskva reagovala, že to nebude podruhé tolerovat. No, a to je voda na mlýn jestřábům v USA, kteří ihned po chemickém útoku teď v OSN vyhrožují, že bez mandátu OSN podniknou v Sýrii vlastní kroky.

Prvním z těchto „kroků bez mandátu OSN“, byl Trumpem nařízený raketový útok.

Donald Trump, po doporučení od bezpečnostního výboru v Bílém domě, nařídil útok raketami Tomahawk na sýrskou základnu – letiště Shayrat. Z křižníků USS Ross a USS Porter bylo odpáleno 59 raket Tomahawk, ale podle ruského ministerstva obrany doletělo jenom 23 nosičů, méně než polovina. Ruská armáda mlčí, nepotvrdila a ani nevyvrátila, jestli za tím stojí ruský protiletadlový systém S-400 v přístavu Tartus, anebo se jedná o nějakou hromadnou poruchu amerických Tomahawků, nebo ruskou tajnou technologii pro elektronický boj. Stejně tak vyplouvají na povrch zatím nepodložené spekulace, že Trumpova administrativa dopředu varovala ruskou armádu a cíl útok byl záměrně vybrán tak, aby způsobil syrské armádě co nejmenší ztráty. Letiště Shayrat je nebojové letiště, které slouží jako opravárenské centrum, ze strategického hlediska takový útok nedává smysl. Z videa pořízeného po náletu se můžete přesvědčit, že výsledek je zcela neadekvátní vynaloženým nákladům, kdy jedna raketa Tomahawk stojí cca 1,6 milionů USD.

Přistávací dráhy jsou zcela netknuté, což také nedává smysl, protože Asadova letadla tak mohou startovat a přistávat k operacím proti povstalcům. Bylo zničeno 6 strojů MiG 23, které byly v opravě a bylo zničeno centrum výuky, učebna pro piloty. Na základně zahynulo 6 civilních pracovníků, členové ostrahy, protože v noci v objektech civilní personál letecké opravny není. Satelitní fotografie ruské armády ukazují, že dráhy jsou neporušené, zničené jsou jenom budovy.

Jsou de facto 3 teorie, které teď kolují po internetu.

  •  Ruská protiletadlová obrana sestřelila Američanům všechno, co mohla, dokud Rusům nedošly zásoby protiletadlových raket v komplexech S-400, takže zbytek amerických Tomahawků na cíl doletěl. Zde je zajímavá skutečnost, že jedna salva ruské S-400, likviduje 36 cílů, což je stejný počet, který chyběl USA do plného počtu raket jež zasáhly cíl.
  • Američané odpálili jen 23 raket a Rusové z nějakého důvodu oficiální americké číslo 59 nekomentují.
  • Rusko disponuje zařízením pro elektronický boj a více než polovinu amerických raket navedly Rusové do moře a pro změnu mlčí Pentagon, protože má sakra problém.

Nic z toho ale nevysvětluje, proč Pentagon zvolil právě bezvýznamný cíl, který pro vedení Asadovo operací nemá žádný význam a dokonce rakety úmyslně vynechaly přistávací dráhy a nepoškodily je. Útok byl natolik podivný, že se začíná spekulovat, že jde taktéž o false flag Donalda Trumpa, který na jednu stranu chce neoconům ukázat sílu a odhodlání, ale na straně druhé nechce na Asada a tím pádem na Rusko opravdu tvrdě udeřit tam, kde by to Rusové i Asada pocítily. Navíc, na veřejnost unikly trosky amerického Tomahawku nalezené právě u města Tartus. To by potvrzovalo buď sestřelení nosiče, poruchu nebo elektronické navedení letu do země. Obrázky trosek jsou v článku ZDE  a také na Twitteru ve widgetu níže. Jak je vidět, Tomahawky vypadají, že se prostě v Tartusu zřítily anebo byly sestřeleny.

tweet-rakety1

Obdobně „obrovskou výšku škod“ dokumentuje i záběr z ruského dronu, pořízený po náletu. Prakticky žádné škody, dráhy nepoškozené, vedle drah zaparkované a nepoškozené syrské stíhačky.

Otázkou je, co se z celého případu vyvine dále.

Okamžitá ruská odpověď byla adekvátní. Zrušení tzv. horké linky v Sýrii mezi velením ruské armády v Sýrii a amerického velení o koordinaci vzájemných akcí v Sýrii. Pokud by toto RF skutečně provedla, nastaly by Američanům značné problémy, protože by skončila jejich vzdušná podpora Kurdům, jež bojují v jejich zájmu. Samozřejmě následovalo obvinění USA v OSN, ruskou stranou, z podpory terorizmu.

Na celou kauzu se lze dívat také jako na šachovou partii, kde je ve hře mnohem víc než jen Sýrie. Celá věc může  (a na 90% bude) mít vedlejší efekt, protože po raketovém útoku na leteckou základnu s minimálními oběťmi na životech a po rychlosti s jakou to bylo uskutečněno to:

1) uvolní Trumpovi ruce doma
2) může být během vyšetřování zjištěno, že útok neprovedlo syrské letectvo, čímž černý petr zůstane v ruce komu? Tajným službám, kde následně proběhne čistka.

Dle mého mínění akce výrazně posílila Trumpa a uvolnila mu ruce. Opatrná reakce Ruska naznačuje, že si to v Moskvě uvědomují.

K osobě Donallda Trumpa je těžko říct, co je a co není.  Osobně se nemohu zbavit dojmu, že lámat nad ním hůl je předčasné a kontraproduktivní. Je obecně známo, že sám ve své zemi nekontroluje rozhodující složky a jeho pozice v současné době není ideálni. Takže z tohoto pohledu je nutné hodnotit jeho akce.

Celá akce se mohla také odehrát tak, jak to moc vtipně to na facebooku shrnul Igor Hrazdil:

V Kremlu zvoní telefon: „Zděs Putin…“ „Tady Donald. Vladimíre, doma už to mám skoro neudržitelný. Všichni po mně jdou. Nejvíc ti pitomci z Pentagonu, co potřebují zase vystřílet nějakou munici, aby mohli nakoupit další a měli prémie. Tak jsem jim musel podepsat, aby si mohli zastřílet v Sýrii. Jinde není kde! Severní Korea neprojde, to by nám Čína udělala pěknej bordel. Irák je málo, tam už také není moc cílů. Prosím tě, ráno po 2. hodině odpálí asi 60 tomahawků ze Středozemního moře na tu syrskou základnu, jak ji používáte také. Takže se stáhněte i se Syřanama a nechte tam nějaký šrot, aby bylo vidět alespoň něco. A nějakou starou munici, ať to má efekt, jo? Fakt – nezlob se, ale musím. Jinak ta schůzka pozítří platí, jo?“ „Da, Donald. Charašo. Vsjo charašo…“

Ve skutečnosti to takhle jednoduché samozřejmě není. Ale dělat okamžité závěry, že Trump obrátil a opustil své předvolební sliby, je omyl. Šachová partie se nehraje na dva tahy. A ať už se hraje s černými nebo bílými, král kolem sebe potřebuje další figury. Sám nezmůže nic. Ani Trump.

Na druhou stranu je však i docela možné, jak to např. vidí The Saker,  že se Trump bohužel ukazuje jak rozvařena nudle. Byl dobrý asi tak jeden den a od té doby je zmatený, ochablý a bezpáteřní a všechny jeho předvolební sliby, byly pouze sliby. Je docela možné i to, že „Bažina v DC Washingtonu„, kterou slíbil vyčistit, nakonec pohltila i jeho. Nám nezbývá nic jiného, než si počkat na další dny jeho „ne/vládnutí“.

Osobně, na rozdíl od mnoha ostatních, jež vidí situaci jako přípravu na III. VVV, zastávám názor, který hezky jednou vyjádřil analytik Štěpán Kotrba:

Rusko nenapadne Pobaltí. Protože nemá proč a kašle na ně jako Pražáci na Brno.
Amerika nenapadne Rusko. Protože na to nemá prachy, letadla ani vojáky a ví, k čemu by to vedlo.
Čína nenapadne Ameriku. I když má na to prachy i vojáky, nicméně ví, že by to vedlo ke ztrátě prachů i vojáků.
Amerika nenapadne Čínu. Protože na to nemá prachy, letadla ani vojáky a ví, k čemu by to vedlo.
Írán nenapadne Izrael. Protože na něj kašle. Bude mu místo toho za šekely prodávat už neembargovanou ropu a plyn. Levněji něž Saúdové i Egypt.
Izrael nenapadne Írán. Protože Írán bude kamarádit s Ruskem a dodávat mu ropu a plyn.

Zdroje: Některé foto použity z AE News, část textu přeložena z The Saker.