Češi jsou rádi, když za ně tahá kaštany z ohně někdo jiný

Češi jsou rádi, když za ně tahá kaštany z ohně někdo jiný,

psal pan Vladimír Matějka v Britských listech a dodal – lidé si nechávají na sobě dříví štípat a proč nestojí cca 2 miliony našich důchodců před ministerstvem financí, zdravotnictví, nebo palácem premiéra.

Jsem také jeden z těch důchodců, který si nechá na sobě dříví štípat. Věřím panu Matějkovi, že svou připomínku myslel upřímně a dokonce mu částečně dávám i za pravdu.

Jenomže je zde jedno „ale“. Velmi bych přivítal nějakou konkrétní radu, co jiného můžeme v současné době asi tak dělat?

Ano, ti z nás, kteří to umí trochu s PC, čas od času napsat článeček do Britských listů, psát poznámky, kritické články do svých blogů (které stejně čtou ti sami lidé) a to je tak vše. Dokonce značná část z nás již nemůže chodit ani do té hospody, kde bychom mohli v klidu u pivka a cigarety nadávat, protože na to již nemáme. Krabička cigaret za 60.- Kč a desítka za 25.- Kč, to je dnes pro průměrného důchodce na denní útratu příliš vysoká částka.

To je však jen jedna strana mince. Druhou je otázka, kdo by asi tak nějakou tu demonstraci zorganizoval, zaplatil a kdo by na ni přišel.

Rozeberu předchozí větu a začnu od konce. Jaká je asi tak sociální, věková a zdravotní struktura těch dvou milionů důchodců. Samozřejmě nemám a neznám přesné údaje, ale odhaduji tak cca 5% z nich se nemá zas tak špatně, protože v rámci restitucí jim byl vrácen nějaký jejich majetek, nebo finanční náhrada. Samozřejmě je to v pořádku a píši o tom jenom jako o faktu. Dále odhaduji, že více jak polovina našich důchodců, jsou lidé starší 75 let. V tom věku je každý druhý nějak zdravotně postižený. Očekávat od těchto lidí, že půjdou někam hromadně manifestovat je nereálné. Dobře, pořád by se dalo uvažovat o nějakém půl milionu poměrně zdravých, kteří by teoreticky mohli do ulic.

Je zde však ten první problém, kdo by asi tak podobnou akci zorganizoval a hlavně zaplatil. Disent již nemáme, odbory mají moře svých starostí a problémů se zaměstnanci a nějací důchodci jim mohou být ukradeni, politici a jejich partaje? Které proboha? ODS asi těžko, ČSSD má svých starostí a problémů tolik, že na takovou prkotinu nemá čas, modrozelených se to netýká, tam není žádná ekologie pro zviditelnění, Veverky mají co dělat, aby ustály vlastní problémy. KSČM by teoreticky mohla, ale to by zase žádní důchodci nepřišli, protože když by něco podobného organizovali komunisti tak se toho „slušný člověk nemůže zúčastnit“, že ano. Strana důchodců skončila když její šéf snědl brouka. Zapomněl jsem na některou? Takže ať se dívám, kam se dívám, nikoho nevidím. 80% z těch dvou milionů důchodců Internet nepoužívá, nebo jen sporadicky, a pochybuji, že by nějaká tištěná média, nebo televize na nějakou podobnou akci vůbec pomyslely.

Ještě větší problém pak je v tom, kdo a z čeho by podobnou akci zaplatil. Dát dohromady 100-200 tisíc lidí, a dostat je někam na Staromák, nebo Václavák, není jednoduché. Na to nestačí Praha a navozit tyto lidi z jiných měst v Česku je drahá legrace. Ví snad někdo o nějakém sponzorovi, který by to vše „zatáhl“? Já bohužel ne.

Jak vidíte, ono doopravdy nám nic jiného nezbývá, než sedět a nadávat. Dokonce o to hůře, že většinou jen doma, protože na tu hospodu již nemáme a po reformách nebudeme mít ani na to, abychom si ty cigárka a pivko koupili domů.

Podobně, jak jsem se zde rozepsal o skupině seniorů, dalo by se diskutovat i o té skupině mladších, u nichž jejich mzdy zdaleka nedosahují průměru o kterém nás denně informují média. Jenomže to je debata již na jiný článek a možná ho někdo z ostatních čtenářů napíše.

Vladimír

P.S. Na tento můj příspěvek do Britských listů jsem dostal,  jako odpověď  zajímavý email. Zveřejním ho v nějakém dalším článku k problematice života našich seniorů.