Bývalý analytik CIA – realizuje Rusko proti Západu operaci „QUICKSILVER“? – plus videorozhovor s Rossia Today

Autor: Larry Johnson, 19.04.2022

Pokud nejste studentem dějin druhé světové války, pravděpodobně nechápete, jakou roli hrály operace DECEPTION při zadržování německých vojsk a jaký význam mají tyto operace pro dění na Ukrajině.

Spojenečtí velitelé, kteří se snažili přijít na to, jak se vylodit ve Francii s co největší šancí na úspěch, spoléhali na dvě hlavní klamné operace – Bodyguard a Fortitude. Operace Bodyguard vznikla počátkem roku 1943 poté, co se Eisenhower a Britové dohodli, že k invazi do Evropy dojde v severní Francii. Bodyguard byl:

navrženo tak, aby Němci uvěřili, že invaze může přijít v Řecku, na jadranském pobřeží Jugoslávie, na jihu Francie, na pobřeží Biskajského zálivu ve Francii, přes Nízké země nebo přes Norsko a Dánsko.

V souladu s tím byly Němcům podávány informace, které je přesvědčily, že spojenci plánují útoky v těchto regionech. V reakci na to Němci posílili své posádky v těchto regionech. Při jednom z těchto přesunů vojsk byli němečtí vojáci přesunuti z ruské fronty, což poskytlo určitou hmatatelnou úlevu sovětským silám, které bojovaly proti většině německé armády. Dalším klíčovým efektem bylo, že zmrazilo německé síly v místě daleko od skutečného cíle – severní Francie.

Když se rok 1943 chýlil ke konci a hromadění amerických, kanadských a britských sil ve Velké Británii bylo zřejmé, přišli Britové s operací FORTITUDE.

Přišly spojenecké zpravodajské služby, hlavně britské. Vypracovaly plán nazvaný Fortitude, podle něhož měly vytvořit dvě přízračná armádní velitelství – jedno ve Skotsku, aby hrozilo invazí do Norska, a druhé ve východní Anglii a jihovýchodní Anglii, aby ohrožovalo Pas de Calais. Druhá operace, známá jako Quicksilver, by vytvořila imaginární armádní skupinu označenou jako První americká armádní skupina (FUSAG). Velitelem této přízračné armády musel být dostatečně renomovaný generál, aby operace působila na Němce zcela věrohodně – skutečný generál „krev a střeva“. Generálporučík George S. Patton.

Operace Quicksilver byla realizována pomocí nafukovacích tanků a dělostřeleckých děl a záplavy vojenských komunikací, které probíhaly sem a tam mezi neexistujícími armádními jednotkami. S pomocí dvojitého agenta s krycím jménem GARBO:

Garbo, Katalánec jménem Juan Pujol, začal svou špionážní kariéru jako amatér, který klamal Němce falešnými informacemi, jež si sám připravil. Britové se o něm dozvěděli a přivezli ho ze Španělska do Anglie, kde začal pracovat pro Výbor pro dvojitý kříž. Garbo vzbudil v Němcích dojem, že získal práci vysoko v britské vládě a je špiónem sítě 14 agentů rozmístěných po celém vrchním velení spojeneckých sil a britské vládě. Zasílal časté a podrobné zprávy o růstu a záměrech FUSAG. Tyto zprávy zmátly nejvyšší stupně velení až po Hitlera.

Dobře. A jak to souvisí s ruskou vojenskou operací na Ukrajině? Zpravodajské služby Spojených států a NATO byly ohledně konkrétních záměrů ruského vojenského plánu značně zmatené a nedokázaly přesně předvídat ruské kroky. Na počátku, když se ruské síly blížily ke Kyjevu ze severu, vládní zdroje sdělovaly médiím, že Rusko zřejmě hodlá Kyjev dobýt. Značná část ukrajinských vojenských sil rozmístěných na okrajových předměstích byla připravena bojovat s Rusy na život a na smrt. A Rusko neustále postupovalo do pozic východně a západně od Kyjeva.

Ano, Rusové utrpěli ztráty, ale viděli jsme několik velmi zvláštních věcí. Vzpomeňte si na 40 kilometrovou kolonu ruských tanků a mobilního dělostřelectva, která několik dní seděla na místě severně od Kyjeva. Ukrajincům se nepodařilo zaútočit na tento tučný cíl, protože Rusové vykastrovali ukrajinské letectvo a dělostřelectvo. A pak, aniž by utrpěli větší porážku na bojišti v okolí Kyjeva, se Rusové začali stahovat.

V době, která vedla k tomuto stažení, si vojenští velitelé USA a NATO lámali hlavu nad tím, proč Rusko nasadilo jen malou část sil, které umístilo na své západní hranici. Rusko navíc zadržovalo své nejmodernější tanky a mobilní dělostřelectvo. Proč?

No, vypadá to, že Rusko krmilo západní spojence velkou dávkou nesmyslů. Vzpomínáte si na dechberoucí zprávy médií, že Putin byl podveden svým vnitřním okruhem?

Ruský prezident Vladimir Putin je klamán svými poradci a neví, jak špatně se vyvíjí jeho vlastní válka, prohlásil ve středu představitel americké obrany.

Bojujícímu mocnáři lže jeho nejbližší okolí o všem, od vojenských ztrát až po ekonomiku, uvedl nejmenovaný americký představitel s odvoláním na nedávno odtajněné zpravodajské informace.

Zpravodajské informace USA naznačují, že Putin nevěděl, do jaké míry se jeho armáda spoléhá na povolané vojáky – a že o ně přichází, uvedl úředník pro agenturu Associated Press. Ruský vůdce také dostal nerealisticky růžové hodnocení ruských trhů, protože jeho poradci bagatelizují vliv západních sankcí na jejich ekonomiku.

Tento střípek „informací“ shromážděných v Rusku zřejmě nějak přesvědčil vysoké americké a vojenské představitele NATO, že Putin je na lopatkách a je zahnán do kouta. Co se však stalo? Rusko se přesunulo do Mariupolu a začalo ničit jižní ukrajinskou armádu jednající na základě rozkazu udržet toto přístavní město za každou cenu. O sedm týdnů později jsou tyto ukrajinské síly vyčerpány a Mariupol padl.

Opětovné nasazení ruských sil na Donbasu proběhlo bez větších problémů. Viděli jsme nulové videozáznamy o tom, že by ukrajinské síly útočily a ničily kolony ruských tanků, mobilního dělostřelectva a nákladních vozidel, které se valí do regionu. Nyní však vidíme důkazy o tom, že ukrajinské opevněné pozice v Donbasu trpí neúnavným bombardováním ze země i ze vzduchu.

Zatímco Rusko přesouvá své síly po různých částech Ukrajiny bez většího odporu, má převahu ve vzduchu. Pokračovalo v zasahování a ničení klíčových ukrajinských vojenských zařízení, skladů zbraní a skladů pohonných hmot raketami odpalovanými z moře i ze vzduchu.

Podívejte se na rozhovor Larry Johnsona s moderátorkou TV Russia Today
(Video vloženo mimo obsah článku).

Na ekonomické frontě se ruský rubl stabilizoval a nebyl poškozen západními sankcemi. Dnes je stejně silný jako před invazí. To Západ se snaží přijít na to, jak nahradit klíčové ruské expporty, jako jsou hnojiva, ropa, zemní plyn, nikl a palladium.

Ve světle událostí, které se odehrály na Ukrajině od chvíle, kdy do západních médií unikly „informace“ o údajném chaosu v Putinově okolí, je možná na čase uvažovat o tom, že Rusko provedlo menší variantu operace Quicksilver. Když se ruské síly stáhly z Kyjeva, ukrajinští velitelé v tandemu se svými poradci z NATO nezahájili ofenzivu proti „ustupujícím“ Rusům ani nezačali přesouvat velké množství svých vojáků na východ, aby posílili obranu ukrajinské armády zakopané na celém západním okraji Donbasu. Proč? To bude námětem pro budoucí diplomové práce studentů Vysoké školy válečné o účinnosti klamání ve válce.

****

Larry C. Johnos, bývalý analytik CIA, generální ředitel společnosti Burger Associates a komentátor témat národní bezpečnosti o sobě píše. „Jsem v dobré víře Syn amerických revolucionářů. Nejméně 24 mých předků, mužů a žen, bojovalo za osvobození amerických kolonií od britské nadvlády. Někteří z nich za svobodu zemřeli. Ačkoli od doby, kdy se moji pradědové a babičky chopili zbraní, uplynulo již dvě a půl století, zásady, za které bojovali, zůstávají platné a aktuální i v 21. století. Tento blog, který je i nadále spojen s organizací Sic Semper Tyrannis, se věnuje hledání pravdy bez ohledu na stranické výhody“.

Originál článku a videa: A Son of the New American Revolution
Překlad a české titulky ve videu: Admin Nekorektní TOP-CZ

podpora2