Autor: Matt Kennard
Ukrajinská Národní garda tvrdí, že na loňském setkání britská armáda souhlasila se zahájením výcviku svých sil, mezi nimiž je i tisícihlavá neonacistická jednotka. Ministerstvo obrany Spojeného království toto tvrzení zpochybňuje.
Fotografie z loňského setkání v Kyjevě – které britský personál považoval za soukromé – zveřejnila ukrajinská Národní garda (NGU).
Britské ministerstvo obrany sdělilo serveru Declassified, že nemá v plánu cvičit NGU a že britský velitel byl nesprávně citován.
Britská armáda však s NGU spolupracuje a je si vědoma „zvláštností [jejích] bojových operací“. V roce 2020 byl v Sandhurstu vycvičen zřejmě člen jiné krajně pravicové ukrajinské skupiny. Podrobnosti a fotografie ze setkání v hlavním městě Kyjevě byly loni zveřejněny v ukrajinštině na internetových stránkách ukrajinské Národní gardy (NGU).
Podle informací serveru Declassified se britské ministerstvo obrany (MO) domnívalo, že setkání v září 2021 bylo soukromé a nemělo být zveřejněno. V žádných veřejně dostupných britských záznamech není o schůzce zmínka.
Na snímku jsou tři britští velitelé Operace Orbital – výcvikové mise britské armády na Ukrajině – spolu se třemi důstojníky NGU. Sedí u stolu a dělají si poznámky.
Ministerstvo obrany odmítlo poskytnout časopisu Declassified jména britských pracovníků, kteří se setkání zúčastnili, s odkazem na otázky operační a personální bezpečnosti.
Ve zprávě NGU je však uvedeno jméno podplukovníka Andyho Coxe, zástupce velitele Orbitalu, zatímco na snímku jsou další dva britští důstojníci, z nichž jeden má viditelně umístěnou jmenovku.
Společnost Orbital, která zahájila činnost v roce 2015, dosud cvičila pouze pravidelné ukrajinské ozbrojené síly. Její rozšíření o Národní gardu by bylo kontroverzní kvůli citlivým otázkám ohledně krajně pravicových sympatií některých jejích jednotek.
NGU vznikla v roce 2014 a sdružuje řadu polovojenských a dobrovolnických praporů, které bojovaly proti proruským separatistům na východě Ukrajiny. Patřila k nim i neonacistická jednotka prapor Azov, která údajně má tisíc vojáků.
Nyní je oficiálním plukem v rámci NGU – a tedy součástí ukrajinského ministerstva vnitra – bojovníci Azova byli na východní Ukrajině vyfotografováni s nacistickými znaky, jako jsou hákové kříže a runy SS na přilbách.
Zakladatel praporu vyjádřil se, že Ukrajina by měla „vést bílé rasy světa v poslední křížové výpravě… proti Untermenschen [podlidem] vedeným Semity“.
Rozvoj bojových schopností
Zpráva NGU cituje podplukovníka Coxe, který slibuje, že „britská armáda je připravena zapojit zástupce Národní gardy Ukrajiny do výcvikových aktivit, které dnes probíhají pro jednotky ozbrojených sil Ukrajiny s cílem rozvíjet jejich bojové schopnosti„.
Cox k tomu dodává: „V současné době zvažujeme, že bychom s Národní gardou Ukrajiny absolvovali výcvik v oblasti obranných operací a práce štábních důstojníků.“
Dále pokračoval: „V rámci projektu „Zajištění bezpečnosti a ochrany životního prostředí“ se v roce 2015 uskutečnilo několik akcí: „Tuto práci zahájíme začleněním zástupců NGU do výcvikových aktivit, které již v některých jednotkách Ozbrojených sil Ukrajiny provádějí britští instruktoři.„
Ministerstvo obrany však pro Declassified uvedlo, že nemá v plánu zahájit výcvik NGU a že Cox byl špatně citován, pravděpodobně v důsledku chyby v překladu.
Mluvčí ministerstva obrany sdělil společnosti Declassified: „Spojené království neprovádí výcvik s Národní gardou Ukrajiny. Toto setkání bylo rutinní akcí mezi personálem nasazeným v operaci Orbital a vládní organizací na Ukrajině s cílem zlepšit vzájemné porozumění.“
Zvláštnosti bojových operací‘
Zářijové setkání se však jeví jako významné angažmá mezi britskou armádou a NGU. Zpráva uvádí, že britští velitelé byli „seznámeni s historií vzniku, úkoly a strukturou Národní gardy Ukrajiny“, „zvláštnostmi bojových operací jednotek NGU“ i její „rolí a místem v bezpečnostním a obranném sektoru státu“.
Zápis z jednání NGU nesl název: „Národní garda Ukrajiny prohloubí vojenskou spolupráci s ozbrojenými silami Spojeného království“. Dále se v něm uvádělo: „Účelem schůzky bylo projednat rozšíření další vojenské spolupráce“.
S NGU spolupracují i další armády NATO. Přibližně 2 000 bojovníků NGU vycvičila kanadská armáda v rámci své mise Operation Unifier, která začala v roce 2015.
Ta se však ukázala jako kontroverzní. V červnu 2018 byli kanadští vojenští důstojníci briefováni veliteli pluku Azov a fotografováni s jeho představiteli navzdory varování před nacistickou ideologií jednotky.
Azov poté zveřejnil fotografie na sociálních sítích a dodal, že kanadská delegace vyjádřila „naději na další plodnou spolupráci“. Později zveřejněné interní kanadské dokumenty ukazují, že vláda se obávala, že schůzka bude odhalena v médiích.
Na schůzce v září 2021 plukovník Serhij Malcev, vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce NGU, britským velitelům sdělil: ,,Na schůzce v září 2021 jsme se setkali s britskými veliteli: „Příspěvek kanadské armády k budování schopností gardy je těžké přeceňovat.„
Dodal: „Naše společné úspěchy s kanadskými kolegy mohou sloužit jako příklad pro budoucí spolupráci NGU s [britskou] operací Orbital.“
Skuteční ukrajinští vlastenci
Čtyři měsíce před setkáním s britskými veliteli bylo na stejných webových stránkách NGU zveřejněno prohlášení k sedmiletému výročí pluku Azov. Pod názvem „Sedm let vítězství“ se na něm rozplývala extravagantní chvála na adresu neonacistické jednotky.
Počátkem května 2014 dorazili ‚černí muži‘ do Berďansku,“ poznamenávalo se v něm s odkazem na přístavní město na severním pobřeží Azovského moře. Byli to skuteční ukrajinští vlastenci, kteří se sem sjeli z celé země a shromáždili se, aby odrazili okupanty, kteří zasahovali do ukrajinské suverenity.
Nově zformovanou dobrovolnickou jednotku tvořili starostliví muži, pokračoval a dodal: „Azovci přežili, zoceleni v krutých bojích.“ V závěru zprávy se píše: „Všichni vojáci, kteří se účastnili bojů, se stali členy armády: „Dnes je Azov jednou z nejschopnějších jednotek ukrajinské armády, jejíž bojovníci mají profesionální dovednosti na nejvyšší úrovni, disponují nejnovějšími zbraněmi a vybavením a stejnou touhou po vítězství jako před sedmi lety.
S krajně pravicovým extremismem však není spojena pouze ukrajinská NGU.
V roce 2015 byl Dmytro Jaroš, tehdejší vůdce krajně pravicové strany Pravý sektor, jmenován vojenským poradcem generálplukovníka Viktora Muženka, tehdejšího náčelníka generálního štábu Ukrajiny.
Jaroš je velitelem polovojenské odnože Pravého sektoru, Ukrajinské dobrovolnické armády, která se nikdy nedostala pod kontrolu vlády.
V roce 2017 však deník Kyiv Post uvedl, že „asi 130 bývalých bojovníků Pravého sektoru je nyní smluvními vojáky ukrajinské armády“.
V listopadu Jaroš podal zprávu, že byl jmenován poradcem Valerije Zálužného, vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil.
Jaroš sám sebe označuje za stoupence Stepana Bandery, militantního ukrajinského nacionalisty a kolaboranta s nacisty za druhé světové války.
Když nacisté v červnu 1941 vtrhli do SSSR, Banderovi stoupenci během několika dní zavraždili 4 000 Židů ve Lvově, městě na západě Ukrajiny, a to za použití různých zbraní, od pistolí po kovové tyče.
Odhaduje se, že během holocaustu bylo zabito až 1,6 milionu ukrajinských Židů.
V loňské zprávě Institutu pro evropská, ruská a euroasijská studia při Univerzitě George Washingtona se uvádí, že další krajně pravicová skupina Centuria se chlubí tím, že její členové v současné době slouží jako důstojníci v ukrajinské armádě.
Podle ní se jim „podařilo navázat spolupráci se zahraničními kolegy z takových zemí, jako jsou Francie, Velká Británie, Kanada, USA, Německo a Polsko“.
Zpráva zjistila, že jeden ze zjevných členů Centurie absolvoval jedenáctiměsíční důstojnický výcvik v britském elitním vojenském výcvikovém středisku Sandhurst, který ukončil v roce 2020.
Britská operace Orbital dosud vycvičila 22 000 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil. V roce 2020 byl tento výcvik rozšířen „aby zahrnoval širší operační a na schopnosti orientované budování námořních a vzdušných kapacit“.
****
Matt Kennard je hlavním vyšetřovatelem společnosti Declassified UK. Byl spolupracovníkem a poté ředitelem Centra pro investigativní žurnalistiku v Londýně. Sledujte ho na Twitteru @kennardmatt.
Originál článku a obrázků: Global Research
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ