Bouřka v českém politickém rybníčku

Autor: Admin

Velká voda z Vltavy a Labe odtekla skoro tak rychle, jako předtím přitekla. Ale neuplynul ani týden a již se nám začal čeřit a vzdouvat jeden z našich rybníků. Ne momentálně nemám na mysli ani Rožmberk, ani Jordán, ale náš pomyslný politický rybníček, kde se to začalo hezky vařit.

Nebudu zde popisovat, kdy, kde a koho všeho naše neohrožena policie zadržela a dnes již také obvinila. To si jistě každý již přečetl na spoustě Internetových deníků, počínaje Parlamentními listy, přes Aktuálně.cz a konče Novinkami.cz. Všichni dopodrobna rozpitvávají jednotlivé dny po hodinách (div ne po minutách) se zaručenými informacemi, přičemž ty záruky mají hodnotu JPP (Jedna Paní Povídala).

Chci se jen trochu zamyslet nad některými okolnostmi kolem celého případu, jež se mi zdají, jemně řečeno, podivné:

1) Celé toto policejní divadlo je zatím ve dvou, možná třech kauzách, které možná jsou, nebo nejsou propojeny. Jednak je to kauza Jany Nagyové, která začala již někdy v lednu 2012 a týká se zatím jen zneužití pravomoci tím, že si u vojenské rozvědky objednala sledovačku manželky premiéra a dalších dvou lidí. OK, beru to jako možná trestnou činnost, ale v porovnání s kauzami, které nikdo nevyšetřuje a kde jde o miliardové škody, je to jen slaboučký odvar, aby na tom muselo rok a půl makat X desítek policistů, přičemž v podstatě na ni nemají nic, než odposlechy. Ale samotné odposlechy jsou jen velmi slabým důkazem v soudním procesu. Nehledě na maličkost, že v její pravomoci nebylo úkolovat vojenskou zpravodajskou službu, takže stíhání za zneužití pravomoci veřejné osoby stojí na tenkém ledu. To, že ji ti generálové od zpravodajců poslechli a sledovačky zařídili, je jen jejich průšvih. Já na jejich místě bych paní Nagyovou upozornil, že podobné příkazy nejsou v její pravomoci a požádal o rozhovor s premiérem.

Druhá kauza – obvinění politiků, jenž složili poslanecký mandát za dobrou trafiku, je ještě podivnější. Ne, že bych s tím osobně souhlasil, ale takových akcí bylo v našem politickém rybníčku za posledních 20 let několik desítek. Proč to do dnes nikomu nevadilo a nikdo nebyl stíhán?

2) Nějak mi nejde na rozum realizace celého případu. Podle slov šéfa UOOZ plk. Šlechty, pro realizaci bylo nasazeno 400 policistů, přičemž vše probíhalo v takovém utajení, že i policisté na nižších funkcích dostali obálku s pokyny těsně před realizaci. No na zadržení osmi zadržených, byť jedna osoba byla z Hradce Králové, ostatní z Prahy, nasazovat 400 policistů, přičemž u všech zadržených šlo o osoby, kde nebyl ani z 10% předpoklad, že by tyto mohly klást ozbrojený odpor, mi připadá opravdu jak jedno velké divadlo.

3) V souvislosti s těmito dvěma kauzami, ale policie navíc udělala domovní prohlídky v bytech a sídlech u dalších podnikatelů. Jde o pány Janouška a Ritiga, jenž se pyšní přezdívkou „kmotři české mafie“. Tato kauza zatím nemá nic společného s tím, z čeho je obviněná Jana Nagyová a pánové z vojenského zpravodajství. Tedy jde o samostatnou (možná propojenou) kauzu. Na této kauze je nejvíce zajímavá skutečnost, že oba „kmotři“ i přes přísné utajení, o akci nejspíše věděli a mohli tak vycestovat svými soukromými letadly na zaslouženou dovolenou. Nikdo z těch 400 nasazených policistů jim v tom nebránil a to i přesto, že pan Janoušek je momentálně obviněn z trestného činu pokusu o vraždu. Další zajímavou otázkou je, kdo a na jakém podkladě vydal příkaz k provedení domovních prohlídek. Kdo a na čí popud dal příkaz k zabavení finanční hotovosti a nějakého zlata, když zatím nikde nebylo zveřejněno, že jim bylo vzneseno obvinění z trestné činnosti, (mimo Janouška, ale tam jde o zcela jiný případ).

4) Z těchto a dalších zajímavosti se nabízí otázka, zda celá tato rozsáhlá akce, nebyla provedena jen kvůli Janě Nagyové, která má velice úzký vztah k premiérovi Nečasovi a její trestní stíhání tak může mít velký vliv na případné svržení Nečase a pádu vlády. Osobně jsem názoru, že toto byl pravděpodobně cíl celé akce.

Teď již nezbývá než položit si základní kriminalistickou a právní otázku – Cui bono? Kdo by mohl mít největší prospěch z pádu Nečase, vlády a v podstatě takřka likvidace ODS, přičemž má dostatečně „dlouhé ruce“, aby mohl zorganizovat podobnou akci?

Jak jsem tak probíral dostupné informace, nenašel jsem u nás žádnou ze stávající politických stran, která by splňovala obě kritéria. Ale například Karel Janeček a jeho Nadační fond pro boj proti korupci, zejména ve spojení s Andrejem Babišem a jeho ANO 2011, je jiná káva. Peníze tam jsou, taktéž lidé, kteří do mnoha věcí vidí (Randák – bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace, Jančura – s jeho konexemi, advokát Láska, který mimo jiné podal žalobu na dnes stíhané politiky) a další. A to, že je Janeček napojen na vlivné americké společnosti, je veřejným tajemstvím.

S přihlédnutím k tomu, je velmi zajímavá myšlenka s kterou přišel bývalý Klausův vicekancléř, novinář Petr Hájek. Ne, že bych ho nějak zvlášť miloval, ale každopádně již z titulu funkce kterou zastával, lze předpokládat, že pravděpodobně ví o čem mluví.

Na jeho blogu „ProtiProud“ je celý článek věnovaný této policejní akci. Můžete si ho přečíst kliknutím na název blogu. Doporučuji však číst s vědomím toho, kdo to psal. Přesto, že některé jeho konspirační teorie jsou úsměvné, tak poslední odstavec – Za vším hledej Temelín, docela sedí. Zejména tam sedí to načasování akce, po návratu Nečase z Ruska a jeho jednání s Putinem, mimo jiné i o výstavbě Temelínu 2.

A že naši „přátelé“ z USA, když jde i o menší balík peněz, dokáží používat opravdu nadstandardní metody, je nám všem dobře známo. Nechme se tedy překvapit dalším pokračováním.