Bombardér Igora Sikorského

Bombarder Sikorski26. ledna 1914 se konal zkušební let prvního ve světě těžkého bombardéru. Byl to dřevěný čtyřmotorový dvojplošník ruského konstruktéra Igora Sikorského. Bombardér dostal název Ilja Muromec na počest legendárního ruského bohatýra. Mnozí evropští konstruktéři se pokoušeli v té době projektovat těžká letadla. Jejich experimenty však nebyly úspěšné. Slavný britský inženýr William Lanchester uveřejnil studii, v níž dokazoval, že letadla už dosáhla maximálně přípustných rozměrů. Zpráva o úspěchu 24letého ruského konstruktéra Igora Sikorského měla účinek explodované bomby. Ilja Muromec byl čtyřikrát těžší než největší západní letadla. To hlavní, co se vynálezci podařilo, byla úspěšná realizace vícemotorového schématu letadla. Tato událost zahájila novou éru v dějinách letectví.

Rozpětí horních křídel Ilji Muromce činil 30 metrů, a hmotnost – 5 tun. Posádka se skládala ze čtyř až sedmi lidí. Výzbroj – až sedm kulometů různých modifikací. Pro shazování pum o váze půl tuny byla vynalezena elektrická spoušť. V letech První světové války vyrobil letecký závod v Petrohradu 60 bojových letadel této značky. Tvořily první ve světě eskadru těžkých bombardérů.

Ilja Muromec stanovil svého času hodně rekordu dálky a trvání letů. Nyní pokračuje v této tradici ruské Dálkové letectvo. Ve složení 37. vzdušné armády je asi 200 raketových a strategických bombardérů. V průběhu hlídkových letů bez mezipřistání nad Atlantickým, Severním Ledovým a Tichým oceánem mohou létat až 40 hodin za tankování ve vzduchu.

V různých etapách hlídkování doprovázejí ruské bombardéry často letadla NATO, vojenského letectva Kanady, Norska nebo Japonska. Podle slov letců, vzdálenost mezi letadly bývá tak malá, že je možno nejen zamávat rukou, ale dokonce dobře vidět tváře letců. V současné době je ruské dálkové letectvo mezi nejlepšími ve světě. Do r. 2015 se plánuje úplně modernizovat park letadel.

Zdroj: Hlas Ruska