Americké vztahy s Čínou byly právě zničeny a již nikdy nebudou stejné

Autor: Michael Snyder

Náš vztah s Čínou jen prošel od špatného k horšímu a většina Američanů si ani neuvědomuje, že jsme byli jen svědky jednoho z nejdůležitějších rozhodnutí zahraniční politiky tohoto století. Americký senát právě jednomyslně schválil „Hongkongský zákon o lidských právech a demokracii z roku 2019“ a Číňané jsou naprosto v hněvu. Násilné protesty houpaly Hongkong měsíce a Číňané opakovaně obvinili Spojené státy z toho, že stojí za těmi protesty. Ať už je to pravda nebo ne, americký senát otevřeně pomohl protestujícím tím, že schválil tento zákon, a nyní se již nelze vrátit zpět.

Poznámka překladatele – video níže ukazuje, že je to spíše pravda:

Demonstranti v Hongkongu mávali americkými vlajkami, zpívali americkou národní hymnu a dali jasně najevo, že chtějí nezávislost na Číně. A my všichni bychom určitě měli být schopni pochopit, proč to chtějí, protože Čína je hluboce tyranský režim. Ale pro čínskou vládu je tento krok americkým senátem v podstatě útokem na samotnou Čínu. Budou argumentovat tím, že USA podněcují revoluci v Hongkongu a po tom co Senát právě udělal, bude velmi obtížné tvrdit, že to není pravda.

Číňané berou záležitosti vnitřní bezpečnosti velmi vážně a status Hongkongu je jedním z těch problémů, na které jsou velmi citliví. Pokud jde o Hongkong, Čína neuznává kompromisy a pokud je USA budou nadále tlačit, může to doslova přejít na pokraj vojenského konfliktu.

A můžete zapomenout na komplexní obchodní dohodu, která se kdy dělala. I když by byl zvolen v roce 2020 demokratický kandidát, i ten podpoří to, co právě Senát udělal. To je důvod, proč došlo k tomu, že tento návrh zákona prošel jednomyslným souhlasem. Poslal Číňanům zprávu, že republikáni a demokraté jsou v této záležitosti sjednoceni a že příští volby nic nezmění.

Obchodní dohoda, kterou se prezident Trump snažil dát dohromady, už byla na mimořádně nejistém místě. „Fáze jedna“ byla nesmírně omezená, nikde nebylo nic napsáno a podepsáno. A v posledních dnech bylo zcela zřejmé, že obě strany se nedokázaly shodnout na tom, co by /„první fáze“ měla pokrýt

Mluvčí čínského ministerstva obchodu začátkem tohoto měsíce řekl, že obě země souhlasily se současným zrušením některých stávajících cel. Trump později řekl, že nesouhlasil se zrušením tarifů, čímž snížil naději na dohodu.

„S ničím jsem nesouhlasil“, řekl prezident
V úterý byl Trump viditelně frustrován tím, co se děje s Čínou, a veřejně varoval Číňany, že brzy může „zvýšit tarify ještě více„…….

Připomínky přišly během úterního setkání s prezidentským kabinetem. USA a Čína, dvě největší ekonomiky světa, byly v obchodních jednáních která trvala téměř dva roky, zablokovaná zjevným patem. „Pokud s Čínou neuzavřeme dohodu, zvýším tarify ještě více,“ řekl Trump na schůzce. Bohužel zvyšování tarifů v tuto chvíli nic nenapraví.

Ve skutečnosti může Trump zvyšovat tarify jak chce, ale to Číňany nijak neohtozí.

To proto, že v úterý večer se všechno změnilo.

Když jednomyslným souhlasem americký senát schválili „Hongkongský zákon o lidských právech a demokracii z roku 2019„, v zásadě nalil do nášeho vztahu s Čínou petrolej a zapálil ho. Následující komentář je od Zero Hedge 

V široce očekávaném kroku, těsně po úterku, Senát jednomyslně schválil zákon, S.1838, který poskytuje podporu pro demokracii demonstrantům v Hongkongu tím, že vyžaduje každoroční přezkum toho, zda je město dostatečně autonomní od Pekingu k dodržení jeho zvláštního obchodního postavení. Při tom Senát varoval Čínu před násilným potlačením demonstrací, což je v ostrém kontrastu k mlčení prezidenta Donalda Trumpa v této záležitosti, což je výsledek dohody o zákulisí, díky níž by Čína umožnila růst vzájemného obchodu neurčitě, dokud bude Trump mlčet.

Jak jsme uvedli minulý týden, zákon představuje nejagresivnější diplomatickou výzvu vládě v Pekingu. USA stejně jako Čína se snaží uzavřít „1. fázi“ své dohody a ukončit obchodní válku. Opatření Senátu však bude vyžadovat každoroční revize zvláštního postavení Hongkongu podle práva USA, aby bylo možné posoudit, do jaké míry Čína omezila autonomii města. Ale ve světle nedávných událostí by Hongkong neprošel. Není jasné, co se bude dít dál.

Je pro mě těžké najít slova, která by popisovala, co to pro Číňany znamená. Hluboce jsme urazili jejich národní čest a náš vztah s nimi už nikdy nebude stejný.

Mnozí budou diskutovat o tom, zda se postavit Číně v této záležitosti bylo správné, ale v tomto článku se vás snažím přimět k tomu, abyste pochopili, že to co právě udělal Senát USA, bude mít vážné důsledky.

Neexistuje komplexní obchodní dohoda, globální ekonomika bude velmi trpět a Číňané nás nyní považují za jejich hlavního globálního protivníka.

Krátce poté, co Senát schválil návrh zákona, čínská vláda vydala důrazně formulované prohlášení. Následující výňatek pochází z prvních dvou odstavců tohoto prohlášení

19. listopadu americký senát schválil „Hongkongský zákon o lidských právech a demokracii“. Návrh zákona nebere v úvahu fakta, zaměňuje správné a špatné, porušuje axiomy, hraje s dvojím standardem, otevřeně zasahuje do hongkongských záležitostí, zasahuje do vnitřních záležitostí Číny a vážně porušuje základní normy mezinárodního práva a mezinárodních vztahů. Čínská strana to silně odsuzuje a je rozhodně proti tomu.

V posledních pěti měsících přetrvávající násilné trestné činy v Hongkongu vážně ohrožuji bezpečnost života a majetku veřejnosti, vážně ohrožuji právní stát a sociální pořádek, vážně narušuji prosperitu a stabilitu Hongkongu a vážně zpochybňuji linii zásady „jedna země, dva systémy“. V současné době Hongkong čelí nejenom takzvaným otázkám lidských práv a demokracie, ale otázce ukončení bouří, zachování právního státu a obnovení pořádku. Čínská ústřední vláda bude nadále pevně podporovat vládu SAR v Hongkongu při správě zákona, pevně podporovat hongkonskou policii při vymáhání práva a pevně podporovat hongkonské soudnictví při trestání násilných zločinců v souladu se zákonem.

Dlouho jsem varoval, že se americké vztahy s Čínou výrazně zhorší a toto je největší rána, kterou jsme provedli.

USA a Čína jsou nyní nepřáteli, což nakonec povede k obrovským problémům pro celou planetu.

Zdroj: Prison Planet
Překlad: Administrátor TOP-CZ