Americká ekonomika – Příběh obdélníků zelené knihy

Autor: Martin Berger

Ve svém inauguračním projevu americký prezident Donald Trump, který stále nějak funguje, oznámil, že Amerika obohacuje svět na vlastní náklady. Během svého funkčního období neustále opakoval tuto představu s odkazem na obchodní bilanci USA s EU, Čínou a spoustou dalších států. Prezident Trump je nějak přesvědčen, že pokud obchodujete s Amerikou, jste povinni na oplátku kupovat jejich zbraně a mnoho dalšího co vám vnutí.

Takže obohacuje Amerika svět na vlastní náklady? Nebo je to naopak?

Bylo zjištěno, že Američan vydělává v průměru 130 dolarů denně, což USA řadí na nejvyšší místo na seznamu států s vysokým potenciálem výdělku. Pro srovnání, Čína sedí na 20 dolarech za den, když je její měna upravena o skutečnou kupní sílu, zatímco Indie dosud neprošla přes hranici 10 dolarů.

Každý, kdo něco ví o světové ekonomice, vám řekne, že obchodní bilance je hodnota vývozů země minus její dovozy. Pokud si chcete koupit něco z jiného státu, musíte nejprve prodat něco hodnotného třetímu státu. USA však byly v této obchodní hře nejdelší dobu v naprosto jiné obchodní pozici. Když chce Washington koupit něco v zámoří, stačí jen vytisknout další papírové obdélníky a vyměnit je za zboží. Je samozřejmé, že tento systém je pro USA nesmírně výhodný, protože si těch „obdélníčků“ mohou vytisknout libovolné množství. To je důvod, proč jejich národní dluh činí 22,5 bilionů dolarů, protože se jedná o množství papíru vyměněného za skutečné zboží na mezinárodním trhu. To bylo nedávno odhaleno, že republikáni a Donald Trump zcela opouštějí fiskální konzervativismus a pracují s demokraty na tom, aby se věci mnohem zhoršily. To znamená, že do roku 2026 může americký státní dluh dosáhnout hranice 30 bilionů dolarů. Pokud toto číslo vydělíte zhruba stovkou, zjistíte, kolik z těchto obdélníků zelené knihy se používá v zámoří.

Proto se skutečný pokles kupní síly dolaru odhaduje na 18% ročně. Všimli jste si, že zlato v poslední době zdražuje? Není to cena zlata, která roste, je to klesající kupní síla dolaru, kterou pozorujete. Tento systém podvodů v průměru poskytuje Spojeným státům meziročně zhruba 11 bilionů dolarů. Toto obohacení se provádí na úkor zbytku světa, který se domnívá, že je okraden Washingtonem, přičemž EU se snaží poskytnout dolaru svým eurem protiváhu, ale bez nějakých zvláštních úspěchů. A existuje dobrý důvod, jakmile by USA ztratily svou schopnost nakupovat skutečné zboží pomocí obdélníků na zelené knize, americká ekonomika by se brzy ocitla v troskách.

Udržet se nad vodou v USA je však mnohem těžší, než jen čelit potenciálním konkurentům, protože existuje dobrá kapitalistická tradice, odřít ekonomiku jiných států na kost. Ukrajině již nezbývá nic než jméno. Sýrie, Venezuela a Afghánistán jsou další v řadě spolu s menšími státy, které se neodváží říci ani slovo proti USA.

V tomto oboru je však použití amerických zbraně až druhořadé, pokud vůbec. Washington dokonale umí využívat umění tzv. měkké síly ve snaze získat přístup na zahraniční trhy. Navzdory jménu není v této taktice nic jemného, protože využívá každou mezeru v sociální struktuře společnosti, aby zanechala zemi zranitelnou vůči zahraničnímu převzetí.

V těchto dnech a věku název loupež nezní příliš hezky. Místo toho uvidíte „demokraticky uznávané“ vůdce přicházející k moci v důsledku „lidových povstání„, kteří oceňují západní síly ve dne iv noci. Teprve když kamery přestanou zabírat, přicházejí zvláštní zájmy s chamtivým úsměvem.

V podstatě můžete získat cokoli pomocí měkké síly. Potřebujete ještě další vojenskou základnu ve střední Asii? Začněte tam „prosazovat demokracii„! Pokud se rozhodnete, že chcete řídit tranzitní trasy uhlovodíků, získejte prostor pro podporu „práv a svobod“, řekněme v Gruzii, Turecku nebo Řecku. V podstatě neexistuje žádná země, která by nemohla chtít použít nějakou „zahraniční pomoc“ při prosazování lidských práv nebo demokratických hodnot, tak jak si to představují USA.

Jakmile Washington ví, kam chce svůj program přesunout, přiblíží se k místním elitám a hledá ty, kterým mohou nabídnout jejich hodnoty velkorysými sliby, nebo naplněním kapsy. Tito lidé nemohou být kvalifikováni jako agenti, ale pro USA jsou určitě užiteční. Pokud by místní elity byly slabé a malé na to, aby našly dostatek lidí, může Washington přivést své vlastní užitečné lidi. Naštěstí v USA není dostatek migrantů z většiny států světa. Potřebujete nového prezidenta Ukrajiny, Afghánistánu, Lotyšska nebo Litvy? Jen si řekněte. Potřebuje bankéř Juščenko novou manželku? Jasná věc.

Poté USA pokračují ve zřizování kontroly médií nad zemí tím, že najímají skupinu novinářů nebo je jednoduše vzdělávají, není-li jich dost. Musí být opravdu mladí, aby jim bylo možné implantovat systém hodnot, které prosazují USA, nebo George Soros. Pak je trochu trénují a voila! Právě jste si udělali „monopol“ na pravdu ve smyslu vlastnictví, nebo ovládání v jedné samostatné zemi. USA v poslední době vynakládají moře peněz na podporu „svobody sdělovacích prostředků“ v zemích, jako jsou Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán atd. Jen v letošním roce USA investovaly přibližně 15 milionů dolarů do zřízení „nezávislých mediálních zdrojů“ v celé střední Asii. Bylo plánováno, že letos celkem Washington utratí 850 milionů na propagaci mediálních aktivit v regionu. Z nich mělo být 500 milionů dolarů posláno do Afghánistánu, 200 milionů do Pákistánu, 80 milionů do Banghladeše a dalších 16 milionů bylo přiděleno na podporu iniciativy C5 + 1. Dále bylo přislíbeno 11 milionů dolarů, pro usnadnění „odborného vzdělávání“ pro-západních mediálních osobností.

Americké ministerstvo zahraničí nedávno oznámilo, že američtí novináři budou trénovat své zahraniční kolegy, aby mohli „lépe čelit dezinformacím„. Od roku 2014 je toto primární cílem samozvané „skupiny dobrovolníků a vyšetřovatelů na plný úvazek„, známý jako Bellingcat. Některé zdroje tvrdí, že tato skupina je tvořena bývalými americkými a britskými zpravodajskými důstojníky a zaměstnanci soukromých zpravodajských služeb. Neexistují žádné informace o sponzorech této skupiny, ale dříve existovaly případy, kdy americké a britské úřady přislíbily finanční prostředky na své aktivity, spolu s Open Society Foundation (Nadací otevřené společnosti), kterou vlastní George Soros.

Je jasné, že Washington má dostatek „obdélníků v zelené knize“ pro podporu změny režimu a příznivého mediálního pokrytí. Pro usnadnění této agendy existují tisíce takzvaných think tanků, které zdokonalují své obchodní nástroje po celá desetiletí. A vytvářejí se nové a nové.

Washington nemusí přestat a může i nadále obchodovat se zbytkem světa, pomoci „obdélníků ze zelené knihy„.

Martin Berger je nezávislý novinář a geopolitický analytik, píše výhradně pro online časopis New Eastern Outlook.

Zdroj textu a úvodního obrázku: New Eastern Outlook
Překlad: Administrátor TOP-CZ