Autor: Alan MacLeod, 3. června 2020
MintPress News 1. června 2020
Spojené státy jsou v jednom ohni. Od policejního zabití George Floyda 26. května, miliony lidi vyšlo do ulic na protest. Nejméně 11 lidí zemřelo, stovky zraněných a tisíce zatčených. 15 států, (plus Washington, DC), nasadilo národní gardu, aby potlačila protesty zuřící ve více než 100 městech. Násilí bylo rozšířeno, zejména v epicentru Minneapolis, kde byl Floyd zabit, včetně požárů objektů, vyrabovaných obchodů a zničených vozidel.
Zatímco za určitý podíl na ničení nesporně nesou odpovědnost demonstranti, v celé řadě případů bylo zadokumentováno, jak se na tomto vandalství podílí přímo příslušníci policejních sborů, pravděpodobně ve snaze eskalovat situaci.
Tak například v Seattlu byl pořízen záznam na video, kde policisté rozbíjejí dveře obchodu, zcela mimo od konfliktu, nebo nějaké demonstrace. Video ZDE – otevře se nové okno.
Další zajímavý pohled je na videu z Bostnu, kde to vypadá, jakoby si policajti ničili své vlastní policejní vozidlo. Video ZDE – otevře se nové okno.
V San Bernardinu v Kalifornii demonstranti tvrdí, že jejich pokojná demonstrace trvala celé čtyři hodiny, dokud nedorazila policie, v této chvíli v oblasti vypukly požáry. Strávili jsme téměř čtyři hodiny pokojně protestující a ve chvíli, kdy se ukázala policie, začalo hořet. Ve městě San Bernardino je něco shnilého. Video ZDE – otevře se nové okno.
V Chicagu video ukazue, jak policie likviduje auto s lidmi uvnitř, poté tyto docela brutálně vyndá na ulici, načež se podle svědků zjistilo, že šlo o omyl. Video ZDE – otevře se nové okno
Začátkem tohoto týdne byl také podezřelý případ vandalství v Minnesoty clápkem s přezdívkou „Umbrella Man„. Video ukazuje podivně oblečeného jednotlivce, který metodicky rozbíjí okna obchodu. Video ZDE – otevře se nové okno.
Umbrella Man byl identifikován jako Jacob Pederson z policejního oddělení Minneapolis online detektivy a známými ze skutečného života, což policie samozřejmě popřela.
To, že policie na celém světě běžně používá agenty provokatéry k podkopávání protestů, nejsou žádné pochybnosti. Během protestů skupiny G20 ve Velké Británii v roce 2009 použily úřady tajné agenty, aby se přimíchali do davů a špehovali je. Policisti také pravidelně vystupují jako členi utajené anarchistické skupiny Black Bloc, která se snaží podněcovat nepokoje. Na demonstraci proti úsporným opatřením v Montrealu v roce 2016 se takto zůčastnila demonstrací celá řada agentů policie.
Eskalující násilí
I když situace, kdy samá policie ničí majetek je diskutabilní, není vždy jen to důvodem eskalace násilí při mnoha protestech. V mnoha případech napětí eskaluje nevhodným, někdy až brutálním, rozhodnutím konkrétního policisty.
Ve videu pořízeném v Erie – PA, je vidět, jak policista brutálně kope do mladé dívky, která nebyla schopna pohybu z důvodu zasažení slzným plynem. Video ZDE – otevře se nové okno.
Na dalším videu z New Yourku, vidíme, jak dvě policejní auta najela přímo do protestujicího davu. Video ZDE – otevře se nové okno.
Vypadá to i tak, že policie útočí i na novináře. Policajti z Minneapolis postřelili gumovým projektilem novinářku Lindu Tirado do tváře tak, že prevděpodobně oslepne na jedno oko. Policie v Minessotěě v sobotu také postřelila gumovými projektily novináře z Reuters, přičemž jeden byl zasažen do obličeje, druhý do paže a zadní část krku. Reportérka z Los Angeles Times, Molly Hennessey – Fiskeová také informovala, že policie zaútočila střelbou slzným plynem na ni a na skupinu dalších novinářů.
Bez ohledu na to vše, je pro policii zapojenou do těchto situací pravděpodobně nebudou existovat žádné právní důsledky, protože vymáhání práva funguje v rámci kultury imunity před stíháním. Například Floydův pravděpodobný vrah Derek Chauvin, byl chráněn následným státním zástupcem v Minnesotě a to i přes několikanásobné střílení v minulosti a v jednom případě zabití civilisty. Pokud policie takto může často uniknout vraždě, majetková škoda pravděpodobně nebude nijak velká.
****
Alan MacLeod je novinář pro MintPress News. Po ukončení doktorského studia v roce 2017 vydal dvě knihy: Špatné zprávy z Venezuely Dvacet let falešných zpráv a propagace v informačním věku. Píše pro The Guardian, The Grayzone, Jakobín Magazine, Common Dreams, American Herald Tribune a další.
Zdroj textu: Global Research
Zdroj videí: Twitter
Překlad: Administrátor TOP-CZ.
Comments are closed.