Zloději za dveřmi

0

Článek byl vypracován ve spolupráci s Univerzitou podsvětí.

V tomto článku budeme mluvit o možnostech základního zabezpečení vstupních dveří do bytu proti zlodějům – je to totiž místo, kde se lidé obvykle dopouští nejvíce chyb a je škoda dávat zlodějům zbytečně šanci na úspěch. Bylo by však naivní se domnívat, že celkové zabezpečení bytu je pouze o zabezpečení vstupních dveří. Pokud je naším cílem udělat opravdu kvalitní a komplexní zabezpečení fyzického objektu, uděláme nejlépe, když se poradíme se specialisty na fyzické zabezpečení objektů. V běžném případě si však můžeme bez problémů vystačit sami.

Pravidlo číslo 1 při zabezpečení zní: Každý systém je právě tak bezpečný jako jeho nejslabší část. To například znamená, že pokud máte skvělé dveře, ale jednoduchou vložku, je to špatně. Abychom však dokázali střízlivě ohodnotit bezpečnost a identifikovat správně slabiny, musíme udělat jeden základní myšlenkový krok – musíme se umět na věc podívat jako zloděj. Když pochopíme základní zlodějské techniky, budeme schopni se proti nim také mnohem účiněji bránit. Pro jednoduchost ovšem budeme předpokládat, že máme panelákový byt. Pokud bydlíte například na samotě, jsou nároky na zabezpečení někde úplně jinde.

Nejčastější zlodějské techniky

Uvedené zlodějské techniky jsou rychlé a kolikrát i nepříliš hlučné – proto se dají použít i v paneláku. Dá se však proti nim naštěstí docela dobře bránit.

  • Rozlomení vložky
  • Vyražení nebo vypáčení dveří
  • Otevření vložky pomocí bumpingu
  • Roztažení futer

Základní zásady obrany proti těmto technikám

  1. Cylindrická vložka nikdy nesmí vyčnívat na vnější straně dveří víc než 3 milimetry. Přesahující vložka je jedna z nejhorších chyb, kterých se lidé dopouští! Ač se to nezdá, tak rozlomit takovou vložku je otázka pár sekund.
  2. Máte bezpečnostní kování (to znamená, že ji není možné odšroubovat z venku – pak by totiž šla vložka znovu rozlomit). Úplně nejlepší je mít kování i s překrytím vložky (například R1). To totiž výrazně komplikuje i některé pokročilé zlodějské techniky a úplně znemožňuje vylomení.
  3. Máte dveře s cylindrickou vložkou alespoň 3. bezpečnostní třídy, především ale s prověřenou odolností proti bumpingu. Bumping je rychlý jako blesk a nezanechává stopy (pak hrozí, že pojišťovna nic neproplatí) a proto je tak nebezpečný. Rozhodně je třeba mít vložku novější než z roku 2002, protože před tímto rokem se ještě nevyráběly vložky s ochranou proti bumpingu. Slušnou vložkou za dobré peníze je například Fab200. Nejenže splňuje výše uvedené požadavky, ale také je k ní možné snadno přidělat klíče za rozumnou cenu.
  4. Když odcházíte na víc než hodinu, zamykáte na dva západy. To totiž komplikuje všechny zlodějské techniky s vyjímkou rozlomení. Nikdy neodcházejte s pouze zabouchnutýma dveřma – málokdo to ví, ale ty je možné otevřít za pár sekund.
  5. Musíte mít buď jednodílná kovová futra nebo dveře s vícebodovým zamykáním. Jinak by bylo možné dveře snadno vyrazit, vypáčit nebo by snadno podlehly při roztažení futer.

Dodržení těchto zásad stojí obvykle pár tisíc korun a poslouží jako výborná základní obrana proti obyčejným zlodějům. Pamatujte ovšem, že každý systém je tak bezpečný jako jeho nejmíň bezpečná část. Proto je nutné věnovat zvláštní pozornost každému z pěti uvedených bodů a rozhodně žádný neopomenout.