Rozprávky nás robia šťastnými…

0

Rozprávky nás robia šťastnými…

Je tu opäť čas vianočný a s ním prichádzajú na program aj rozprávky. Deti i dospelí si radi vypočujú krásnu rozprávku a nechajú sa uniesť do sveta fantázie. V poslednom čase sa však začínajú objavovať nové náhľady a rozprávky sa stali aj predmetom „pitvania“ psychológov či psychoanalytikov.

Títo sa pozerajú na vec úplne iným pohľadom ako my obyčajní ľudia a zaoberajú sa ich tajnou symbolikou. Hľadajú v nich skryté mechanizmy, temné pudy a sexuálne motívy. Vedeli ste napríklad, že Červená Čiapočka podľa Ericha Fromma znázorňuje prebudenie plodnosti ženy a vlk symbolizuje muža a riziko intímneho vzťahu?!

A čo na to deti? Veria, že v rozprávke vždy zvíťazí dobro nad zlom. Ale ponúka im dnešná doba takéto dobré príklady? Skôr by sa dalo povedať, že opak je pravdou! A že sú naše deti čoraz viac nevychované? Nečudujme sa! Na internete sa šíria hlášky o tom, že ani rozprávkových hrdinov im vždy nemôžeme dávať za vzor. Veď taká Popoluška sa vracia domov z párty až o polnoci, Pinocchio stále klame, Batman jazdí rýchlosťou 480 km za hodinu, Šípková Ruženka je lenivá a stále spí a Snehulienka žije so siedmimi chlapmi…

My však stále veríme, že tie skutočné poctivé rozprávky sú čírou slasťou a balzamom na dušu!

Zdroj: Nový čas pre ženy