Láska na dôchodku

2

Myslíte si, že vás na staré kolená už nič pekného nečaká? Omyl!

Láska na dôchodku
Radí Danica Caisová, sexuologička

Aj seniori túžia po sexe, vedia sa zaľúbiť ako tínedžeri a žiarlia na partnera aj v osemdesiatke.

V škandinávskych krajinách sú obyvatelia prirodzene vedení k tomu, že už v štyridsiatke si robia plány, ako strávia nasledujúcu časť svojho života a aktívne sa pripravujú na starobu. Slovenská spoločnosť je však orientovaná iba na mladých. Preto ľudia strácajú kontakt s prirodzeným spôsobom života a ťažšie sa vyrovnávajú zo zmenami, ktoré starnutie prináša.

Okolo života v dôchodcovskom veku je buď ticho a hovoriť o  ňom sa považuje za tabu alebo je predmetom vtipkovania na tému zabúdania, impotencie, či bezmocnosti. Pritom starnutie je prirodzené a je dobre vedieť o jeho úskaliach a premýšľať o tejto fáze života.

Život sa po šesťdesiatke nekončí

   Život na penzii by nemal byť len čakaním na smrť, ale aktívnym obdobím. Zásadné veci v živote sa totiž nemenia ani po prekročení šesťdesiatky. Aj pre starších ľudí je stále rovnako dôležitá láska, dobré medziľudské vzťahy, pozornosť okolia a sebaúcta. Podľa odborníkov najväčšiu neistotu a flustráciu prežívajú seniori práve v týchto oblastiach, lebo nevedia, čo ich čaká a ako sa majú vyrovnať s ťažkosťami, ktoré prináša starší vek.

Hlavným problémom pri tom je hlavne mýtus, že starnúci človek nepotrebuje sex a nežnosti, pretože už nemôže splodiť dieťa. Dôverný, blízky vzťah, objatie, pohladenie, bozky a aj samotný sex sú pritom stále aktuálne aj u seniorov. Nie je to nemorálne, ale úplne prirodzené.

V staršej generácii však túto oblasť života výrazne ovplyvňuje ich svetonázor a náboženská orientácia. Uniformita však ani u seniorov neexistuje. Iní sú v mesta, iní na vidieku, iní sú tí, ktorí sú do vysokého veku aktívni, a iní tí, ktorí sa tešia na dôchodok, aby nemuseli nič robiť.

Rozvod po 25 rokoch

Ešte pred dvomi desaťročiami bol rozvod dlhoročného partnerstva takmer nemožný a ojedinelý. Dnes akoby spolu ostávali iba tí, ktorí spolu naozaj zostať chcú. Toto uvoľnenie spoločenského tlaku na nevyhnutnú dlhovekosť vzťahu je oslobodzujúce. Podľa štatistík sa práve v tomto veku rozpadávajú a rozvádzajú dlhodobé manželstvá!

Pripravte sa na zmeny v posteli

   Považovať starých ľudí za bezpohlavných je nesprávne. Podľa svetových štatistík napríklad viac ako 60% seniorov má pravidelný sexuálny život. V Japonsku je to vyše 80% ľudí starších ako 70 rokov.

Na aké zmeny sa treba teda pripraviť? U žien sa asi vo veku 51 rokov končí menštruačný cyklus a tým aj obdobie ich plodnosť. Muž, no rovnako aj žena, potrebujú dlhší čas na dosiahnutie uspokojenia, čo je však prirodzené. Zriedkavejší sex neznamená sexuálnu poruchu ani oslabenie funkcie  pohlavných orgánov, ani vyhasnute sexuálnej túžby. Možnosť praktizovať sexuálny život však závisí od zdravotného stavu, no ani znížená pohyblivosť a zhoršenie pamäti nemusia znamenať prekážku.

Milujú, žiarlia…

S pribúdajúcim vekom seniori prikladajú vo vzťahoch väčší význam dôvere a vzájomnej opore, ako frekvencii intímnych stykov. Oceňujú skôr niekoho, s kým sa cítia príjemne, kto má o nich záujem, vľúdne s nimi porozpráva a má porozumenie pre ich špecifické problémy.  Dlhodobé partnerstvá sú založené predovšetkým na spolupatričnosti, priateľstve a porozumení bez slov. U mnohých partnerských dvojíc, kde práve obavy o zdravie toho druhého a ohľaduplnosť k jeho, či jej neduhom sú základom vzťahu a prejavom lásky.

Záverom niekoľko doplňujúcich informácií k tejto téme

Vedeli ste, že rok 2012 bol vyhlásený za európsky vek aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami? Ako seniori sa všeobecne označujú šudia po 65. roku života. Do dôchodku  sa v súčasnosti na Slovensku odchádza po dosiahnutí 62 rokov, bez rozdielu pohlavia. Priemerná dĺžka života v minulom roku u slovenských mužov je 71,6 roka a 78,8 roka u žien.

Zdroj: Časopis Báječná žena č.15/2012

2 KOMENTÁŘE

 1. Zdravím,
  zaujaly mě Vaše stránky.
  Provozujeme internetový obchod s přírodními matracemi.
  Rádi bychom s Vámi navázali spolupráci.
  Za to nabízíme jednu z těchto odměn:
  – slevu na náš sortiment,
  – možnost vydělávat s námi a zapojit se do partnerského programu.
  Pro více informací mě prosím kontaktujte na e-mailu evapavlickova@nejfuton.cz nebo
  telefonním čísle: 420 513 035 254.
  Děkuji.

  S přátelským pozdravem
  Eva Pavlíčková
  420 513 035 254
  evapavlickova@nejfuton.cz
  http://www.nejfuton.cz

Comments are closed.