Danajský dar

0

Danajský dar je ustálené slovní spojení, které vešlo do slovníku jako rčení, přirovnání. Vyznačuje takový dar nebo výtěžek a zisk, který způsobuje obdarovanému spíše potíže či zlo než užitek a spokojenost. Často se také pro podobný dar užívá přirovnání Trojský kůň.

Základem rčení jsou varovná slova věštce Láokoóna:
„ Ať je to cokoli, bojím se Danaů, i když přinášejí dary.“

Darem byl „Trojský kůň“ – v řecké mytologii předposlední akt deset let trvající trojské války. Útočící Řekové (zvaní Achájci, Danaové) válečnou lstí učinili poslední krok ke zničení hrdého města Trója.

Avšak nemyslete si, že Danajské dary se rozdávaly jen v hluboké historii. O jednom velice čerstvém ze stávající současnosti je tento článeček.

Již 45 let bydlím na malém, poměrně malebném pražském sídlišťátku Zahradní Město západ. Před těmi 45 léty jsme, v dnes tvrdě kritizované „Akci Z“ vysadili nějakých 20-30 stromků, město se postaralo o zelené plochy, dokonce nám udělali i růžový sad (myšlen je plácek s vysazenými růžemi), prostě se nám podařilo udělat z typicky panelákového sídliště něco jako opravdu „zahradní město“.

Dokonce jsme se smířili i se skutečnosti, že místo plánovaného „Krytého bazénu“, jenž měl být (podle Směrného územního plánu) postaven na volné ploše mezi dvěmi věžáky, nějaká „dobrá duše“ (určitě jen za dobré slovo) vloni povolila stavbu dalšího 12-ti patrového domečku s podzemními garážemi a s byty za lidovou cenu od 3,5 mil. nahoru.

Až do konce roku 2006 to byla opravdu krása, podívat se z okna. O stromy a zeleň pečovala obec, nebo město? To opravdu nevím, faktem ale bylo, že příchodem jara nastoupila firma, která pravidelně zajišťovala střihání travnatých ploch, prořezávání stromů (které za těch 45 let hezky povyrostly),  prostě pohoda.

Avšak koncem roku 2006 se obec rozhodla věnovat bývalým majitelům pozemků Danajský dar. Všechny volné pozemky (samozřejmě ty zastavené ne, protože z těch se platí nájem) obec vrátila původním majitelům. Nezasvěcený by řekl, „no a co, vždyť je to v pořádku, že jim vrátili ukradený majetek“! Problém je jinde. Na těchto pozemcích platí stavební uzávěra, takže jejich cena je nulová. Kdo by asi koupil louku, mezi baráky, na které nesmí postavit ani maringotku? Takže co s takovým pozemkem? Jenomže s vrácením pozemků právoplatným majitelům se obec zbavila starostí s jejich udržováním a ta přešla na staronové majitelé. No a řekněte někdo zcela upřímně, proč by se měl soukromý majitel o něco podobného starat, platit nějaké firmě za údržbu, když z toho pozemku nemá nic?

Výsledek pro nás zde bydlící je neradostný. Již dva roky nebyla ani na jednom z těchto pozemků posekána tráva, nebyl prořezán jediný strom, jediný keř, růžový sad vzal za své, prostě pohoda. Pokud se nebudeme chtít brodit horou odpadků a svinstva, tak nám obyvatelům asi nezbude nic jiného, než znovu vyhlásit ty „socialistické zprofanované Akce Z“. Jenom nevím, koho z dnešních mladíků na ně organizátoři dostanou.

Nebo si myslíte že je ještě nějaké jiné řešení?

Neposečená tráva vysoká, že schová i mou vlčici Pepinu.

     

Jak se vám líbí krytý bazén? 2x týdně se tam jdu vysaunovat, zaplavat si prostě paráda.

Že tam nic nevidíte? Tak to asi trpíte slepotou jako já, protože já tam také nic nevidím. Místo bazénu nám tam postavili tuto 12 patrovou ohyzdu.