Američtí a němečtí vědci zkoumají sprej s hormonem pro radostnější přijímání migrantů. Budou Němci muset být hromadně „sjetí“, aby si zvykli?

0

Autor: Jan Běhůnek

„Jak se lidé s xenofobním postojem dají motivovat k většímu altruismu?“ Tato otázka nepochází od politických aktivistů, ale od vědců, kteří zkoumají za státní peníze hormony ve fakultní klinice v Bonnu. To, co se jeví jako hororová scéna z filmu Equilibrium, již vedlo k prvním výsledkům. „Za správných podmínek by oxytocin mohl vést k lepšímu přijímání a integraci migrantů v západních kulturách.“

Aby mohla existovat lidská rozmanitost, lidé se organizují ve skupinách. Vlastní skupina, jako je rodina a přátelé, je člověku bližší než něco cizího. To je přívržencům globalizace a multikulturalismu trnem v oku. V tiskové zprávě univerzity se píše: „Také během uprchlické krize se ukázalo, že ne všichni mají tendenci migranty podporovat.“ A takové je třeba nějak „zpacifikovat“.

Profesor Rene Hurlemann z kliniky psychiatrie a psychoterapie při fakultní nemocnici v Bonnu vysvětluje: „Je to částečně podmíněné evolučně. Pouze prostřednictvím solidarity a spolupráce v rámci své vlastní skupiny bylo možné v době před civilizací vychovat potomky a přežít v rámci zápasu o omezené zdroje s cizími a soupeřícími skupinami.“ Přívlastek „před civilizací“ má v tomto bodě jen naznačit charakter tohoto prastarého typu chování.

Pravděpodobné základy xenofobie a altruismu nejsou dosud přesně pochopené. Proto tým vědců z univerzity v Bonnu, Laureate Institute for Brain Research v Tulse (USA) a univerzita v Lübecku provedly pod vedením Hurlemanna experiment s 183 německými studenty.

Pokusy se konaly ve formě dárcovských možností pro Němce a cizince. Nejdřív se jich dobrovolníci ptali na osobní postoj k uprchlíkům a potom jim nabídli hormon oxytocin prostřednictvím nosního spreje. Pod vlivem hormonu se dary zdvojnásobily jak pro domácí obyvatele, tak pro cizince pouze u těch osob, které nebyly vůči migrantům skeptické.

„Jak se dají motivovat lidé s tendencí ke xenofobním postojům k většímu altruismu?“ To byla otázka, kterou se vědci zabývali. V další části pokusu výzkumníci přišli se společenskou normou, ve které kritickým subjektům ukazovaly vysoké dary nekritických předchůdců. Stalo se něco úžasného. „Nyní osoby s kritickým postojem darovaly až o 74 procent více peněz na uprchlíky než v předchozím pokusu. Dary pro místní obyvatele se ale nezvýšily.“ Samotný oxytocin tedy fungoval až v kombinaci s typickou „vymývárnou“ mozků, která má v Německu dlouhou tradici.

Skupina vědců ve své tiskové zprávě hrdě hlásí: „Prostřednictvím kombinovaného podávání hormonu a společenské normy skupina skeptiků dosáhla téměř 50 procent částky ve srovnání se skupinou s altruistickým přístupem.“ Profesor Hurleman proto došel k závěru: „Oxytocin za správných podmínek může zvýšit přijímání a integraci migrantů v západních kulturách.“ To bude určitě ten pravý recept na štěstí.

Originál zdroj:Universitet Bonn
Překlad textu a foto: Šifra

Největší a nejlevnější eShopy